MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Ekonomický bungalov se sedlovými střechami a zimní zahradouTichá

Dům architekti jak vizuálně, tak i funkčně rozdělili na dva samostatné objekty, kde jedna část je omítnuta v bílé barvě a druhá obložena do kamene.

Ekonomický bungalov se sedlovými střechami a zimní zahradou - Tichá - Vizualizace 1
Ekonomický bungalov se sedlovými střechami a zimní zahradou - Tichá - Vizualizace 2
Ekonomický bungalov se sedlovými střechami a zimní zahradou - Tichá - Vizualizace 3
Ekonomický bungalov se sedlovými střechami a zimní zahradou - Tichá - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2014
  • Dispozice: 3+kk
  • Podlahová plocha: 118 m2
  • Zastavěná plocha: 142 m2

Zadání

Přáním klientů byl menší ekonomický a bezúdržbový dům. Hlavními body zadání byla zimní zahrada, úložné prostory a ohledy na psa.

Informace o pozemku

Parcela je situována v místě, které lze vnímat jako rozmanité a dokonale předpřipravené pro uspokojivý život v těsné vazbě na město a přírodu. Blízké sousedství je obstaráno lesními kulturami, obdělávanými polnostmi a typově blízkou výstavbou solitérního bydlení.

Pozemek má uspokojivou výměru, příjemné výhledy do sídelní krajiny, jižní proslunění stavby a dokonalé využití parcely (severní pás = dům, jižní fragment = zahrada).

Řešení

Rodinný dům je navržen coby rostoucí stavební jednotka, jejíž výchozí stav předpokládá ucelený obytný provoz a až dodatečně jsou implementovány garážové stání se zimní zahradou. Důraz je kladen na ekonomičnost.

Dům sestává z dvojice identických objemů (identických ve smyslu formální příbuznosti), které zastupují dva rozdílné provozy.

Severní hranice pozemku je lemována tělesem, do nějž je integrována kompletní klidová zóna. Nalézá se zde malý hostinský pokoj a ložnice s vlastní koupelnou a šatnou. Jižní objem je předpokládán coby společenský a celistvý, nulově členěný. Daný prostor je optimálně řešitelný coby „open space denní zóna“, s žádoucím využitím obnažené stropní konstrukce.

Stykový element obou objemů je logicky uvažován jako komunikační a vstupní (s dostatečnou dimenzí pro integrovaný úložný prostor).

Dům má sedlové střechy a je rozdělen na dvě části - tím získaly oba domečky malé a příjemné měřítko hodící se na horskou louku. V severní hmotě jsou ložnice, v jižní obývací pokoj.

Hmoty spojuje chodba a je mezi nimi ještě navíc soukromá terasa, která je naprosto odříznutá od okolních sousedů.

Filosofie domu

Jednoduše – tvarově elementární, plně současný, a přesto tradiční (viz střešní konstrukce). Dva identické objemy společenské a klidové zóny jsou doplněny o těleso komunikace, které je záměrně servírováno jako formálně odlišné pojivo (významně prosklené, plochou střechou zastřešené).

Nutný zřetel je kladen na samotnou perforaci obvodového pláště. Zohledňována je jak samotná orientace a nutný přísun slunečních paprsků, tak přítomné výhledy (sídelní krajiny, silueta lesa). Pro tento účel jsou využívány francouzské výplně – a to jak v prostoru denní zóny, tak rovněž v části komunikační a klidové.

Co se týče rostoucího aspektu domu, na daných opticko-světelných vazbách není nijak parazitováno. Zůstávají zachovány i ve fázi maximální „roztažnosti“ domu (tedy po realizaci garáže a zimní zahrady, přiléhající k prostoru obývacího pokoje).

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

11% · 11

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.