MASTER DESIGN: architekti Praha, Brno, Ostrava - architektonický ateliér - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 800 808 800Domluvit schůzkuČeský jazyk Switch to english
MENU

Jak vybrat pozemek pro dům

18. ledna 2015

Koupě pozemku je vždy prvním krokem při stavbě nového rodinného domu. Co je dobré si před výběrem ujasnit? Jaké můžou vzniknout překážky při výstavbě?

Martin Náhlovský
Martin Náhlovský
Jak vybrat pozemek pro dům

Lokalita, lokalita, lokalita!

Hned ze začátku je třeba si uvědomit, že na pozemku strávíte velkou část života. Jak tedy na jeho výběr?

Okolí pozemku

Můžete mít dům na samotě, kde nebudete obklopeni žádnými sousedy, a nebo naopak můžete preferovat dům v satelitním městečku nebo přímo někde v obci. Nezapomeňte ale, že v průběhu let se Vaše potřeby můžou měnit a vy budete mít různé požadavky na okolí domu.

Co promyslet
Budete do práce dojíždět autem, nebo potřebujete dobrou dostupnost veřejné dopravy? Máte, nebo plánujete děti? Co vzdálenost docházení do školky/školy? Co bude až děti vyrostou? Chcete raději lokalitu s dobrým zázemím a občanskou vybaveností, nebo jste ochotni si za supermarketem, či zábavou někam dojet?

Orientace pozemku ke světovým stranám

Tato vlastnost pozemku je často opomíjena, avšak orientací pozemku může dům hodně ztratit, a nebo naopak získat. Orientace pozemku je určena zejména příjezdovou komunikací. Ideální je mít příjezdovou cestu ze severu nebo z východu tak, aby klidová intimní část pozemku (zahrada), byla otočena na jih nebo na západ.

V případě větších parcel se dá vytvořit ideální oslunění nehledě na polohu příjezdové komunikace.

Umístění příjezdové komunikace na jihu ale způsobuje také to, že se celý dům musí posunout co nejdále od komunikace tak, aby se eliminoval hluk a bylo dodrženo dostatečné soukromí v domě. Tím se zvyšují náklady na přípojky a vznikají dlouhé příjezdové cesty.

Všeobecně lze také říci, že ideální jsou pozemky svažující se k jihu nebo západu. Pokud ovšem váš pozemek tyto uvedené parametry nesplňuje, neznamená to, že je pro stavbu domu nepoužitelný. Díky atypickým podmínkám můžou vznikat netypická a originální řešení, s čímž vám může pomoci architekt.

Co promyslet
Každému vyhovuje něco jiného. Promyslete tedy, budete-li z terasy, či zahrady chtít raději pozorovat západy slunce, nebo ji zastíníte a využijete jako úkryt před sluncem? Nevadí vám případná dlouhá příjezdová cesta k domu? A umožňuje to vůbec pozemek?

Dá se na pozemku stavět?

Před koupí pozemku je třeba zjistit, zda se na parcele dá stavět, a pakliže ano, tak zda je parcela určena pro zastavění rodinnými domy. Tuto informaci zjistíte na příslušném stavebním úřadě v takzvaném územním plánu.

Územní plán je mapa dané obce, kde je přesně zakresleno, které parcely jsou určeny k jaké zástavbě, a na kterých se stavět vůbec nedá. Územní plán dále obsahuje textovou část, kde jsou vypsány podmínky výstavby. Těmi mohou být:

Pokud některou z podmínek výstavby územní plán obsahuje, je nutné se jí při návrhu domu držet. Změna územního plánu je totiž takřka nemožná a výjimky nebo změny jsou administrativně a časově velice náročné a udělují se většinou pouze, pokud jde o větší územní celky.

Zjistěte si také, zda se v okolí parcely do budoucna neplánuje například výstavba silnice, průmyslové zóny, nebo jiné skutečnosti, která by v budoucnu mohla ovlivnit kvalitu vašeho bydlení.

Další překážky při výstavbě

Inženýrské sítě

Na co si dát pozor jsou především elektrická síť a vodovod, bez nichž vznikají s výstavbou problémy. Pakliže některá z těchto sítí není dostupná, hodnota pozemku je o dost nižší, ale výstavba se prodražuje. Elektrická síť se musí řešit například domácí elektrárnou, voda studnou.

V těsné blízkosti parcely je také vhodné mít plynovod a splaškovou, případně dešťovou kanalizaci. Kanalizaci už je ale možné v současné době nahradit žumpou nebo domovní čističkou odpadních vod.

Dostupnost inženýrských sítí si vždy ověřte nejlépe na místě. Zjistěte si také, v jaké vzdálenosti od parcely a navrhovaného domu jsou tyto sítě uloženy. Delší přípojky k objektu jsou vždy docela nákladnou položkou a náklady na ně můžou být 1 000-3 000 Kč za metr.

