MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Kavárna ve viaduktuPraha Karlín

Kavárna, která je řešena jako vestavba do oblouku historického viaduktu. Architekti tak citlivě vdechli staré stavbě novou funkci

Kavárna ve viaduktu - Praha Karlín - Vizualizace 1
 

Hodnocení Další projekty Chci podobný projekt

HISTORICKÉ SOUVISLOSTI

Stavba Karlínského viaduktu byla dokončena roku 1850 a stala se tak významnou stavbou na trati Olomouc - Praha - Drážďany. Má celkoovou délku 1100m. Do dnešních dnů je tato stavba nejdelším železničním mostem v České Republice. Tato stavba je kulturní památkou ojedinělého významu. Její současný stav je však zanedbaný a zaslouží si větší pozornosti. Již v minulosti se stal prostor pod mostními oblouky místem pro dílny a řemeslníky, popřípadě sklady pro speditérské firmy. Návrhem kavárny nesoucí navíc jméno viaduktu chceme naplnit snahu využít současné zanedbané prostory a celou stavbu tak zvelebit a zároveň využít její potenciál.

SOUČASNOST

Městská část Karlín v poslední době prochází rozsáhlou obnovou. Probíhá zde výstavba velkých administrativních budoy, vznikají restaurace a kavárny. Pouze prostor okolo viaduktu je stále ve velmi špatném stavu. Některé oblouky v okolí jsou sice využity, ale většinou chátrají. Nová kavárna bude působit jako impuls pro další využití této krásné a unikátní stavby.

ARCHITEKTURA STAVBY

Vestavba kavárny nijak nezasáhne do stávající konstrukce viaduktu. Pouze vyplní a uzavře nabízený prostor. Vnitřní prostor je rozdělen do dvou podlaží. V přízemí se nachází prostor pro bar, sociální zázemí jak pro hosty, tak i pro personál, a několik stolů pro posezení. V patře jsou potom pouze stoly a posezení pro hosty. Výrazný prvek oblouku viaduktu je zopakován i v interiéru kavárny. Obloukovým výřezem jsou propojena obě patra kavárny a prostor tak získává na vzdušnosti. Fasády kavárny jsou tvořeny dvěma částečně prosklenými stěnami po stranách viaduktu. Vzhled těchto stěn reflektuje okolní uzavření ostatních oblouků a dodržuje tím historicky daný ráz stavby.

Líbí se vám tato stavba?

Sdílejte ji s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám stavba líbí.

12% · 10

Další projekty z kategorie Ostatní stavby

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový projekt.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.