MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Rodinný dům s fasádou z opalovaného dřevaČeladná

Pro krásný pozemek v Čeladné byl navržen neméně krásný dům souznící s okolní přírodou, který má fasádou z opalovaného dřeva a velká okna umožňujícími výhledy na vrcholky Beskyd.

Rodinný dům s fasádou z opalovaného dřeva - Čeladná - Vizualizace 1
Rodinný dům s fasádou z opalovaného dřeva - Čeladná - Vizualizace 2
Rodinný dům s fasádou z opalovaného dřeva - Čeladná - Vizualizace 3
Rodinný dům s fasádou z opalovaného dřeva - Čeladná - Vizualizace 4
Rodinný dům s fasádou z opalovaného dřeva - Čeladná - Vizualizace 5
Rodinný dům s fasádou z opalovaného dřeva - Čeladná - Vizualizace 6
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Parcela

O řešené parcele lze hovořit dlouze a vydatně, neboť se nejedná o řadový příspěvek developerského „linkování“. Tento pozemek je od pohledu jiný. Není to obdélník, ale vydatný kus pole, který je zalomen do tvaru písmene „L“ a který se nachází na periferii zastavěného území. Celková výměra (16 000 m2) je omračující a odstupy od okolní zástavby jsou ve své podstatě podružné a malicherné. Řešený pozemek sehrává v daném území podobnou úlohu jako poloostrov v moři. Bezprostřední okolí je tvořeno zemědělskými polnostmi a doprovodnou separační (dilatační) zelení. Jediný (letmý) kontakt je obstaráván na severu, kde se vyskytuje soubor starších usedlostí..

Nadstandardní jsou rovněž místní výhledy do krajiny. Velmi temperamentní je západní směr, kde opticky působí Skalka - nejvýchodnější vrchol Moravskoslezských Beskyd (931 m). V tomto případě je vzájemný vztah pozemku a pozadí natolik blízký a intenzivní, že by jeho ignorování bylo vysloveně nežádoucí. Obdobně lze nahlížet na jižní partii, kde je styčný background utvářen nikoliv jedním vrcholem, ale rovnou celou siluetou Radhošťské hornatiny (Velká Stolová, Malá Stolová...). Tento směr je vnímán jako hlavní. Přináší nejkvalitnější proslunění, ale i nejhodnotnější pozadí a vysokou míru soukromí..

Velkolepé parametry pozemku jsou vykoupeny několika „ALE“, které jsou však v kontextu nadprůměrné metráže řešitelné a akceptovatelné. Omezujícím faktorem je zcela jistě vedení vysokého napětí (pozemek je ohraničen nadzemním vedením z obou stran) a západně meandrující železnice. Přísné jsou taktéž požadavky vznesené územním plánem. Ačkoliv je dotčený pozemek rozlehlý, k zastavění je vymezena pouze jeho menší část. Relativně nízké je rovněž procento určující maximální možnou zastavěnost (10%).

Architektura

Celkový návrh se skládá ze tří stavebních objemů, které jsou kladeny na pozemek v těsné vazbě a stejnosměrně s podélnou osou. Největší kubaturou oplývá zcela logicky objekt rodinného domu, který je tvarován do písmene T a jehož půdorysná stopa odráží vnitřní zónování. Hlavní rameno stavby je kladeno souběžně s jižní hranicí parcely a vytváří jednoduchou, dominantní a notně dynamickou fyzickou linii, která je rytmicky fragmentovaná na jednotlivé pokoje a která je v místě styku sedlových střech přerušena vyvýšeným štítem obývacího pokoje.

Kolmo na hlavní rameno domu vyrůstá identicky široké zázemí se vstupem, technikou a tělocvičnou. Obě sekce jsou zastřešené sedlovou konstrukcí. Fasáda je tvořena opalovanými dřevěnými prkny, hliníkovými okny a částečně také panely z profilovaného skla (v místě chodby). Směrem do zahrady je vytvořeno částečné stínění v podobě prolamovaného tvaru obvodového pláště. Tento prvek dodává rodinnému domu decentní plasticitu a dekor.

Druhý stavební objem je tvořen garáží s dílnou, který je umístěn souběžně s hlavní hmotou rodinného domu. Mezi objekty vzniká atraktivní mezera, která je využita částečně jako komunikační průchod a částečně jako separované / chráněné místo pro zeleň, kamínky a artefakty. Garáž je řešena stejně jako dům liniově. Její tvář je tak prakticky tvořena sekčními vraty (směrem k příjezdu) a panely z profilovaného skla (směrem do zahrady). Samotná fasáda je opět opalovaná a dřevěná. Štítová konstrukce u hlavního vstupu je záměrně odlišná. Tvoří je černý trapézový plech, který je strukturovaný vertikálně, v kooperaci s dřevěným obkladem.

Poslední útržek obstarává tzv. „párty house“ – tedy objekt, který je záměrně odtržený od rodinného domu a garáže a který slouží primárně pro oslavy a návštěvy. Jeho součástí je společenská terasa s venkovní kuchyní a dvojice pokojů s koupelnou. Tvarové a materiálové řešení vychází z principů rodinného domu.

Dispozice

Dispoziční řešení je jednoduché a je propsáno do vnějšího výrazu všech stavebních objektů. Jinými slovy: liniová koncepce hmot je následována liniovou fragmentací uvnitř. Tímto procesím vznikají sériově řazené programy, což zřetelně dokládá objekt rodinného domu. Budova tvaru „T“ je prakticky rozdělena do tří ramen. Severní křídlo je vstupní, technické a fitness. Západní výběžek je určen pro dětské pokoje, východní segment je zase čistě rodičovský (ložnice + šatna + koupelna). Průniková sekce je příhodně společná – respektive společenská. Nachází se zde rozlehlý obývací pokoj s kuchyní a stolováním, v kombinaci s vyvýšeným střešním prostorem.

Párty domek je sice záměrně odstrčený, avšak navazuje na směr a hloubkovou proporci rodinného domu. Interní dispozice je triviální. Nachází se dva pokoje s malou koupelnou. Součástí domu je ovšem i velká terasa s vířivkou a venkovní kuchyní. Orientace společenského prostoru na Skalku je příhodná jak pocitově, tak hlukově.

Samotná garáž je pak čistým open space segmentem, jehož interní zónace je nepřímo prováděna pozicí pracovního stolu a rozmístěním garážových vrat na fasádě.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

68% · 13

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.