MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 608 761 115CZ EN
MENU

Jak vybrat architekta?

14. února

Otázka na kterou se nedá odpovědět univerzálně. Přiblížím tedy pouze svůj pohled na věc a podle čeho bych si vybíral architekta já. Ostatně takto se snažím i vybírat nové architekty do našeho týmu.

Jan Jadrníček
Jan Jadrníček
Jak vybrat architekta?

1. Druh Architekta

V zásadě jsou dva druhy architektů. Architekt zasněný a architekt zamyšlený. Poznáte je od sebe velice snadno. Architekt snílek rozhazuje rukama a chrlí nápady. Často i bez jakéhokoliv podnětu. Jeho výhodou je, že je schopen generovat nespočet variant. Co už je však horší, že všechny své varianty vnímá rovnocenně, tedy jsou z jeho pohledu úžasné. Architekt myslitel vygeneruje variant méně a ví přesně v čem je která lepší a horší. Reálně si tedy uvědomuje jejich hodnotu.

V našem ateliéru se vystřídalo již mnoho architektů rovnou přiznám, že se kloním spíše na stranu těch reálně smyšlejících, nebo kombinaci obou v jednom týmu. Snílci totiž jsou schopni vysypat z rukávu cokoli o čem Vás budou přesvědčovat, že je naprosto super, ale když se začnete vyptávat na detaily, tak dojde na odpověď typu „to se nějak domyslí“.

Neberte to špatně, architekt musí umět přesvědčit. I jakkoliv geniální architekt, pokud investora nepřesvědčí, má smůlu. Jeho nápad se nikdy realizovat nebude a investor v něj ztratí důvěru.

Přeci jenom i pro mě jako šéfa je stejně jako pro Vás klienty lepší dostat na stůl jednu variantu, která má nápad a funguje, nežli deset děravých variant něčeho co se vlastně nějak musí dodělat.

Jak tyto dva druhy architektů od sebe poznáte? Je to v celku jednoduché. Jeden si Vás ani pořádně nevyslechne a už Vám bude solit na stůl představu jak by měl dům vypadat. Často kreslí rukama do vzduchu, nebo něco skicuje, ale nejde vůbec poznat co. Druhý si Vás vyslechne, vše zváží a teprve potom na základě propracovaných úvah něco vymyslí.

2. Zkušenosti

Je dobré si zjistit, kolik toho vlastně architekt už za svůj život navrhl a kolik z toho se zrealizovalo. Zrealizované stavby do jisté míry o něčem svědčí. Architekti občas pracují také v týmu a může to být také tak, že ten starší má ty zkušenosti a toho mladšího usměrňuje a koriguje. Nedívejte se pouze na externí vzhled staveb. Je dobré se při návštěvě v ateliéru podívat, jak domy vypadají zevnitř. Nechejte si vysvětlit, jak dům funguje. Dům by neměl být uvnitř složitý a plný zákoutí, ale otevřený a vzdušný. To poznáte pouze z dispozic a výkresů.

3. Technické znalosti

Architekti sami domy většinou neprojektují. Toto náleží spíše stavebním inženýrům. Nicméně je rozhodně zásadní, aby i architekt měl dobrou znalost technické stavařiny. Opět přidám příklad z praxe, kdy mnoho mladých architektů, kteří u nás nastoupili zvládli udělat návrh domu bez vnitřních nosných stěn, sloupů atd., nebo umístit záchod na místo, odkud nejde moc dobře svést odpadní potrubí. O nedodržování územních regulativ nemluvě.

Občas jsme proto nechali naše architekty vyprojektovat si svůj dům. Samozřejmě pod vedením hlavního projektanta. Mladý architekt byl najednou sám konfrontován se svou prací a velmi rychle se naučil snad nejdůležitější schopnost – aby se jeho myšlenky na papíře daly dokonale převést do reality.

Proč je to důležité? Především proto, že architekt své dílo navrhne a je s ním spokojen stejně jako klient. Ovšem pokud nepřemýšlí o krok napřed, dá se vše pokazit. Projektant převezme takový návrh a může jej lehce upravit, pokud je to z technických důvodů nutné. Dochází tak například k zmenšení některých pokojů vlivem zesilování konstrukcí. Nebo také nebudete rádi, když Vám projektant přidá doprostřed obývacího pokoje sloupek, jelikož střecha se sama neunese a jinak to prostě nejde, jelikož gravitace vítězí nad geniálními nápady.

4. Znalost trhu

Dobrý architekt se vyzná. V dnešní době je na trhu nespočet stavebních materiálů, postupů, možností. Každé místo a každý klient vyžaduje individuální výběr materiálů. Když už Vám architekt na fasádu navrhne krásný obklad, nebojte se zeptat kolik to zhruba stojí za m2. Můžete být totiž časem nemile překvapeni. Spousta architektů nemusí mít dobrý přehled o cenách. Někoho ani nemusí zajímat, kolik na stavbu máte financí. My se snažíme klienty co nejvíce o cenách stavebních prací informovat. Třeba zde na našem blogu. Ideálně také před začátkem spolupráce.

Zde občas narážím i na „neposlušnost“ klientů. Mnohokrát jsem klientům vysvětloval, že nějaké řešení je drahé. Někteří mi odvětili, že to nemám řešit. Dodělali jsme projekt a rozpočet a najednou se zjistilo, že na to opravdu nejsou peníze. Následně se musel projekt složitě předělávat nebo v krajním případě od záměru upustit.

5. sympatie a vkus

Vše, co jsem výše zmiňoval, je naprosto nepodstatné, pokud se vám nelíbí jeho práce. V podstatě to nejdůležitější je, aby se vám oběma líbila stejná architektura. Každý architekt má více či méně daný rukopis a vkus.

Na sympatiích také velmi záleží. Je dobré vědět, s kým pracujete. Svému architektovi musíte důvěřovat a být schopni se s ním bavit i o osobnějších stránkách bydlení a života, což bez vzájemných sympatií jde těžko.Naše projekty

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    

Zatím nikdo nekomentoval. Začněte diskuzi..

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.


Jan Jadrníček

Jan Jadrníček ~ Projekt manažer

Ve firmě mám na starosti zjišťování a zajišťování potřeb klientů. Na projektu pracuje někdy až 10 lidí současně a je tedy nutné, aby měl někdo ucelenou představu totožnou s tou klientovou a dbal na její dodržování.

V poslední době se taky hodně věnuji ekonomické stránce staveb - aby naše stavby odpovídaly klientovi jak v estetické stránce, tak i v té finanční.

Napsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.