MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Nízkoenergetický bungalov pro mladé doktory ve tvaru UDobroslavice

Přízemní dům s plochou střechou a dominantním srdcem domu - obývacím pokojem.

Nízkoenergetický bungalov pro mladé doktory ve tvaru U - Dobroslavice - Vizualizace 1
Nízkoenergetický bungalov pro mladé doktory ve tvaru U - Dobroslavice - Vizualizace 2
Nízkoenergetický bungalov pro mladé doktory ve tvaru U - Dobroslavice - Vizualizace 3
Nízkoenergetický bungalov pro mladé doktory ve tvaru U - Dobroslavice - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2016
  • Dispozice: 5+kk
  • Podlahová plocha: 161 m2
  • Zastavěná plocha: 295 m2

Zadání

Velkým přáním klientů byl dobře prosvětlený dům propojený s exteriérem tak, aby bylo maximálně využito výhledu do okolí. Praktičnost, nenáročná údržba a jednoduché linie domu byly dalšími důležitými body v zadání.

Informace o pozemku

Stavbou dotčený pozemek je lokalizován v území se stávající zástavbou, která vykazuje typické rysy lineárního vývoje vesnice.

Jednotný charakter zástavby je postupně rozrušován ve směru hloubkovém. Druhý a třetí sled staveb vykazuje odlišnou filozofii. Dochází k uzavírání pozemků a vytváření krytých zad. Jednotlivé objekty jsou umisťovány podélně s asfaltovým koridorem, ke slovu se dostávají i různé kombinace elementárních tvarů (T, H, U...).

Nově navržený rodinný dům v Dobroslavicích reprezentuje zcela zářně výše zmíněný „druhý sled“. Ignorována je jak tradiční půdorysná stopa v poměru 2:1, tak i tolik typické sedlové zastřešení.

Odlišně je přistupováno i k samotné fragmentaci parcely. Zatímco „uliční domy“ se od veřejného prostoru plně nedistancují a štědře mu propouštějí „ono soukromí“, nové přírůstky zastávají zcela opačnou politiku. K ulici (resp. k příjezdové komunikaci) se staví zády a vytváří zcela jednoznačnou bariéru. Tato filozofie je následovaná i samotnými tvary objektů.

Řešení

Dobroslavický rodinný dům je umístěn na vřele komponované parcele, která nepřináší zásadní omezení z hlediska samotné profilace. Minimální sklon, přívětivá sluneční orientace a vábivý přírodně-zemědělský background – to vše lze oznámkovat jedničkou.

Srdce domu obstarává (tak jak je příhodné a plně žádoucí) společenská zóna = obývací pokoj spojený s prostorem pro stolování a s přípravnou jídla. Tato část stavby je současně její ústřední křižovatkou. Sbíhají se zde veškeré komunikační linie (záměrně ústící do krajiny – prostřednictvím koncových francouzských oken) a současně se zde stýkají jednotlivé funkční zóny.


Samotná stavba obkresluje tvar písmene U.

Typická zámková stopa je následována i rozvržením samotných provozních balíčků. Obecně vzato lze říci, že je dům primárně rozdělen na část západní a sekci východní.

Druhý jmenovaný segment slouží coby vstupní a příjezdová zóna, jejíž součástí je i přístřešek pro 2 osobní automobily.

Západní partie domu je zajišťována dvojicí klidových ramen. Zatímco severně orientovaný výběžek je zasvěcen rodičům (nachází se zde ložnice s vlastní koupelnou a průchozí šatnou), jižní rameno náleží dětem a dvěma dětským pokojům.

Středová část stavby oplývá výjimečným postavením. Toto místo je jaksi právem rezervováno pro společenskou zónu. Vřele prosklenou, prostorově vyvýšenou, symbolicky protkanou funkčními přesahy...

Filosofie domu

Interní zónace se tedy jasně propisuje i navenek. S trochou nadsázky lze konstatovat, že je vnitřní dispozice jakýmsi formálním regulem.

Vnější výraz stavby je totiž poměrně pragmatický. Zavrhovány jsou jakékoliv designové vylomeniny a nestandardní konstrukční řešení. Geometrická profilace fasád následuje potřeby vnitřních provozů – a to jak z geometrického, tak z funkčního hlediska.

Opomenuto není v této souvislosti ani samotné klima. Jednotné francouzské prosklení je užíváno v trvalém doprovodu střešních přesahů. Jejich hloubka není přitom jednotná a přizpůsobuje se lokálním požadavkům v rámci zastínění a ochrany před nepřívětivým počasím.

Důraz je kladen na prověřenou materiálovou kombinaci „omítka-dřevo-kámen“. Zejména s posledně zmíněným materiálem není nijak šetřeno, neboť je užíván coby primární povrch obou klidových ramen.

Protichůdně je naopak nakládáno s kamenem, kterým je obložena „pouze“ jediná stěna v exteriéru. Na druhou stranu – tímto způsobem je poznamenána ta „stěna“ nejdůležitější – resp. středový pilíř ve společenské části, který jasně vymezuje zpevněnou terasu a přiléhající travnatý záliv.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

6% · 34

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.