MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Moderní funkcionalistická vila s kulatým oknemVrchoslav

Když investor dá volnou ruku architektovi, mohou vznikat zajímavé moderní stavby s výraznými prvky s odkazem na funkcionalismus.

Moderní funkcionalistická vila s kulatým oknem - Vrchoslav - Vizualizace 1
Moderní funkcionalistická vila s kulatým oknem - Vrchoslav - Vizualizace 2
Moderní funkcionalistická vila s kulatým oknem - Vrchoslav - Vizualizace 3
Moderní funkcionalistická vila s kulatým oknem - Vrchoslav - Vizualizace 4
Moderní funkcionalistická vila s kulatým oknem - Vrchoslav - Vizualizace 5
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2020
  • Dispozice: 5+kk
  • Podlahová plocha: 427 m2
  • Zastavěná plocha: 431 m2

Parcela

Řešená parcela ve Vrchoslavi by za jiných okolností náležela k dokonalému „želízku“. Specifická poloha jí však přisuzuje hned několik omezení. Na jedné straně je „vinen“ územní plán, který štěpí pozemek na část zastavitelnou a část nezastavitelnou, na straně druhé činí totéž dvojice podzemních vedení (vysoké napětí a datový kabel). Aby toho nebylo málo, třetího do party obstarává přednastavený silniční vjezd, který zpřístupňuje parcelu v jediném možném místě – avšak v místě, které není typologicky nejvděčnější z pohledu efektivního využití.

Samotný pozemek je tedy hned ze startu fragmentován do tří zón. Vzniká zde severní zahrada (dost možná hospodářská), relaxační východní plošina (v těsné vazbě na zeleň a vodu) a v neposlední řadě plácek pro samotnou výstavbu. Přítomný svět je v tomto směru rozmanitý. Může za to nejen atypický tvar pozemku, ale i jeho svažitost (mírná, avšak nezanedbatelná) a přírodní spoluhráči (potok, vzrostlé stromy). Opomenout však nelze ani výjimečné výhledy do krajiny, které jsou s výjimkou západu takřka unikátní.

Co se týče sousedské zástavby, nelze ji vnímat jako limit, jelikož sehrává maximálně pasivní úlohu. Většina okolních staveb se totiž nachází takzvaně přes ulici, přičemž jediný skutečný kontakt je obstaráván jižním objektem rodinného domu, který se přízemně rozpíná podél vlastní severní hranice a který zásadně "nepřekračuje" horizont terénu.

Architektura

Vrchoslavický rodinný dům zastává moderní principy architektury, aniž by negativně kontaminoval unikátní pozemek a jeho bezprostřední okolí. Základ domu představuje jeho funkční vnitřek. Interní náplň je vnímána jako nástroj pro unikátní formální vyjádření, stejně tak přítomný terénní reliéf. Výsledkem je do jisté míry formální unifikace, která recykluje typizovaný modul. Tím se stává elementární objem, respektive klasický kvádr, který je v daném prostoru vynásoben číslem TŘI.

Na hrací plochu se tak snáší tři hráči = tři figurky = tři provozní balíčky. Každý zaujímá specifickou pozici, a to jak v horizontálním, tak vertikálním průmětu. Jednotlivé kvádry vytvářejí ojedinělou kompozici, která vyvěrá z individuálních zkušeností zadavatelů a z výše popsaných možností samotného pozemku. Je vcelku logické, že se každý balíček „chová po svém“. Zatímco garážový soubor leží u země (a tedy u cesty), denní zóna ustupuje vzad a stoupá o půl podlaží výše. Samotné klidové patro pak příhodně exhibuje. Představuje totiž maximálně vypreparovaný objem, který je na spodní hmotě „pouze“ položen a který se symbolicky natahuje do krajiny.

Veškeré manévry nejsou samoúčelné a sledují potřeby, které jsou přednastavené zadáním. Dobře to dokládá zmíněná hmota patra = oko do krajiny. Extrémní konzola vytváří nepochybné poznávací znamení celé stavby, avšak současně zajišťuje potřebné stínění – jakožto i samotnou krytou terasu.

Dispozice

Forma stavby je úzce spjatá s dispozičním řešením. To, co se děje uvnitř, je totiž spontánně vyjádřeno i navenek. Obecně vzato je stavba strukturována do tří etáží. Tu první představuje logicky garáž pro tři vozidla, zahradní sklad a malá toaleta. Samotná denní zóna je založena o metr a půl výše a o celou hloubku garáže dále. Základ této sekce představuje obývací pokoj s kuchyní a stolováním, který je v půlce předělen krbovým tělesem.

Vedlejší úlohu (avšak z hlediska lokace velmi „nosnou“) sehrává prostor fitness, který vytváří předěl mezi „auty“ a „relaxem na terase“. Je to současně jediné místo stavby, které je dodatečně obloženo přídavným materiálem – v tomto případě maloformátovým přírodním kamenem. Na téže úrovni se dále vyskytuje vstupní zádveří, technická místnost, malá koupelna, velmi vřelá spíž a dvouramenné (otevřené) schodiště do patra.

Poslední úroveň stavby je maximálně klidová. Nachází se zde tři dětské pokoje (každý je opatřen plošnou rezervou umožňující zapracování samostatné šatny), společná koupelna, samostatná toaleta a identicky komponovaná sekce rodičů (tedy ložnice s privátní koupelnou, toaletou a ústřední průchozí šatnou).

Drtivá většina obytných místností je orientována za výhledy – tedy do krajiny a vstříc jižnímu slunci. Výjimku představuje pouze ložnice rodičů, která upřednostňuje doporučenou typologii a stimulující kontakt s potokem a vysokými stromy.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

8% · 27

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.