Dvoupodlažní dům s garáží, plochou střechou a velkoformátovým obkladem.
Dvoupodlažní dům s garáží, plochou střechou a velkoformátovým obkladem.
Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům
Přáním klientů byl dům s důrazem na jednoduchost a praktičnost. Práce se vzdušností a prosvětlením a vytvoření pocitu soukromí a bezpečnosti byly dalšími důležitými body v zadání.
Novostavba rodinného dvojdomku v Malých Kyšicích je umístěna na rovném pozemku, obklopeném rozvolněnou zástavbou rodinných domů. Ty s parcelou sousedí na všech světových stranách, kromě severozápadu, odkud se k parcele přijíždí soukromou komunikací, sloužící k dopravní obsluze sousedního domu.
Klidnou atmosféru bydlení uprostřed lesů doplňuje blízkost města Kladna a západní Prahy. Samotné okolí má charakter zahradní osady, velmi intimní a sousedské. S minimálně separovanými soukromými a veřejnými prostory.
Díky své plochosti lze využít orientace ke všem světovým stranám. Jediné možné omezení pak představují výhledy sousedů, a z toho plynoucí odstupové vzdálenosti.
Hmota domu vychází z několika základních předpokladů.
Prvním je řešení dopravy v klidu a vytvoření vstupních prostor domu, kdy je využito sousedství obou garáží. Ty jsou usazeny na stavební čáru v odpovídajícím odstupu od komunikace. Ponechaná mezera mezi nimi slouží jako vstupní předprostor domu a kryté venkovní stání. V součtu je tak možné na pozemku zaparkovat pět automobilů s dostatečně velkým manipulačním prostorem.
Druhým je řešení pobytových částí obou domů v přízemí. Je využito orientace parcely k jihu pro maximalizaci proslunění a také vyšších prostorových nároků obou domů. Vystrčením obytné části jednoho z nich dochází k příhodnému oddělení, vytvoření intimity a soukromí, avšak se zachováním komfortní orientace.
Třetím předpokladem je pak povaha venkovních soukromých prostor a využívání bazénu na jejich rozhraní. Celý prostor je zastíněn přesahem střechy (ta zajišťuje tepelnou pohodu na terasách i uvnitř domu), dále systémem posuvných lehkých panelů, kterými lze variabilně regulovat stínění, a oddělovat, popřípadě scelovat, jednotlivé prostory teras.
Posledním článkem tohoto systému je pak vybíhající zeď u terasy bazénu. Je pevným mezníkem, tvořícím záda pro uživatele bazénu a krytý prostor pro grilování na druhé straně.
Posledním výchozím bodem koncepce je poměrně velký rozdíl v nárocích na podlahovou plochu v přízemí a v patře. To vede k vytvoření dvou menších hmot usazených na střeše přízemí. Hmoty jsou usazeny na horizontální desce, a ta je pak dále řešena v různých površích a sjednocuje celkovou tvář domu do kompletního obrazu.
Koncepce architektonického řešení vychází z prostorových nároku jenž vedou k formování hmoty.
Horizontála podpořená tloušťkou desky záměrně usazuje přízemí na terén a vytváří pocit pevného bodu v krajině. Vykousávání a vytlačování jednotlivých objemů vede k příhodnému řešení návazností na okolí, na dopravu v klidu a na orientaci k sousedům a světovým stranám. Tak zabraňuje nežádoucím pohledům a otevírá dům slunci, aniž by nabourával soukromí v rámci jednotky. Zároveň odlehčuje celé patro, které se tváří jako lehká nástavba na zelené louce.
Využití možnosti zatravnění střechy má smysl, protože se díky své ploše stává významnou součástí výhledů z oken obou domů. Bonbonkem jsou pak dvě terasy v patře, které jako by spočívaly v druhé (nadzemní) zahradě. Dům se tak snaží vyrovnat se svou velikostí i ve vztahu k parcele a maximálně usiluje o poklidnost a respekt k okolí.
Společný vstup do domu je zastřešený tenkou deskou s kruhovým otvorem. Za ním se pak nacházejí obě zádveří, které jsou přímo napojeny na hlavní obytné části. Je maximálně zkrácena vzdálenost k zahradě.
Oba dva obývací pokoje jsou koncipovány jako spojité prostory s otevřeností k exteriéru. V závislosti na struktuře nosných konstrukcí jsou pak umístěny dvě hmoty patra a schodiště, které je spojuje s přízemím. Prostory schodiště jsou pak příhodně využívány k umístění techniky.
Ložnice a pokoje v přízemí jsou zařazeny na konce dispozice. Jsou tak odděleny od veřejnějších částí domu. Samozřejmostí jsou úložné prostory ve všech částech domu, samostatná prádelna na domácí práce a dostatečně komfortní kuchyně.
Patro pak skýtá prostor pro dva pokoje s koupelnou. Výhodou je možnost orientace ke všem světovým stranám a atraktivním výhledům. Ve vnitřních prostorách je počítáno s maximální variabilitou možností budoucího uspořádání prostor.
U dvojdomku problematické rozdělení zahrady je zde elegantně řešeno již v architektonickém konceptu. Spojená terasa obkružující dům je opatřena základním oddělením v podobě kamenné zdi, systémem posuvných panelů. Ty slouží také k regulaci tepelné pohody a uživatelského soukromí. Dům se tak může úplně uzavřít, či naprosto otevřít vůči svému okolí pouhým posunutím panelu.
Materiálové řešení následuje logiku vnitřního uspořádání. Podporuje vztahy již vzniklé formováním hmoty a doplňuje architektonický ráz. Zvýrazňuje oddělení patra, pevnost přízemí, vystupující objemy a hrany. Pomocí ní je dosaženo reprezentativnosti vstupu i vytvoření pocitu bezpečí. Kombinuje se zde velkoformátový obklad s omítkou sjednocující horizontální prvky.
Dům je tak pevný a bezpečný ve své stavbě, ale laskavý a měkký ve svém užívání.
Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.