Dům, který přímo vybízí k relaxaci na zahradní terase vytvořil architekt tak, aby co nejvíce spojoval interiér s exteriérem.
Dům, který přímo vybízí k relaxaci na zahradní terase vytvořil architekt tak, aby co nejvíce spojoval interiér s exteriérem.
Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům
Přáním klientů byl moderní nízkoenergetický dům určený pro relaxaci.
Nově navrhovaný rodinný dům je umístěn v okrajovém, nicméně již dlouhodobě zastavěném území. Pozemek se příznivě svahuje směrem k jihovýchodu a pozitivně lze hodnotit jak jeho šířku, tak zejména nadstandardní hloubku.
Nenahraditelnou roli zastávají v neposlední řadě samotné výhledové poměry. Dům se téměř čistokrevně otevírá vstříc atraktivně tvarovanému beskydskému pohoří.
Lokace domu je poměrně významně udávána umístěním technické infrastruktury v ploše řešeného pozemku. Poněkud netradičně umístěný vodovodní řád ovlivňuje jak severní fixaci objektu, tak i samotný tvar stavby.
Rodinný dům v Soběšovicích sestává z dvojice kvádrových těles, které se maximálně rozpínají ve směru západ – východ.
Podélné fasády domu představují v obou výškových úrovních ústřední TVÁŘE, které jsou poměrně vřele perforovány velkoplošnými skleněnými výplněmi (jihovýchodně orientovanými).
Fráze o nadstandardně vyztuženém vztahu interiér – exteriér jsou v tomto případě plně obhájené.
Co se týče samotného tvaru – dům je řešen poměrně standardně, avšak racionálně a plně v korespondenci s výchozími požadavky investorů.
Provozy domu jsou výsledně rozloženy tak, že dochází k objemovému kontrastu přízemního a patrového segmentu.
Oba segmenty fungují jak interně, tak externě separátním životem. Zatímco přízemí je řešeno převážně jako společenské (kromě technicko-hygienického zázemí, fitness roomu a pracovny zde nalezneme rozměrný obývací pokoj s kuchyní a stolováním), druhé podlaží zastupuje již čistě klidový sektor. V obou případech panují i rozdílné formální (= fasádní, perforační) principy.
Velkoplošné okenní výplně denní zóny jsou v poměrně zřetelném protikladu s klasickými okny v patře (nutno podotknout – s okny s klasickým parapetem).
Taktéž barevné řešení obou segmentů dokládá výše zmíněný vztah. Zatímco přízemí je znázorněno v bílé úpravě (coby lehký, svěží podstavec), objemově redukované těleso patra je prezentováno v šedivé barvě.
Dispozičně je dům řešen nadstandardně. Dílčí výměry jednotlivých provozů výrazně převyšují minimální limity.
Ústřední obytné místnosti jsou řazeny liniově a jsou převážně orientovány jihovýchodně. Severozápadní směr je naopak uvolněn technicko-hygienickým provozům. Komunikační systém zastává přímý, bezkolizní pohyb a redukci nadbytečných metrů čtverečných.
Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.