MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

K lesu čelem, k městu zádyÚjezd nad lesy

Rodinný dům v Újezdu nad Lesy nechává město za zády a svým netradičním tvarem, který je definovaný šikmou střechou vzrůstající směrem k lesům, poskytuje mladé rodině dostatečné soukromí a zároveň ničím nerušené výhledy do okolí.

K lesu čelem, k městu zády - Újezd nad lesy - Vizualizace 1
K lesu čelem, k městu zády - Újezd nad lesy - Vizualizace 2
K lesu čelem, k městu zády - Újezd nad lesy - Vizualizace 3
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Lokalita

Architektonická studie řeší návrh novostavby rodinného domu ve východní části Prahy - Újezdu nad Lesy. Lokalita je zastavěná převážně izolovanými rodinnými domy a má až venkovský charakter. Pozemek, určený pro výstavbu rodinného domu vznikl rozdělením dvou parcel, na přední parcele je v současné umístěn starší, neobývaný rodinný dům. K nové výstavbě je určena zadní parcela - severní část pozemku, přiléhající svým severním okrajem k lesu. Dopravní obsluha tohoto pozemku bude vyřešena vybudováním příjezdové cesty, napojené na místní obslužnou komunikaci. Cesta bude široká 3,2 m a je umístěna v odstupové vzdálenosti 3 m od stávajícího domu.

Parcela je rovinatá, z jižní strany se nachází stávající rodinný dům (ve vzdálenosti 10 m od hranice pozemku), na západní straně je umístěno přízemní křídlo sousedního rodinného domu se zahradou, z východní strany přiléhá k pozemku ve vzdálenosti 0,7 - 0,9 m starší rodinný dům (1np + podkroví), bez jakýchkoliv otvorů na řešenou parcelu. Severní hranice parcely sousedí s Klánovickým lesem.

Architektura

Dům je určen pro mladou rodinu se 2 dětmi. Vzhledem k limitovaným poměrům na pozemku a jeho orientaci ke světovým stranám je dům navržen tak, aby hlavní obytné místnosti směřovaly k lesu – tj. na sever, ale zároveň získávaly dostatek slunečního svitu okny i z jižní, osluněné strany. Významným limitem byla i hranice min. odstupu 20 m od okraje lesa a zabezpečení vjezdu na pozemek a kryté parkování pro 2 auta.

Hlavní hmota domu je koncipována tak, že směrem od příjezdu se v pozvolném sklonu zvedá střecha- od zastřešení parkovacího stání až po hřeben střechy nad rodičovskou ložnicí a spojuje tak přízemní část domu nad parkováním s dvoupodlažní převýšenou částí obytné části v jeden kompaktní celek. Z této seříznuté, barevně odlišené hmoty pak vystupuje bílý vikýř dětských pokojů, navazující v přízemí na odskočenou bílou hmotu hostinského pokoje a vstupu. Dům se otevírá směrem k lesu, a to nejen hmotově, ale i prostřednictvím masivního prosklení na severní straně fasády. Kolmo na toto křídlo je napříč pozemkem umístěno přízemní plochostřeché křídlo obývacího pokoje, to je celou svojí severní fasádou opět prosklené směrem do zahrady a k lesu, zároveň je ale prosluněné i dvoukřídlým francouzským oknem z jižní strany. Pochozí terasy v přízemí jsou umístěné na obou stranách obývacího pokoje a lze tak využít příjemné klima v každém ročním období. Část terasy na severní straně je zároveň krytá přesahem 2.nadzemního podlaží.

Dispozice

Bezprostředně po příjezdu a zaparkování je možno vstoupit krytým vstupem do malého otevřeného zádveří a po přezutí dále pokračovat halou do obytné části. Na halu navazuje také šatna pro uložení sezónního oblečení, kterou se dá projít i do příručního skladu. Ten je přístupný zároveň zvenku. Z haly dále pokračujeme do koupelny se sprchou, do technické místnosti, či na jižní stranu do pokoje pro hosty. Směrem na sever navazuje na halu kolmé křídlo s hlavním obytným prostorem a schodištěm do 2.NP. Směrem napravo, za a částečně pod schodištěm je umístěna kuchyňská linka s centrálním ostrůvkem, na něj navazuje jídelní stůl, nalevo je pak obytná část s prostorem pro klavír. Prosklené stěny na obě strany poskytují dostatek světla i slunce a umožňují propojení se zahradou. Ve druhém podlaží se nachází rodičovská ložnice se samostatnou průchozí šatnou, prostorná koupelna se sprchou, rohovou vanou a 2 umyvadly, samostatné WC, 2 propojitelné dětské pokoje a prostor před nimi je využit jako otevřená šatna, popř. sklad hraček a vybavení. Rodičovská ložnice a koupelna disponují velkoplošnými okny směrem k lesu, tudíž z vany i z postele lze nerušeně pozorovat přírodu... Obě tyto místnosti mají - oproti ostatním částem domu- světlou výšku 3,4 m. Přímo naproti schodišti ve 2.NP je možno vystoupit z haly na plochou střechu nad obývacím pokojem, která může v budoucnu fungovat jako terasa. Dětské pokoje jsou oba směřovány k jihu a ústí celou svojí prosklenou stěnu na střechu nad parkovacím stáním, ta opět může v budoucnu fungovat jako pochozí terasa. Jako "zábradlí" pak slouží šikmé boky naznačeného pokračování střechy.

Stavebně - konstrukční řešení

Konstrukčně je dům navržen jako zděná stavba z vápenopískových tvárnic s kontaktním zateplovacím pláštěm z minerální vaty, stropy jsou uvažovány jako železobetonové, schodiště jako železobetonové monolitické, krov je dřevěný, zateplení krovu je mezi a pod krokvemi. Okna budou dřevěná s izolačními trojskly, částečně řešená předokenní montáží v líci s izolantem, rámy středně šedé barvy. Fasáda bude opatřena jemnozrnnou omítkou bílé barvy, části fasády budou opatřeny strukturovanou omítkou béžové barvy. Krytina sedlových střech bude plechová z titanzinkového nebo hliníkového plechu na dvojitou stojatou drážku. Ploché střechy nad obývacím pokojem a parkovacím stáním budou v budoucnu řešeny jako pochozí terasy. Vytápění a ohřev TUV budou řešeny pomocí tepelného čerpadlo vzduch- voda (umístěným na východní fasádě domu) s elektrickým dohřevem, energetická soběstačnost bude výhledově posílena o fotovoltaické panely na střeše domu. Distribuci tepla zajišťuje podlahové vytápění v kombinaci s topnými žebříky v koupelnách. Dům bude vybaven rekuperační jednotkou se zpětným získáváním tepla z odpadního vzduchu. Dešťové vody budou shromažďovány v podzemní akumulační nádrži a využívány pro zálivku zahrady.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

63% · 8

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.