MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Organicky působící bungalov se sedlovou střechouTěptín

Přízemní rodinný dům se sedlovou střechou, který díky použitým materiálům perfektně zapadá do svého okolí.

Organicky působící bungalov se sedlovou střechou - Těptín - Vizualizace 1
Organicky působící bungalov se sedlovou střechou - Těptín - Vizualizace 2
Organicky působící bungalov se sedlovou střechou - Těptín - Vizualizace 3
Organicky působící bungalov se sedlovou střechou - Těptín - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2016
  • Dispozice: 5+kk
  • Podlahová plocha: 253 m2
  • Zastavěná plocha: 363 m2

Zadání

Přáním klientů byl dům ve spojení se zahradou s důrazem na jeho prosvětlení a jednoduchý přímý pohyb v domě. Důraz byl kladen jak na bezbariérovost, tak i na nízkou údržbu.

Informace o pozemku

Novostavba rodinného domu v Těptíně je umístěna na dvou spojených parcelách mimo vesnický intravilán, v blízkosti lesa, na samotě, v ulici Točité.

Pozemek se asi ve třetině parcely lomí a poměrně prudce se svažuje k severu, kde jej lehké oplocení dělí od obory.

Charakter samoty doplňují náletové keře a skupinky vzrostlých stromů, zejména bříz. Těptín se nachází na úpatí pohoří Skalsko a zdejší parcely se vyskytují na přímé hranici mezi údolím a úpatím. Jde o klidnou lokalitu, odtrženou od ruchu měst, tvořenou nepravidelně rozmístěnými samotami, lesy a loukami.

Introvertní a klidný dojem doplňuje pomalu se vinoucí ulice končící posledním domem – sousedem. Přístup na pozemek je plánován z mírného vybočení u konce ulice, které využívá i sousední dům. Omezením je zde zejména severní orientace pozemku.

Řešení

Forma domu je řešena zejména v návaznosti na programové požadavky provozu domácnosti. Dům je navržen coby jednopodlažní, a to se čtyřmi funkčními celky.

První představuje pobytová část s kuchyní a obývacím pokojem, kde je pozornost věnována zejména zisku slunečního svitu a vytvoření soukromí.

Druhý segment zastupuje zázemí, kde je kladen důraz na zajištění úložné kapacity.

Ve třetí části (vstupní = s garážovým stáním a komfortní halou) je usilováno o jednoduchý přístup a vstup.

Ložnicová sekce (intimní a introvertní) je koncipována diametrálně – přibližuje se co nejvíce samotné přírodě a klidu (představuje závěr dispozice domu).


Požadavky na výhled, orientaci pokojů a potřebu soukromí se projevují v samotné dispoziční deklaraci a v ústřední křížové kompozici. Vznikají tak čtyři základní cípy. Výsledkem je jednoduchý pohyb uvnitř domu, přehledné uspořádání a dodržení elementární zónace (zábava, klid, provoz...).

Jisté vypreparování ložnicové části je podpořeno i samotnou lokací domu a specifickým terénním zlomem. Dům se v této partii vysmekává z gravitačního sevření a pomyslně levituje.

Provozně se jedná o bytovou jednotku charakteru 5+kk (s rodičovskou ložnicí, dětským pokojem, hostovskou místností a obývacím pokojem spojeným s kuchyní). Upřednostněný křížový pohyb pak jednoduše odděluje špinavé, čisté, klidné a pobytové prostory.

Filosofie domu

Jednopodlažní rodinný dům na bázi křížové receptury je zastřešen sedlovou střešní konstrukcí, což vychází jednak z požadavků územního plánu a jednak z myšlenky obyčejného, klidného a pevného domu.

Velkorysost takového řešení se však dramaticky projevuje v obývacím pokoji, kde odhalení krovu dodává danému prostoru vzdušnost a reprezentativnost. Sklonu takové střechy je využito i pro stínění jednotlivých teras.

Společenské rameno stavby odděluje „veřejnou“ část zahrady od soukromé. Na každé z nich je umístěna krytá terasa. Na severní (hlavní pobytové) je navíc umístěno i wellness v podobě vířivé vany a bazénu, který kopíruje směr vyrůstání ložnicové části. Jižní terasa je zamýšlena jako vstupní i pobytová.

Na opačném konci tohoto ramena je umístěno veškeré zázemí. Je to dáno způsobem, jakým druhé (kolmé) rameno domu dělí zahradu na pobytovou a hospodářskou část. Jedinou výjimkou je pokoj pro hosty, který díky svému umístění zajišťuje soukromí jak hostům, tak hostitelům.

Potřeba skladování (potravin, nářadí, zahradní techniky, popřípadě fotovoltaické energie) se projevuje také odpovídající velikostí dané části.

Ložnicové rameno představuje nejklidnější část. Svým sousedstvím s terasou nabízí spojení vnitřní a venkovní lázeňské části – sauny a bazénu. Řazení provozů vrcholí v ložnici, která se nachází na úplném konci dispozice – s výhledem do lesní obory.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

8% · 15

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.