MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Moderní ekonomický dům z kontejnerů s krytou terasouLázně Bohdaneč

Tento ekonomický rodinný dům je z materiálového hlediska řešen jako montovaná konstrukce z kontejnerů.

Moderní ekonomický dům z kontejnerů s krytou terasou - Lázně Bohdaneč - Vizualizace 1
Moderní ekonomický dům z kontejnerů s krytou terasou - Lázně Bohdaneč - Vizualizace 2
Moderní ekonomický dům z kontejnerů s krytou terasou - Lázně Bohdaneč - Vizualizace 3
Moderní ekonomický dům z kontejnerů s krytou terasou - Lázně Bohdaneč - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2015
  • Dispozice: 5+kk
  • Podlahová plocha: 149 m2
  • Zastavěná plocha: 171 m2

Zadání

Přáním klientů bylo navrhnout ekonomický dům z kontejnerů. Naším cílem bylo z této technologie vytvořit co možná nejvíce atraktivní stavbu bez zbytečných složitostí. Důraz se kladl na praktičnost, prostor a duši domu.

Informace o pozemku

Parcela má mnohoúhelníkový tvar a je z východní strany zpřístupněna klidnou příjezdovou komunikací. Jihozápadně se zahrada otevírá směrem do okolní krajiny a k příjemným výhledům.

Jihovýchodní hranici pozemku lemuje sousední parcela s novostavbou rodinného domu, od kterého bylo požadavkem vytvořit odstup a vytvořit jistou míru soukromí. Severní hranice pozemku navazuje v podobně klidném duchu jako část jihozápadní zahrady, přičemž směrem na východ je dobře viditelný okraj zástavby Lázní Bohdaneč.

Samotný pozemek lze vnímat jako geometricky nevšední, rozmanitý, ale do jisté míry chaotický, avšak s dostatečnou plošnou výměrou pro plánovaný záměr. Z těchto důvodu bylo nezbytné určit pozemku řád a logické zónování.

Řešení

Rodinný dům v Lázních Bohdaneč je řešen jako racionálně formovaná struktura, která se soustředí na optimální deklaraci vnitřních / vnějších vztahů a jejich vzájemnou vyváženost.

Co do výškového uspořádání je dům řešen jako dvoupodlažní, v jehož přízemní části je soustředěna společenská zóna (obývací pokoj spojený s kuchyní a stolováním), klidová část pokoje pro hosta a dle očekávání hygienicko - technický provoz (technická místnost, wc, koupelna, sklady...).

Patrová část je prezentována jako čistě klidová sekce s dvojicí dětských pokojů,ložnicí a hygienickým zázemím v podobě wc a koupelny.

Filosofie domu

Dům jako takový reaguje na celou řadu aspektů a je jimi zároveň výrazně ovlivněn. Jedním z prvních bylo "zakořenění" domu na pozemek, který je do jisté míry poměrně chaotický. Nutností proto bylo vnést do zónace mnohoúhelníkové parcely řád, který by byl spjat s funkčním zónováním domu a vznikl by tak propojený celek.

Idea domu je postavena do tří hmot. Hmoty v přízemí svým kopírováním rozevírajících se hranic pozemku vytváří klín a krytý vstup, který vtahuje obyvatele do domu. Tento krytý vstup je zároveň průchodem směrem do zahrady, kam se také rozevírá.

Jižní hmota obsahuje kryté stání a sklad, který tvoří záda soukromé terase nastavené k výhledu, zahradě a západní orientaci ke světovým stranám. Část stěny kryté terasy směrem od jihu vytváří i pohledové krytí druhé - severní hmoty tak, aby lidé uvnitř objektu a na terase nebyli vystaveni pohledům ze sousedního domu.

Severní hmota v sobě skýtá společenskou část s doplněním o část klidovou. Společenská zóna pracuje s prvkem volnosti, řádu a propojenosti nejen uvnitř dispozice, ale i ve vztahu k pozemku a ideální vazbě na něj.

Nejvýše postavená hmota tvoří druhé podlaží,zdánlivě nezávislé na ostatních částech domu, avšak s domem ve spojení, ať už díky schodišti a provozu v interiéru, tak díky uzemnění pomocí ocelových sloupů na terase, která je ve vazbě na kuchyň a stolování. Nejvyšší podlaží obsahuje striktně klidovou část s motivem čtvercových oken vytvářející průhledy z interiéru do okolí.

Motiv čtvercového okna je zopakován v jediné části v přízemí a to v hostovském pokoji. Tímto motivem je rovněž symbolicky propojena hmota prvního a druhého nadzemního podlaží.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

9% · 14

Další projekty z kategorie Ekonomické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.