MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Rodinný dům s tradičními tvary u lesa s fitness zónouLetkov

Omezení územního plánu společně se specifickými požadavky rodiny řeší dům rozdělený na dva tradiční objekty spojené přízemní denní zónou.

Rodinný dům s tradičními tvary u lesa s fitness zónou - Letkov - Vizualizace 1
Rodinný dům s tradičními tvary u lesa s fitness zónou - Letkov - Vizualizace 2
Rodinný dům s tradičními tvary u lesa s fitness zónou - Letkov - Vizualizace 3
Rodinný dům s tradičními tvary u lesa s fitness zónou - Letkov - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

SITUACE

Východně od Plzně leží malá vesnice Letkov. Obec s dlouhou historií se na začátku tisíciletí začala výrazně rozrůstat a původní pole mezi vesnicí a lesem bylo rozparcelováno na stavební pozemky. Dnes už je velká část pozemků zastavěná novými rodinnými domy, ale charakter vesnický charakter se zde podařilo zachovat a to zejména díky přísným regulacím. Územní plán připouští pouze sedlové střechy s určitým sklonem a podezdívkou, nařizuje umístění domu a zakazuje nejrůznější „okrašlovací“ prvky jako jsou věžičky či antické sloupy. Všechny sítě, vjezdy a ploty byly na parcely udělány jednotně ještě před tím, než se jednotlivé pozemky prodávaly. Jeden z pozemků u lesa zde koupil i mladý pár. Parcela téměř čtvercového tvaru má vjezd z jihovýchodního rohu. Přestože má pozemek poměrně velkou rozlohu zastavitelná plocha pozemku je poměrně malá. V prvé řadě zde bylo nutné dodržet minimální odstupy od sousedních parcel, komunikace i lesa. V druhé řadě zde územní plán nařizuje maximální plochu objektu, která není moc velká.

ARCHITEKTURA

Na začátku studie k nám investoři přišli s přáním, aby obě hlavní zóny domu, soukromá i společenská, byly umístěny v přízemí. Pouze relaxační zóna s pracovnou a hostinským pokojem mohla být umístěna v podkroví. Takový požadavek je jindy jednoduché splnit, ne však na parcele s tak přísnými regulacemi. Jako první se nabízela možnost udělat dlouhý úzký dům se sedlovou střechou, která by byla rovnoběžná s plotem na jižní hranici pozemku. Taková hmota by však v měřítku okolí vypadala příliš monstrózně a navíc bychom v podkroví měli spoustu zbytečné plochy. Rozhodli jsme se tedy pro jiné řešení. Vnitřní provozy byly rozděleny do několika hmot – dvou klasických domů se sedlovou střechou a jejich propojovací části. Vyšší z domů se nachází u vjezdu na pozemek. V přízemí objektu je umístěna garáž a technické zázemí domu. Tento dům má i obytné podkroví s relaxační zónou. Druhá výrazná hmota se sedlovou střechou se nachází v západní části pozemku a ukrývá v sobě soukromou zónu. Tento dům je nižší a jeho podkroví tak slouží pouze jako půda. V části, která oba domy propojuje je pak umístěn vstup do domu a zóna společenská s velkorysou terasou do zahrady. Domy se sedlovou střechou budou klasicky omítnuty světlou omítkou, kterou doplní šedý kov na střeše i oknech. Oproti tomu ve středové části hraje prim dřevěný obklad. Z jižní strany štíty domů uskakují od sebe. Plochá střecha propojující části vytváří netypický šikmý přesah, který brání přehřívání interiéru v létě. Na straně severní ze zahrady jsou již štíty domu v jedné lince. Díky terénu, který směrem na západní stranu malinko klesá, se i do této části dostává šikmý prvek.

DISPOZICE

Vnitřní rozložení domu navazuje na filozofii vnější obálky domu. Hlavní vstup se nachází na začátku propojovací části, kde díky přesahu střechy vzniká i kryté závětří. Příjemné zádveří domu je propojeno s garáží i malou příruční komorou. Ze zádveří se rovnou dostáváme na hlavní osu domu, která prochází všemi částmi. Přímo před sebou máme východ na terasu a výhled přes celou zahradu až k lesu. Nalevo už rovnou navazuje prostor společenské zóny. Velkorysou kuchyň přes celou východní stěnu doplňuje ještě malá spíž. Z kuchyně, jakožto centra domu, máme přehled o celém domě, zahradě i vstupní části. Kromě tradičního jídelního stolu v těžišti místnosti si zde investoři přáli ještě menší kávový stolek s knihovnou a vzpomínkovou stěnou. Místnost zakončuje sedací souprava s televizí a klavírem. Na celou délku společenského prostoru navazuje na jihu krytá terasa s vířivkou. Na společenskou zónu navazuje přímo zóna soukromá. Severní strana byla věnována ložnici se šatnou. Na slunnou jižní stranu byly umístěny dva dětské pokoje. Provoz doplňuje také hygienické zázemí v podobě malé koupelny a samostatné toalety. Chodba, která všechny místnosti propojuje má v sobě ukryté i skladovací skříně. Pro skladování lze použít i prostor pod šikminou, který je přístupný výlezem ve stropě. Na opačné straně domu se nachází technická část s dvojgaráží. Kromě prádelny s technickým zázemím domu je zde ještě jedna menší koupelna, která navazuje na terasu. Dvouramenných schodištěm se dostáváme do obytného podkroví, jehož hlavní část tvoří otevřený prostor s pracovnou a čtecím koutkem. Je zde také umístěn malý hostinský pokoj, fitness a koupelna s infra saunou. Protože nebylo žádoucí, aby jednoduché sedlové střechy narušovaly vikýře, světlo se zde dostává pomocí střešních oken a oken ve štítech.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

27% · 14

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.