MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Nízkoenergetický dům ve svahu se sedlovou střechouHýskov u Berouna

Klasický dům se sedlovou střechou a moderními prvky je přirozeně zasazen do poměrně strmého svahu díky uskakujícím podlažím.

Nízkoenergetický dům ve svahu se sedlovou střechou - Hýskov u Berouna - Vizualizace 1
Nízkoenergetický dům ve svahu se sedlovou střechou - Hýskov u Berouna - Vizualizace 2
Nízkoenergetický dům ve svahu se sedlovou střechou - Hýskov u Berouna - Vizualizace 3
Nízkoenergetický dům ve svahu se sedlovou střechou - Hýskov u Berouna - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2014
  • Dispozice: 6+1
  • Podlahová plocha: 235 m2
  • Zastavěná plocha: 214 m2

Zadání

Přáním klientů byl nízkoenergetický dům s čistou sedlovou střechou. Velké požadavky byly rovněž kladeny na zázemí - sklady, garáže, atd.

Informace o pozemku

Pozemek je součástí nově rozparcelovaného sídelního ramene, které se atraktivně sbližuje s rozmanitou zemědělskou krajinou a trvale zelenými lesními kulturami. Svažitý terén je v těchto podmínkách plně očekávaný.

Handicapovaný tvar pozemku (lichoběžník) je plně vyvážen jeho proporcemi.

Řešení

Rodinný dům je vyprofilován coby třípodlažní stavební jednotka, jejíž tvar se přizpůsobuje místním terénním podmínkám.

Vertikální skladba objektu odpovídá požadavkům celistvé zónace. Suterén, který je takřka celým objemem zaklesnut ve svahu, představuje provozně-skladovou část.

Nachází se zde špinavá komunikační páteř, garáž pro 2 vozidla, sklepní místnosti s dílnou a samotná technická místnost. Sklepní prostor je následně napojen na výše navazující úroveň – a to dvouramenným schodištěm.

Přízemí stavby je řešeno převážně jako denní zóna. Společenský prostor domu (tedy obývací, stolovací a kuchyňský) má charakter jedné velké místnosti, minimálně modifikované tvarovými korekcemi. Ústřední dominantu obstarává těleso kamen, umístěné v dostupné pohledové vzdálenosti z prostoru přípravy jídla a jeho konzumace.

Součástí přízemí jsou taktéž i další provozy: malá pracovna a obytná ložnice, částečně vypreparovaná ze základního objemu stavby.

V přízemí je rovněž velká terasa na prostoru garáže.

Patro je koncipováno jako čistě klidový segment, tvarově poznamenaný přítomností sedlové střechy. Nachází se zde dvojice dětských pokojů, lokačně vyselektovaná ložnice, šatna a jeden rezervní pokoj (využitelný jako sklad, případně jako obytná místnost).

Dům jakoby vyrůstá ze svahu.

Filosofie domu

Výsledná tvář stavby reflektuje specifický ráz krajiny, do něhož je návrhem zasahováno. Oproti jiným stavebním objemům v sousedství je kladen důraz na vyvážený vztah „tradičního“ s „moderním-soudobým“.

Objemový základ stavby je proto zprostředkován klasickou – sedlově zastřešenou – hmotou. Tento výchozí stav je následně modifikován přidáváním dalších objemů – a to jak v prostoru suterénu, tak v úrovni přízemí a koneckonců i v případě střešní konstrukce.

Dominantní vliv vykazuje těleso suterénu, které překonává výškový rozdíl na pozemku a které zprostředkovává podstavec pro výše obnaženou „tradiční sestavu“.

Samotné přízemí je poznamenáno menšími objemy. Kompaktní tvar je narušen pouze částečně vypreparovanými provozy obývacího a hostinského pokoje (což je navenek umocněno i rozdílnou materiálovou texturou).

V případě střešní konstrukce činí „úkroky vně“ tělesa vikýřů, která přizvedávají světlé výšky v prostorách dětských pokojů a severně umístěné koupelny.

Jednoduchá, leč rozličná kombinace různých objemů dociluje žádoucí formální symbiózy, která se pozitivně promítá v ploše zemědělské krajiny, jež poměrně intimně přiléhá k tradiční (navíc historicky hodnotné) sídelní struktuře obce Hýskov.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

5% · 26

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.