Trojramenná luxusní vila se sedlovými střechami Zeleneč u Prahy
Luxusní vila řešená jako trojlístek navzájem propojených elementárních tvarů.
Charakteristiky
- Navrženo: 2016
- Dispozice: 2+kk, 1+kk, 5+kk
- Podlahová plocha: 502 m2
- Zastavěná plocha: 424 m2
Zadání
Dům jako žádný jiný. Originální a z okolí vyčnívající. Taková byla přání klientů.
Informace o pozemku
Zeleneč u Prahy náleží v současnosti mezi nejvíce vyhledávané lokality z hlediska trvalého bydlení. Samotná obec se pozvolna rozpíná mimo svůj původní obvod a poskytuje útočiště pro nově profilované stavební příspěvky.
Důvodů je požehnaně. Samotná Zeleneč není svírána žádnými průmyslovými zónami a naopak je obklopována sympatickou zemědělskou krajinou.
Významně je v této skutečnosti propsáno geografické založení obce a její dopravní napojení. Vazba na Prahu je totiž zajištěna čtyřproudovou linkou E67, stejně tak jako obdobně výhodný výpad na Hradec Králové.
Konkrétní stavební pozemek představuje koncovou uzávěru ulice, což lze vyjádřit i jinými slovy: je zde o souseda méně.
Samotná parcela je lichoběžníkového tvaru a příznivě se rozpíná (alespoň co se týče její šíře) směrem do zahrady. Méně výhodně lze vnímat dopravní napojení směrem z jihu, odkud pramení nejkvalitnější proslunění. Samotná zahrada je tedy orientována severně.
Řešení
Dům je hmotově řešen coby trojlístek elementárních tvarů, navzájem propojený komunikačními krčky a programově plněný coby trojnásobná bytová jednotka.
Navržené plošné výměry lze v tomto kontextu vnímat jako nadstandardní a oprávněné. Trojice ramen = trojice bytů: 1+kk, 2+kk a 5+kk.
Obecně vzato lze říci, že je při výchozí hmotové profilaci upřednostněno západní slunce před východním a naopak východní výhled před západním.
Trojramenná koncepce domu umožňuje nejen žádoucí zónaci a implementaci tří bytových jednotek, současně je tímto konceptem dobře realizován motiv soukromí na terase.
Plošně nejštědřejší příspěvek zastupuje východní rameno domu, které současně nabízí bytovou jednotku charakteru 5+kk. Tento segment je jako jediný řešen dvouúrovňově.
Prostřední těleso stavebního souboru je koncipováno jako hybrid. A to proto, že je z poloviny řešeno jako obytné (bytová jednotka kategorie 1+kk) a z poloviny jako rekreační.
Relaxační složka je v tomto případě zajištěna interiérovým bazénem, který rozděluje pozemek na dvě plochy: na část zahradní a část terasovou.
Poslední výběžek domu představuje objemově nejkomornější příspěvek. A taktéž programově, jelikož se zde nalézá pouze jedna bytová jednotka charakteru 2+kk.
Filosofie domu
Architektonická filozofie stavby je v tomto případě poměrně pragmatická a racionální. Objemové měřítko domu je ve výsledném součtu natolik dominantní, že je aplikován princip nezbytné fragmentace.
Stavba je záměrně rozdělena do tří menších objemů, což koneckonců reflektuje i její vnitřní zónaci (rozdělení do tří samostatných bytových jednotek). Samotná forma je volena dle místních aspektů.
Ryze moderní výraz je nekompromisně zamítnut. Žádné ploché zastřešení, žádné umělé materiály, žádné konstrukční výstřelky.
Odvážný objem je následován tradiční formulací. Elementární kvádry jsou obkládány přírodními materiály, zastřešení je tvořeno tradiční sedlovou konstrukcí.
Tvarové úkroky jsou činěny citlivě a v kooperaci s výše zmíněnými ingrediencemi. Ať už se jedná o moderně vyjádřené střešní vikýře, mechanizované zastřešení terasy či maximálně prosklené a ploše zastřešené komunikační krčky.
Ústřední hesla domu jsou tedy naprosto zřetelná: moderní, tradiční, přírodní. Výsledný stavební příspěvek lze tedy vnímat nanejvýše místně a ohleduplně vůči vlastnímu sousedství.