MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Moderní dvojdomek pro majitele stavební firmy s velkoformátovým obkladem Malé Kyšice

Dvoupodlažní dům s garáží, plochou střechou a velkoformátovým obkladem.

Moderní dvojdomek pro majitele stavební firmy s velkoformátovým obkladem  - Malé Kyšice - Vizualizace 1
Moderní dvojdomek pro majitele stavební firmy s velkoformátovým obkladem  - Malé Kyšice - Vizualizace 2
Moderní dvojdomek pro majitele stavební firmy s velkoformátovým obkladem  - Malé Kyšice - Vizualizace 3
Moderní dvojdomek pro majitele stavební firmy s velkoformátovým obkladem  - Malé Kyšice - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2016
  • Dispozice: 2x 4+kk
  • Podlahová plocha: 330 m2
  • Zastavěná plocha: 403 m2

Zadání

Přáním klientů byl dům s důrazem na jednoduchost a praktičnost. Práce se vzdušností a prosvětlením a vytvoření pocitu soukromí a bezpečnosti byly dalšími důležitými body v zadání.

Informace o pozemku

Novostavba rodinného dvojdomku v Malých Kyšicích je umístěna na rovném pozemku, obklopeném rozvolněnou zástavbou rodinných domů. Ty s parcelou sousedí na všech světových stranách, kromě severozápadu, odkud se k parcele přijíždí soukromou komunikací, sloužící k dopravní obsluze sousedního domu.

Klidnou atmosféru bydlení uprostřed lesů doplňuje blízkost města Kladna a západní Prahy. Samotné okolí má charakter zahradní osady, velmi intimní a sousedské. S minimálně separovanými soukromými a veřejnými prostory.

Díky své plochosti lze využít orientace ke všem světovým stranám. Jediné možné omezení pak představují výhledy sousedů, a z toho plynoucí odstupové vzdálenosti.

Řešení

Hmota domu vychází z několika základních předpokladů.

Prvním je řešení dopravy v klidu a vytvoření vstupních prostor domu, kdy je využito sousedství obou garáží. Ty jsou usazeny na stavební čáru v odpovídajícím odstupu od komunikace. Ponechaná mezera mezi nimi slouží jako vstupní předprostor domu a kryté venkovní stání. V součtu je tak možné na pozemku zaparkovat pět automobilů s dostatečně velkým manipulačním prostorem.

Druhým je řešení pobytových částí obou domů v přízemí. Je využito orientace parcely k jihu pro maximalizaci proslunění a také vyšších prostorových nároků obou domů. Vystrčením obytné části jednoho z nich dochází k příhodnému oddělení, vytvoření intimity a soukromí, avšak se zachováním komfortní orientace.

Třetím předpokladem je pak povaha venkovních soukromých prostor a využívání bazénu na jejich rozhraní. Celý prostor je zastíněn přesahem střechy (ta zajišťuje tepelnou pohodu na terasách i uvnitř domu), dále systémem posuvných lehkých panelů, kterými lze variabilně regulovat stínění, a oddělovat, popřípadě scelovat, jednotlivé prostory teras.

Posledním článkem tohoto systému je pak vybíhající zeď u terasy bazénu. Je pevným mezníkem, tvořícím záda pro uživatele bazénu a krytý prostor pro grilování na druhé straně.

Posledním výchozím bodem koncepce je poměrně velký rozdíl v nárocích na podlahovou plochu v přízemí a v patře. To vede k vytvoření dvou menších hmot usazených na střeše přízemí. Hmoty jsou usazeny na horizontální desce, a ta je pak dále řešena v různých površích a sjednocuje celkovou tvář domu do kompletního obrazu.

Filosofie domu

Koncepce architektonického řešení vychází z prostorových nároku jenž vedou k formování hmoty.

Horizontála podpořená tloušťkou desky záměrně usazuje přízemí na terén a vytváří pocit pevného bodu v krajině. Vykousávání a vytlačování jednotlivých objemů vede k příhodnému řešení návazností na okolí, na dopravu v klidu a na orientaci k sousedům a světovým stranám. Tak zabraňuje nežádoucím pohledům a otevírá dům slunci, aniž by nabourával soukromí v rámci jednotky. Zároveň odlehčuje celé patro, které se tváří jako lehká nástavba na zelené louce.

Využití možnosti zatravnění střechy má smysl, protože se díky své ploše stává významnou součástí výhledů z oken obou domů. Bonbonkem jsou pak dvě terasy v patře, které jako by spočívaly v druhé (nadzemní) zahradě. Dům se tak snaží vyrovnat se svou velikostí i ve vztahu k parcele a maximálně usiluje o poklidnost a respekt k okolí.

Společný vstup do domu je zastřešený tenkou deskou s kruhovým otvorem. Za ním se pak nacházejí obě zádveří, které jsou přímo napojeny na hlavní obytné části. Je maximálně zkrácena vzdálenost k zahradě.

Oba dva obývací pokoje jsou koncipovány jako spojité prostory s otevřeností k exteriéru. V závislosti na struktuře nosných konstrukcí jsou pak umístěny dvě hmoty patra a schodiště, které je spojuje s přízemím. Prostory schodiště jsou pak příhodně využívány k umístění techniky.

Ložnice a pokoje v přízemí jsou zařazeny na konce dispozice. Jsou tak odděleny od veřejnějších částí domu. Samozřejmostí jsou úložné prostory ve všech částech domu, samostatná prádelna na domácí práce a dostatečně komfortní kuchyně.

Patro pak skýtá prostor pro dva pokoje s koupelnou. Výhodou je možnost orientace ke všem světovým stranám a atraktivním výhledům. Ve vnitřních prostorách je počítáno s maximální variabilitou možností budoucího uspořádání prostor.

U dvojdomku problematické rozdělení zahrady je zde elegantně řešeno již v architektonickém konceptu. Spojená terasa obkružující dům je opatřena základním oddělením v podobě kamenné zdi, systémem posuvných panelů. Ty slouží také k regulaci tepelné pohody a uživatelského soukromí. Dům se tak může úplně uzavřít, či naprosto otevřít vůči svému okolí pouhým posunutím panelu.


Materiálové řešení následuje logiku vnitřního uspořádání. Podporuje vztahy již vzniklé formováním hmoty a doplňuje architektonický ráz. Zvýrazňuje oddělení patra, pevnost přízemí, vystupující objemy a hrany. Pomocí ní je dosaženo reprezentativnosti vstupu i vytvoření pocitu bezpečí. Kombinuje se zde velkoformátový obklad s omítkou sjednocující horizontální prvky.


Dům je tak pevný a bezpečný ve své stavbě, ale laskavý a měkký ve svém užívání.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

29% · 7

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.