MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Atypický víceúrovňový bungalov pro právníkaKrmelín

Luxusní nepravidelný dům s více úrovněmi, které využívají svažitosti pozemku a minimalizují tak zemní práce.

Atypický víceúrovňový bungalov pro právníka - Krmelín - Vizualizace 1
Atypický víceúrovňový bungalov pro právníka - Krmelín - Vizualizace 2
Atypický víceúrovňový bungalov pro právníka - Krmelín - Vizualizace 3
Atypický víceúrovňový bungalov pro právníka - Krmelín - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2016
  • Dispozice: 5+kk
  • Podlahová plocha: 199 m2
  • Zastavěná plocha: 331 m2

Zadání

Přáním klientů byl luxusní dům s otevřeným obývacím pokojem na terasu. Velkou roli hrála práce s výhledy na jih, kde budou koně, a zároveň práce se silným větrem, který bylo třeba odklonit.

Informace o pozemku

Obec Krmelín poskytuje poměrně vlídné útočiště pro rodiny, které chtějí žít na venkově, a které nechtějí přijít o výhody, které pobyt ve městě poskytuje.

Stavbou dotčená parcela je v tomto ohledu příkladná. Nachází se na periferii samotné obce, velké město má tzv. na dohled a ještě se k tomu všemu nenalézá v typicky těsném developerském sevření. Neméně hodnotné jsou i ostatní parametry pozemku, včetně trajektorie terénu, která do jisté míry vylučuje klasickou jednoúrovňovou „krabici“, roztahanou od jednoho okraje k druhému. Výsledek směřuje zcela logicky k fragmentované hmotě, která využívá uspokojivých proporcí pozemku, přívětivé jižní orientace a která příhodně spolupracuje s přítomnými výhledy do zemědělsky komponované krajiny.

Jediné významné omezení tak představuje pouze místní regulativ, který přednastavuje maximální plošný zábor. Ostatní nařízení lze vnímat coby rozvolněné. Ať už se jedná o maximální výšky zástavby, barevné a materiálové řešení, nebo o samotný tvar střechy, který bývá jinde poměrně přísně omezen.

Řešení

Výsledný návrh stavby zhmotňuje jakýsi epilog, který byl „sepsán“ na základě komplexně ucelených alternací. V procesu návrhu byla prověřena jak varianta domu ve třech výškových úrovních, tak verze stavby v jedné jediné ploše. Prezentována byla jak vize jednopodlažní hmoty, tak varianta regulérního dvoupodlažního domu. Současný stav lze tedy vnímat jako vědecky prověřený konglomerát, který si z každé verze převzal to nejlepší a nejfunkčnější.

Novostavba rodinného domu v Krmelíně je koncipována coby dvouúrovňová stavební struktura, která je rozdělena do tří provozních balíčků = do tří vzájemně propojených kvádrů. Ten první, ulici nejbližší, je naplněn dvojicí dětských pokojů, společnou šatnovou chodbou a vlastní koupelnou s umyvadlem, sprchou a toaletou.

Navazující segment zastupuje středovou pozici a logicky tak nabízí komunikační křížení. Ergonomické těžiště domu je logicky napájeno společenskou funkcí s umocněnou metráží a prostorově vřelou kubaturou. Nechybí zde komfortně řešené kuchyňské zázemí, významné francouzské prosklení, ani dominantní krbové těleso.

Závěr této sestavy obstarává vyvýšená plošina = samostatná část rodičů, která zajišťuje přístřeší velké ložnici, šatnové jednotce a luxusně zařízené koupelně.

Liniová koncepce stavby je zřejmá nejenom navenek, ale i uvnitř, a to v obou půdorysných průmětech. Sériové řazení funkčních množin je totiž následováno i sub-zónací, která zohledňuje míru proslunění a povahovou kompaktnost dílčích fasád. I proto je stavba členěna na severní a jižní pás. Zatímco ten první je logicky zaštítěn technickými, hygienickými a skladovými provozy, ten jižní je naopak rezervován ve prospěch obytných pokojů.

Filosofie domu

Jak už bylo poznamenáno v předchozích odstavcích, architektura vnějšího výrazu stavby byla řádně prověřena předchozími verzemi a tou poslední (finální) se celý kruh uzavřel.

Střešní přesahy lze vnímat nejenom jako sympatické „žiletky“, které posilují motiv fragmentace (hravosti, zónace, lidského měřítka), ale taktéž jako prostředky, které zkvalitňují interní mikroklima a vytváří žádoucí terasový prostor. Nejinak je tomu v případě výchozí hmotové deklarace, která je činěna v závislosti na vnitřních provozech, současně v korelaci s tvarem terénu – tak aby nedošlo na významné zemní práce.

Takto jednoduchými (avšak promyšlenými) tahy je dosaženo opticky příjemného výstupu - vřelého směrem do zahrady a elegantně komorního směrem k příjezdu. Ne náhodou jsou omezeně užívány fasádní obklady. Dům to vlastně ani nepotřebuje. Obkládán je pouze samotný prostor terasy, ne však proto, že by to vyžadoval celkový výraz stavby, ale proto, aby bylo docíleno potřebné intimity v oblasti ústřední relaxace.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

13% · 17

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.