MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Ojedinělý moderní dům pro milovníky sportovních aut s designovým krytým stánímBenice u Prahy

Velké prosklení, ojedinělé křivky a zelená střecha, která se jen tak nevidí.

Ojedinělý moderní dům pro milovníky sportovních aut s designovým krytým stáním - Benice u Prahy - Vizualizace 1
Ojedinělý moderní dům pro milovníky sportovních aut s designovým krytým stáním - Benice u Prahy - Vizualizace 2
Ojedinělý moderní dům pro milovníky sportovních aut s designovým krytým stáním - Benice u Prahy - Vizualizace 3
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2016
  • Dispozice: 4+kk
  • Podlahová plocha: 162 m2
  • Zastavěná plocha: 198 m2

Zadání

Přáním klientů byl dům s důrazem na jednoduchost a praktičnost. Práce se vzdušností a prosvětlením a vytvoření pocitu soukromí a bezpečnosti byly dalšími důležitými body v zadání.

Informace o pozemku

Novostavba rodinného domu v Benicích leží ve svahu mezi okružní ulicí Na Luka, která jej vymezuje na severu a jihu.

Z vrcholu parcely se otevírá výhled na mírně zvlněnou krajinu Pitkovického potoka se vzrostlými stromy.

Parcela sousedí s ostatními stavbami na západě a severu, výhledově i na východě. Sousední dům na západě přitom bude umístěn v horní části své parcely. Jih tak zůstává volným pro výhled a příjem slunce.

Na parcele se nacházejí vzrostlé ovocné stromy. Omezením je pozice parkovacích míst na severu a jihu a lokace pouličního osvětlení.


Parcela je středně velká, pravidelného tvaru, s pozvolným svažováním asi o tři metry ze severu na severozápad. Orientace svahu je výhodná pro obytné místnosti.

Z hlediska územního plánu je novostavba omezena zastavěnou plochou na 200 m2. Dalším omezením může být omezení výhledu sousedního domu na severní straně pozemku.

Řešení

Dům pravidelného obdélníkového tvaru je umístěn přibližně ve středu parcely, s dodržením minimálního i doporučeného odstupu od hranic pozemku. Je výrazně zakousnut do svahu pozemku.

Vjezd a vstup je vyřešen ve středu parcely, stejně jako mírné vstupní schodiště. Toho je dosaženo s pomocí přesunu jednoho z parkovacích míst k západní hraně pozemku.

Díky zapuštění do terénu je parkování vyřešeno na střeše domu, která se v mírném sklonu směrem k jihu zvedá od nástupní výškové hladiny. Je lehce zastřešeno deskou ve sklonu opačném ke sklonu střechy. Spolu s terénem pak tvoří tři nakloněné roviny základní hmotový koncept domu.

Střecha je vyřešena jako zelená. Samotné zastřešení krytého stání podporují subtilní sloupky v pravidelném volném rytmu. Do domu se tedy vstupuje od severu. Hlavní obytná místnost je však směřována k jihu.

Objekt je rozdělen do dvou hlavních zón: obytné a ložnicové (s předělem na hraně vnitřní spojovací chodby).

Ložnicová část je na severní straně, v zádech objektu. Typologicky se jedná o byt charakteru 4 + kk, který je doplněný o zahradní sklad. Ten je umístěn na jižní straně, pro účely odstínění nežádoucích slunečních paprsků a výhodně vůči správě zahrady.

Filosofie domu

Idea tří nakloněných rovin, při zapuštění hmoty do terénu, umožňuje několik základních dějů.

Příjezd a parkování je vyřešeno na úrovni cesty, v jedné výškové hladině. Z příjezdové cesty se zdá, jako by dům ani neexistoval. Zachovává plný průhled do krajiny a není tak překážkou ve výhledech severního souseda.

Zelená střecha splývá s okolím a jediným znatelným zásahem do prostředí se zdá být lehký přístřešek pro automobily. Odtud se sestupuje do domu mírně sklonitým schodištěm. Nástup je tedy reprezentativně vyřešen jako sestup kolem travnatého svahu – s možnou skalkou či stromem. Vstup je zároveň kryt zastřešením automobilového stání.

Kromě vchodových dveří se zde nacházejí ještě dveře do skladiště, které je umístěného pod stáním.

Vstupní a ložnicová část se vyskytuje hned za hranou vstupních dveří (příhodně a logicky, v zádech stavby nabízí bezpečí a jistotu své pozice, ochranu při spočinutí). Od pobytové zóny je oddělena velkorysou chodbou, která je provzdušňována otvory do obývacího pokoje.

Od vstupu je možné okamžitě pochopit vnitřní stavbu domu, která je jednoduchá a pokorná. Přispívá k tomu i přímý a široký průhled celým domem od vstupu až do zahrady.

Ložnice a dětský pokoj jsou umístěny po stranách a jsou opatřeny okny s klasickým parapetem, avšak v rovině terénu. Oba dva pokoje mají soukromé zázemí. Postele jsou uvažovány u severní stěny.

Kromě okna v koupelně jsou to jediné otvory na fasádě. Ty další jsou v obývacím pokoji, který je plně prosklený francouzskými okny. Strop zde mírně stoupá nad jejich horní hranu a podporuje tak vzdušnost a otevřenost prostoru.

Nežádoucí paprsky jsou odstíněny pozicí zahradního skladu, který v interiéru obývacího pokoje vytváří jedinou stěnu, využitelnou například pro umístění televizoru, obrazu nebo promítacího plátna.

Dům je bezpečně usazen ve svahu. Nabízí jeho obyvatelům ochranu a záda.

Jeho neznatelná, jemná přítomnost v krajině koexistuje s pevností jeho založení. A jeho pevné založení nabízí oporu vzdušnosti a otevřenosti. Jednotlivé roviny strukturují děje, které definují jistotu a známost obývaného prostředí.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

11% · 16

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.