Podloží

Dejte si pozor na půdu, která na pozemku je. Může vzniknout situace, kdy je podloží tak špatné, že se velmi prodraží založení stavby. Zažili jsme situaci, kdy se stavba musela založit na tzv. piloty a prodražila se tak o cca. 400 tis. Pro povrchní zjištění základové půdy slouží i radonový a hydrogeologický posudek. Nicméně doporučuji nechat vypracovat geologický posudek, který podmínky pod domem zjistí přesně. Investice vložené do tohoto posudku se tak vždy vyplatí.

Ochranné pásmo inženýrských sítí

Každá inženýrská síť má své ochranné pásmo, ve kterém se nesmí nic stavět. Odborně se tomuto pásmu říká odstupová vzdálenost. Je to vzdálenost na každou stranu podél vedení. Obvykle jsou tyto vzdálenosti 1-5m.

Vliv na stavební parcelu
Může se stát, že skrz pozemek povede plynové vysokotlaké vedení, nebo vedení vysokého napětí. V tomto případě může být odstupová vzdálenost i zmiňovaných 5m na každou stranu, takže vám na pozemku vznikne pás široký 10m, na kterém se stavět nesmí. Pokud jde například o obvyklou parcelu cca. 30×30m, může tato plocha tvořit až třetinu parcely.

Před zakoupením parcely zjistěte, zda na pozemku takové ochranné pásmo není a případně jak ovlivní budoucí stavbu.

Věcná břemena a majetkoprávní vztahy

Na co si dát pozor
Požární zatížení části pozemku - což je situace, kdy soused má svůj dům tak blízko, že požárně nebezpečný prostor z jeho stavby zasahuje až na váš pozemek.

Migrační koridory zvěře nebo různá přírodní ochranná pásma.

Z majetkoprávních vztahů si dávejte pozor především na to, jestli proti původnímu vlastníkovi pozemku není vedena exekuce, popřípadě komu patří příjezdová cesta a jestli je tento vlastník ochoten a oprávněn vám udělit oprávnění k připojení na jeho komunikaci.

Nečekané a neobvyklé překážky

I my se po letech projektování občas setkáme s něčím novým, co nám návrhy domu výrazně komplikuje. V minulosti jsme řešili například odstupovou vzdálenost od železnice. Kus pozemku zasahoval do ochranného pásma a bylo nutné pro dům vyhotovit hlukovou studii, která navíc nevyšla a dům téměř nebylo možné navrhnout. Obdobný problém jsme měli například s ochranným pásmem lesa a nebo vodního toku. Ne každý úřad je ochoten v tomto udělovat výjimky.

V posledních letech se také poměrně často mění legislativa. Čím dál přísnější pravidla tak například způsobí, že soused si před 3 lety mohl postavit dům 20m od železnice poměrně bez problémů, ale letos již vy se svým projektem povolení nedostanete kvůli novým zákonům a vyhláškám.

Další problém mohou skýtat příjezdové cesty. Jeden příklad za všechny: pozemek příjezdové cesty k pozemku klienta byl veden v katastru jako komunikace, zpevněná cesta na něm byla vybudována, ale nikdy nebyla jako cesta zkolaudována. Takže de facto neexistovala stavba příjezdové cesty, na kterou by se klient mohl napojit. A na tento problém narazil až úředník při kontrole hotového projektu a povolování stavby. Celé vyřízení stavebního povolení to protáhlo o více než půl roku.

Jako kupci pozemku se občas musíte obrnit trpělivostí, jelikož ani odborník s letitou praxí nemůže předpokládat všechny možné problémy.


Předběžné informace o parcele jako vlastníka, velikost, LV apod. lze získat na stránkách katastru nahlizenidokn.cuzk.cz. Detailní výpis s informacemi o exekucích, věcných břemenench apod. je poté za poplatek 100 Kč.

Podcenění některého z výše uvedených aspektů může vést nejen k prodražení stavby, ale především k tomu, že na pozemku nebudete moci postavit právě takový dům, jaký byste rádi.

Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám do diskuze. Odpovíme všem!


Martin Náhlovský

Martin Náhlovský ~ Architekt

Ve firmě mám na starosti především kontrolu záruční doby potravin v lednici :-) Určitě se ale potkáme i při návrhu vašich domů, či interiérů. Jsem hlavním architektem a mám obecný dohled nad všemi zakázkami.

Mou vysněnou zakázkou je dům o podlahové ploše do 100 m2, bez garáže a optimálně bez finančních limitů.

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    
odpovědět
Dobry den dekuji vam za clanek.Zajimam se o moznosti vystavby sobestacneho rodinneho domu (vlastni elektrina,voda,odpad)Zatim jsem nasel jen pozemky na vystavbu rekreacniho objektu bez inzenirskych siti ..Cili neusim zda by ten tzv.rodiiny dum prosel.Mate s timhle zkusenosti?Dekuji za jakoukoliv radu.
Jan Jadrníček - MASTER DESIGN
 Jan Jadrníček odpověděl(a)
Hezký den,
s výstavbou domu na pozemku bez inženýrských sítí by nebyl problém. Pokud je však pozemek určen ke stavbě rekreačního objektu, půjde na něm postavit pouze "rekreační objekt". To ale neznamená, že v něm nemůžete bydlet.


Napsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA

Již se k nám připojilo více než 1500 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.