MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Rodinný dům v terénu levitující nad horizontem se střešní terasouPraha Slivenec

Svažitý pozemek dal vzniknout luxusnímu domu, jehož hmota kopíruje terén a vznáší se nad ním bez jediné podpory.

Rodinný dům v terénu levitující nad horizontem se střešní terasou - Praha Slivenec - Vizualizace 1
Rodinný dům v terénu levitující nad horizontem se střešní terasou - Praha Slivenec - Vizualizace 2
Rodinný dům v terénu levitující nad horizontem se střešní terasou - Praha Slivenec - Vizualizace 3
Rodinný dům v terénu levitující nad horizontem se střešní terasou - Praha Slivenec - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2018
  • Dispozice: 6+kk
  • Podlahová plocha: 334 m2
  • Zastavěná plocha: 220 m2

Prohlédněte si interiér této stavby.

Informace o pozemku

Novostavba rodinného domu v Praze - Slivenci je umístěna na dvou spojených parcelách. Větší z nich je určena k zastavění, menší z nich je možné využít "pouze" jako rekreační, zahradní.

Parcely se nachází ve svahu, který je ideálně orientován jižním směrem (s přímými výhledy do údolí a na horizont tvořený zemědělskými loukami). Hned přes ulici se nachází stávající zástavba tvořená rodinnými domy. Podél celé ulice se vyskytují další stavební parcely, které budou utvářet budoucí ráz okolí.

Nejdůležitější omezení na pozemku vyplývá z územního plánu. Jedná se o zastavěnou plochu, koeficient podlažních ploch a minimální podíl zeleně. V tomto ohledu se jedná o poněkud tvrdší podmínky v poměru k tomu, jak velkou plochu obě parcely zahrnují. Pro výpočet těchto regulativů se totiž používá pouze pozemek určený k zastavění.

Nejzásadněji ovlivňuje stavbu koeficient zastavěné plochy, který určuje maximální půdorysný průmět budovy na pozemek.

Řešení

Rodinný dům reaguje na podmínky vyplývající z charakteru okolí. Ten je udáván dvojím motivem. Na jednu stranu jej definuje přírodní ráz samotné krajiny (s již zmíněnými výhledy na horizont), dále poměrně strmý jižní svah a v neposlední řadě samotný způsob urbanistické fragmentace (liniové řazení parcel). Na druhou stranu sehrává zásadní roli také stávající zástavba nacházející se severně od domu. Z ní vyplývá výškové řešení a obecně vzato velikost stavby.

Dispoziční řešení odpovídá bytové jednotce charakteru 6+kk. Dům je členěný po zónách odpovídajících v podstatě jednotlivým podlažím.

Suterén (navazující na zahradu a terasu) slouží jako část pro relaxaci, návštěvy, zázemí domu a klidnou pracovnu.

V přízemí se nachází hlavní část domu - obytná zóna s terasou a výhledy do jižní krajiny, dále pak zádveří, garáž a sklad pro e-shop.

Druhé podlaží představuje ucelenou klidovou sekci. Nachází se zde ložnice, dětské pokoje a koupelna.

Filosofie domu

Hlavní myšlenka domu je jasně čitelnou interpretací charakteru svého okolí a záměrů investora. Linie, jednoznačně definující výraz stavby, je reakcí na výrazný přírodní horizont a jižně orientovaný svah. Vyzdvižení této linie z roviny přízemí do 2. nadzemního podlaží (za účelem navázání na okolní zástavbu) vytváří u vstupu přívětivě krytý předprostor.

Na jižní straně se objekt vznáší nad okolním terénem a vzniká zde obytná zóna s nadstandardními výhledy. Štědré prosklení nabízí intenzivní spojení s jižní krajinou.

Zalomená linie domu je důsledně oddělena od zbytku domu. Hmota pod touto linií vytváří pomyslný podstavec, je půdorysně ustoupena a obložena do kamenného obkladu.

Materiál spodní části stavby symbolizuje její nosnost, stabilitu a trvanlivost. Hmota druhého nadzemního podlaží ustupuje spíše do pozadí, splývá s oplechováním střešní roviny a tímto odlehčuje celý dům. Vrchní hrana je tedy opticky tvořena zakřivenou linií domu.

Samotná obytná zóna levituje nad terénem a nenabízí přímou návaznost na zahradu. Tato vazba je zajištěna až v rovině suterénu. Vzniká zde ústřední prostor pro komunikaci domu s jeho okolím.

Plynulý přechod mezi zahradou a interiérem zajišťuje krytá terasa. Klidová zóna ve druhém podlaží nabízí nejluxusnější výhledy do okolí a poskytuje atraktivní kontakt s částečně pochozí zelenou střechou. Tato skutečnost vytváří ideální prostředí pro spánek, odpočinek a relaxaci (uvnitř i vně).

Celkově vzato prochází stavbou výrazná symetrická tendence. Nejvýrazněji lze tuto symetričnost vnímat u vstupu do domu. Stejno(s)měrnost se dále promítá i do dispozičního řešení.

V obytné zóně vznikají dvě schodiště, výrazně se zasluhující o samotný architektonický výraz a optimální vnitřní obslužnost. Na jižní fasádě je tato symetrie mírně narušena, a to především zapuštěním terasy do obytné zóny - a to jak v suterénu, tak v přízemí.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

23% · 12

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.