MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Nízkoenergetický dům s cihelným obklademPolanka nad Odrou

Dům, který architekt rozdělil na dvě poloviny zrcadlově otočené k sobě. První polovina je bílá, druhá z cihelného obkladu.

Nízkoenergetický dům s cihelným obkladem - Polanka nad Odrou - Vizualizace 1
Nízkoenergetický dům s cihelným obkladem - Polanka nad Odrou - Vizualizace 2
Nízkoenergetický dům s cihelným obkladem - Polanka nad Odrou - Vizualizace 3
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2014
  • Dispozice: 5+1
  • Podlahová plocha: 184 m2
  • Zastavěná plocha: 204 m2

Zadání

Přáním klientů bylo vtipné řešení domu v nízkoenergetickém luxusním standardu.

Informace o pozemku

Novostavba rodinného domu je umístěna v ploše rohové parcely, která je ze severní strany lemována jen mírně frekventovanou ulicí a ze západní strany soukromou příjezdovou komunikací. Zbylé hranice pozemku obstarává jižně orientovaná sousední zahrada a na východě stávající zástavba (výrobního / skladového charakteru).

Povaha sousedních objektů je poměrně rozličná. V dané lokalitě se barvitě stýká jak dřívější, tak současná výstavba rodinných domů.

Samotný pozemek lze vnímat jako geometricky vřelý pro plánovaný záměr – a to i navzdory přítomným omezením (ochranná pásma inženýrských sítí, odstupové vzdálenosti od protierozní zeleně...). Totéž se týká vertikálního profilu, který nenaskýtá výrazná omezení ve vztahu k předpokládaným terénním úpravám.

Řešení

Rodinný dům je řešen jako dvoupodlažní dům, v jehož přízemní části je soustředěna společenská zóna (obývací pokoj spojený s kuchyní a stolováním), tak klidová zóna rodičů a nakonec dle očekávání technický provoz (garáž, sklady...).

Patrová část (plošně redukovaná) je prezentována jako čistě klidová sekce s dvojicí dětských pokojů a technicko-hygienickým zázemím domu.

Samotná stavba je řešena jako bytová jednotka charakteru 5+1, s garážovým stáním pro 2 osobní automobily. Osazení domu na parcelu rozděluje dřívější plochu zahrady na část soukromou (ryze zahradní / rekreační) a veřejnou (uliční, příjezdovou).

Filosofie domu

Výsledná hmota objektu je jasně udávána výchozími dispozičními požadavky a možnostmi pozemku. Dům je koncipován jako dvojice hmot tvaru „L“.

Navzdory složitě se jevícímu výstupu je obytná část objektu okleštěna o jakékoliv výběžky (s výjimkou klidové sekce v přízemí), vykonzolované konstrukce a oslabující hmotové „průrazy“.

Obytná sekce je tedy řešena jako kompaktní kvádr, s dvojicí vymezených provozů. Zatímco na severní straně je takto „vyloučena“ garážová část, na jižní straně (na straně zahrady) plní tuto úlohu klidová zóna rodičů.

V obou případech je takto činěno zcela záměrně a logicky – ve snaze o eliminaci / potlačení přítomných handicapů a dosažení požadovaného komfortu bydlení.

Z hlediska formálního je dům prezentován jako dvojice různých hmot (minimálně po stránce pohledové). Důraz je v tomto případě kladen na statično – na hmotu jako takovou. I z tohoto důvodu je perforace fasády činěna jen v omezeném rozsahu.

Taktéž lze zhodnotit jindy vítané tříštění fasády do menších plošných (objemových) celků.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

40% · 3

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.