Atypická stavba zasazená do horského úbočí svou architekturou reaguje na okolní zvlněný reliéf.
Atypická stavba zasazená do horského úbočí svou architekturou reaguje na okolní zvlněný reliéf.
Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům
Obec Ostravice se nachází v Moravskoslezském kraji a lemuje z obou stran stejnojmennou řeku. Oblast je lákavá svou polohou a výhledy na nejvyšší beskydské vrcholy: Lysou horu a Smrk. Lokalita nabízí úzký kontakt s přírodou, ale zároveň i výhody vyplývající z napojení na blízké město – Frýdlant nad Ostravicí.
Stavbou dotčená parcela se vyskytuje na samotném okraji obce, v bezprostředním kontaktu s lesním porostem a moderně zkulturněným golfovým hřištěm. Oblast nabízí klidné zázemí a ideální dopravní napojení do blízkého města. Nachází se zde mimo jiné zastávka vlaku, která omezuje dennodenní potřebu závislosti na automobilu.
Pozemek o výměře 4447 m2 je svažitého charakteru a orientuje se právě k výhledům. Rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším bodem není nijak zanedbatelný.
Finální návrh řeší svažitost pomocí zářezového profilu. Výsledkem je dům, jehož přízemní podlaží je z jedné strany lemováno přítomnou zeminou a z druhé je naopak plně obnaženo – ve prospěch výhledů do zahrady a krajinného backgroundu.
Rodinný dům v Ostravici je řešen jako hmotová struktura reagující na vnější podněty a požadavky klienta. Koncept - forma domu – vychází z analýzy pozemku a jeho okolí.
Dům je zapuštěn částečně do svahu a snaží se maximálně splynout jak s bezprostředním, tak i vzdáleným okolím. Pro tento účel využívá specifické tvarové vyjádřování - v podobě organického tvarosloví, které reaguje na okolní přírodní tvary.
Dům je umístěn při severozápadní hranici pozemku a jeho orientace směřuje do zahrady, tedy k výše zmíněným výhledům a ke slunečním paprskům. Dům je umístěn tak, aby příjezd do domu vedl nejkratší a morfologicky nejpřívětivější cestou z jihu, kde se nachází obslužná komunikace.
Koncepční řešení domu má jasnou ideu a tou je záměr splynutí s okolní přírodou / krajinou a otevření se výhledům na okolní hory (zvláště pak na dominantu Beskydského pohoří: Lysou horu). Dům je vzhledem ke svažitému reliéfu řešen jako částečně zapuštěná struktura, která je přirozeně zakořeněna do daného místa. Při terénních korekcích jsou praktikovány oble profilované opěrné stěny, které jasně vymezují vřelé popředí domu a též jeho anonymní pozadí.
Ústředním bodem domu, který zajišťuje přehlednost a požadovanou reprezentativnost, se stává prostor velkoryse prosklené haly, ze které lze dále pokračovat do jednotlivých částí domu. Hala vytváří jakousi křižovatku a pomyslný mezník, na jehož hranicích jsou definovány ucelené funkční zóny (jmenovitě klidová, společenská a provozně-technická).
Vnitřní řešení domu si zakládá na jednoduchosti samotného provozu a na elementárním členění díčlích prostor. Dům je dělený na část obytnou, soukromou (ložnicovou) a servisní. V návaznosti na halu je navržena prostorná denní zóna, napojená na krytou terasu, která pozvolna přechází do nekryté terasy a dále do zahrady. Krytá terasa je řešena pomocí vykonzolování druhého nadzemního podlaží. Z haly lze pokračovat do druhého nadzemního podlaží, kde se nachází dětský pokoj, pracovna, společná koupelna a provozně ucelená rodičovská zóna (ložnice + šatna + koupelna).
Interiér je s exteriérem propojen pomocí bezrámového prosklení, které dodává pocit absolutní symbiózy s okolní krajinou. Samotná fasáda je řešena strukturálně na základě volby dvou materiálů – omítky (bílá, šedá) a keramického obkladu.
Nejdominantnějším prvkem dispozičního řešení se stává obytná zóna a prostor komunikační haly.
Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.