MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Luxusní dům s obývacím pokojem přes dvě patraFrenštát pod Radhoštěm

Elegantní vila klade důraz na čistotu provedení a maximální využití rozhledu do okolních hor.

Luxusní dům s obývacím pokojem přes dvě patra - Frenštát pod Radhoštěm - Vizualizace 1
Luxusní dům s obývacím pokojem přes dvě patra - Frenštát pod Radhoštěm - Vizualizace 2
Luxusní dům s obývacím pokojem přes dvě patra - Frenštát pod Radhoštěm - Vizualizace 3
Luxusní dům s obývacím pokojem přes dvě patra - Frenštát pod Radhoštěm - Vizualizace 4
Luxusní dům s obývacím pokojem přes dvě patra - Frenštát pod Radhoštěm - Vizualizace 5
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2017
  • Dispozice: 6+kk
  • Podlahová plocha: 232 m2
  • Zastavěná plocha: 130 m2

Informace o pozemku

Bezprostřední okolí Frenštátu pod Radhoštěm poskytuje takřka dokonalé útočiště pro ty, kteří hledají žádoucí sepětí s přírodou a kteří nechtějí zpřetrhat kontakt s městem a s veškerými výhodami, které větší aglomerace poskytuje. Příkladným referentem je v této souvislosti severovýchodní „suburbie“, spadající již do katastrálního území Tichá na Moravě.

Již prvotní návštěva odhaluje vítané odlišnosti oproti developersky nalinkovaným satelitům. Jedná se například o samotný charakter zástavby - formálně různorodý, avšak sympaticky rozvolněný a nepodléhající vlivům přísného matematického uspořádání. Opomenout však nelze ani přirozeně komponovanou zeleň (pokročilou, rozmanitou, avšak taktéž rozvolněnou do hloučků) a nebývalé silné výhledy do vzdálené krajiny – v tomto případě rámované siluetou beskydského pohoří.

Stavbou dotčená parcela poskytuje ve vztahu k výše uvedenému jeden zásadní handicap, kterým je příčný sklon pozemku. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším místem není výsledně nijak zanedbatelný a dosahuje výšky běžného podlaží. Finální návrh volí za těchto okolností radikální korekci terénní křivky pomocí zářezového profilu.

Výsledkem je dům, který je částečně zapuštěný do zeminy (směrem k severu) a který je naopak plně obnažen směrem do zahrady (tedy k jihu), aniž by vznikalo nežádoucí svahování.

Řešení

Nově navrhovaný dům vyznává klasické tvůrčí postupy, a to jak navenek, tak i uvnitř. Samotná dispozice upřednostňuje elementární tvary místností, přímý komunikační systém a současně je kladen důraz na reprezentativnost vybraných provozů.

Základní hmota vytváří funkčně praktickou dvouramennou strukturu, jejíž zásluhou je odkloněna pozornost od ulice. Záměrná separace je následována žádoucím soukromím a motivem částečné uzavřenosti.

Samotné přízemí (tvaru L) je udáváno dvojicí velkometrážních provozů: rozlehlou denní zónou (lokálně dvoupodlažní) a garáží pro 3 osobní vozidla. Místo styku je příhodně využíváno pro provozy přechodového charakteru: pro zádveří, šatnu, sklad a prostor pracovny.

Navazující patro je zpřístupněno jednoramenným schodištěm, které lemuje prostor obývacího pokoje a které vyvěrá v jeho koncovém líci. Samotné schodiště není v tomto případě pouhým prvkem pro diagonální přesun, ale designovým elementem a současně velkokapacitní knihovnou, která plynule přechází v kuchyňskou sestavu.

Patrová část vyrůstá v ploše obdélníku a jednotlivé místnosti jsou řazeny sériovým způsobem. Výsledkem je jednostranná orientace, plnohodnotné jižní proslunění a tepelně příhodný kompaktní tvar. Efektivní plošný zábor je v případě patra neekonomicky (nicméně pompézně) narušen motivem galerie a vyvýšeným obývacím pokojem, který rozděluje etáž na zónu dětskou a sekci rodičovskou (obojí s plnohodnotným hygienickým zázemím).

Filosofie domu

Pragmatické a racionální dispoziční řešení je spontánně a analogicky obkreslováno samotnou fasádou. Nechybí důraz na lokální osovou symetrii, preference modulového vyjadřování a kombinace horizontálního řádu s vertikálním členěním.

Exteriérové řešení maximálně reflektuje interní funkční náplň a potřeby dotčených provozů, včetně typologických doporučení. Jižní fasáda je proto preventivně stíněna fixními střešními lemy, kdežto severní je pojata jako 100% plná stěna, bez jakékoli nežádoucí (ztrátové) perforace.

Samotná materializace disponuje menší formální kadencí. Voleny jsou méně nápadné, leč kvalitní a luxusní prefabrikované obklady, jimiž je kompenzována absence francouzských oken v „klidovém“ patře a jimiž je zásadně zvýrazňován vysoký řád (jak do zahrady, tak do ulice).

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

7% · 31

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.