MASTER DESIGN: architekti Praha, Brno, Ostrava - architektonický ateliér - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 7-17) na 800 808 800 Český jazyk Switch to english Domluvit schůzku
MENU

Nízkoenergetický dům s cihelným obklademPolanka nad Odrou

Dům, který architekt rozdělil na dvě poloviny zrcadlově otočené k sobě. První polovina je bílá, druhá z cihelného obkladu.

Charakteristiky

  • Navrženo: 2014
  • Dispozice: 5+1
  • Podlahová plocha: 184 m2
  • Zastavěná plocha: 204 m2
Nízkoenergetický dům s cihelným obkladem - Polanka nad Odrou - Vizualizace 1

Zadání

Přáním klientů bylo vtipné řešení domu v nízkoenergetickém luxusním standardu.

Nízkoenergetický dům s cihelným obkladem - Polanka nad Odrou - Vizualizace 2

Informace o pozemku

Novostavba rodinného domu je umístěna v ploše rohové parcely, která je ze severní strany lemována jen mírně frekventovanou ulicí a ze západní strany soukromou příjezdovou komunikací. Zbylé hranice pozemku obstarává jižně orientovaná sousední zahrada a na východě stávající zástavba (výrobního / skladového charakteru).

Povaha sousedních objektů je poměrně rozličná. V dané lokalitě se barvitě stýká jak dřívější, tak současná výstavba rodinných domů.

Samotný pozemek lze vnímat jako geometricky vřelý pro plánovaný záměr – a to i navzdory přítomným omezením (ochranná pásma inženýrských sítí, odstupové vzdálenosti od protierozní zeleně...). Totéž se týká vertikálního profilu, který nenaskýtá výrazná omezení ve vztahu k předpokládaným terénním úpravám.

Nízkoenergetický dům s cihelným obkladem - Polanka nad Odrou - Vizualizace 3

Řešení

Rodinný dům je řešen jako dvoupodlažní dům, v jehož přízemní části je soustředěna společenská zóna (obývací pokoj spojený s kuchyní a stolováním), tak klidová zóna rodičů a nakonec dle očekávání technický provoz (garáž, sklady...).

Patrová část (plošně redukovaná) je prezentována jako čistě klidová sekce s dvojicí dětských pokojů a technicko-hygienickým zázemím domu.

Samotná stavba je řešena jako bytová jednotka charakteru 5+1, s garážovým stáním pro 2 osobní automobily. Osazení domu na parcelu rozděluje dřívější plochu zahrady na část soukromou (ryze zahradní / rekreační) a veřejnou (uliční, příjezdovou).

Nízkoenergetický dům s cihelným obkladem - Polanka nad Odrou - Skica

Filosofie domu

Výsledná hmota objektu je jasně udávána výchozími dispozičními požadavky a možnostmi pozemku. Dům je koncipován jako dvojice hmot tvaru „L“.

Navzdory složitě se jevícímu výstupu je obytná část objektu okleštěna o jakékoliv výběžky (s výjimkou klidové sekce v přízemí), vykonzolované konstrukce a oslabující hmotové „průrazy“.

Obytná sekce je tedy řešena jako kompaktní kvádr, s dvojicí vymezených provozů. Zatímco na severní straně je takto „vyloučena“ garážová část, na jižní straně (na straně zahrady) plní tuto úlohu klidová zóna rodičů.

V obou případech je takto činěno zcela záměrně a logicky – ve snaze o eliminaci / potlačení přítomných handicapů a dosažení požadovaného komfortu bydlení.

Z hlediska formálního je dům prezentován jako dvojice různých hmot (minimálně po stránce pohledové). Důraz je v tomto případě kladen na statično – na hmotu jako takovou. I z tohoto důvodu je perforace fasády činěna jen v omezeném rozsahu.

Taktéž lze zhodnotit jindy vítané tříštění fasády do menších plošných (objemových) celků.

Líbí se vám dům? Pomozte nám, abychom takových navrhovali ještě více. Sdílejte jej.

Zde můžete dům ohodnotit

Zatím nehodnoceno. Buďte první.


Zajímá vás něco dalšího? Napište nám do diskuze.

Často se nás ptáte:
Za kolik se dá postavit tento dům?
Jsou k tomuto domu k dispozici půdorysy?
Chci přesně tento dům, je to možné?
Prodáte mi projekt domu, který je na stránkách?
Hodí se tento dům na mou parcelu?Přijďte se s námi seznámit osobně a probrat váš nový domov společně.
Domluvit schůzku

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domyJiž se k nám připojilo více než 1500 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.

Napsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA