MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Luxusní dům ve tvaru sedlových střech a zelenou střešní terasouDobříš

Střecha táhnoucí se až k zemi definuje originální vzhled této luxusní stavby, u které bylo použití šikmých střech povinné.

Luxusní dům ve tvaru sedlových střech a zelenou střešní terasou - Dobříš - Vizualizace 1
Luxusní dům ve tvaru sedlových střech a zelenou střešní terasou - Dobříš - Vizualizace 2
Luxusní dům ve tvaru sedlových střech a zelenou střešní terasou - Dobříš - Vizualizace 3
Luxusní dům ve tvaru sedlových střech a zelenou střešní terasou - Dobříš - Vizualizace 4
Luxusní dům ve tvaru sedlových střech a zelenou střešní terasou - Dobříš - Vizualizace 5
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2017
  • Dispozice: 4+1
  • Podlahová plocha: 355 m2
  • Zastavěná plocha: 502 m2

Zadání

Přáním klientů byl bungalov. Netradičnímu pojetí byla přikládána velká váha.

Informace o pozemku

Stávající zástavba v Dobříši má relativně kompaktní charakter. Z formálního hlediska jsou užívány příbuzné typy domů, přičemž samotná výstavba je soustředěna do uceleného urbanistického prstence.

Novostavbou dotčené pozemky mají za daných okolností ty nejlepší podmínky k životu. Nacházejí se na východním okraji obce a plně tak komunikují se stavebně neposkvrněnou zemědělskou krajinou. Neředěné výhledy do nedalekých lesů jsou souběžně umocňovány vřelými geometrickými proporcemi, jakožto i nulovým spádem terénu. Bez výhrad lze vnímat i samotné proslunění. Na pozemcích aktivně úřaduje jak východní, tak jižní a koneckonců i západní slunce. Přístupová komunikace se nachází příhodně při severní hranici pozemku.

Místní regulace je poměrně snáze čitelná. Novostavby musí být opatřeny šikmým zastřešením (s benevolentní orientací hřebene), musí obsahovat maximálně dvě nadzemní podlaží a celková zastavěná plocha nesmí překročit 30%. Pouze obecně jsou stanoveny odstupy od hranic: 2 metry od sousedů, 3 metry od ulice.

Řešení

Specifický tvar stavby vyplývá nejenom z místních podmínek, ale taktéž z požadovaného obsahu. Rodinný dům v Dobříši je totiž koncipován coby trojdům – tedy jako sestava tří funkčních těles. Obecně vzato lze stavbu rozdělit na tři křídla: západní, východní a jižní.

Prvně jmenovaný výběžek je řešen jako hostovsko-dětský. Nachází se v něm dva velké pokoje a plně vybavená společná koupelna. Východní křídlo je napájeno obdobně – tedy opětovně klidovým režimem. Fakticky je ovšem věnováno rodičům. Umístěna je zde jak velká ložnice, tak samostatná koupelna a průchozí šatna.

Na rozhraní obou klidových světů se pak nalézá ústřední setkávací prostor – obrovská společenská zóna, zastoupená jídelnou, lehce zapuštěnou kuchyní, kulečníkovým stolem a obývacím pokojem. Současně se jedná o jediný segment stavby, který je řešen ve dvou výškových úrovních.

Z halového předsálí společenské části vedou jednoramenné schody vzhůru, přímo na balkón (galerii), která zprostředkovává cenný jižní výhled. Vysoký důraz je kladen na komunikační systém. Tak jako u jiných domů je preferován přímý a bezkolizní pohyb – bez zbytečných zákrut a dlouhých kroků. Nástup do domu je veden v jedné přímce, s důrazem na příčné průhledy do krajiny, resp. zahrady. Odklony k dětem a rodičům jsou prováděny pod pravými úhly.

Filosofie domu

Tvář stavby je udávána výchozími podmínkami – tedy zadáním a místními regulativy. Ústřední odrazové prkno obstarává samotná šikmá střecha – prvek, který je v daném území dogmaticky vyžadován. Výsledně je sedlová střecha implementována hned třikrát, neboť na tolik částí je samotná stavba rozdělena (jmenovitě na sekci dětskou, rodičovskou a společenskou). Šikmé zastřešení se současně stává ústředním poznávacím znamením stavby. To dobře dokládá nejdelší těleso stavby, konkrétně jižní rameno – jediný dvoupodlažní segment, markantně prosklený a opatřený zelenou střechou – přímo ústící do chřtánu podkrovního „oka“.

Samotná stavba se poměrně zřetelně a zcela záměrně distancuje od jižního výhledu. Preferována je primárně opačná osa: východo-západní. Samotný dům je hmotově koncipován tak, aby došlo na předělení pozemku. Finální výstup deklaruje dvojí zahradu. Jednu východní, která upřednostňuje výhled do lesů a polí (současně však do veřejného uličního prostoru), a druhou západní, jež preferuje soukromí, klid a krytá záda. V druhé části je poté umístěno i bazénové těleso, které kopíruje směr dvoupodlažní sekce.

Materiálově je dům řešen „přímořsky“. Upřednostňovány jsou světlé materiály – ať už je to bílá omítka, nebo pískovcově zbarvený kamenný obklad. Vyvážení a potřebný kontrast obstarává v této sestavě tmavě šedá keramická (alt. kamenná) dlažba a plechová střešní krytina.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

4% · 55

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.