MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Rekonstrukce řadového domu na nízkoenergetickýPraha Vokovice

Moderně pojatá rekonstrukce řadového domu, kterému architekt navrhl plochou střechu a elegantní bílé fasády s použitím dřeva.

Rekonstrukce řadového domu na nízkoenergetický - Praha Vokovice - Vizualizace 1
Rekonstrukce řadového domu na nízkoenergetický - Praha Vokovice - Vizualizace 2
Rekonstrukce řadového domu na nízkoenergetický - Praha Vokovice - Vizualizace 3
Rekonstrukce řadového domu na nízkoenergetický - Praha Vokovice - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2013
  • Dispozice: 6+1
  • Podlahová plocha: 232 m2
  • Zastavěná plocha: 209 m2

Prohlédněte si interiér této stavby.

Zadání

Přáním klientů bylo rekonstruovat dům a vytvořit moderní luxusní dům s odkazem na funkcionalismus.

Informace o pozemku

Novostavba rodinného domu je umístěna jako koncová struktura souvislé řadové zástavby rodinných domů (vesměs dvoupodlažních). Dům disponuje klasickou uliční (= veřejnou) a zahradní (= soukromou) fasádou.

Pozemek lze hodnotit jako plošně malý, s šířkovou dimenzí odpovídající délce řešeného domu. Zahradní část parcely je orientována směrem k jihozápadu, uliční linie směrem k severovýchodu.

Řešení

Dům je navržen v ploše staršího domu, který byl s ohledem na nevyhovující dispoziční/fyzický stav zbourán a plně nahrazen novou konstrukcí.

Rodinný dům je řešen jako jednoduchá kombinace elementárních kvádrových hmot. Dům sestává z dvojice kompaktních těles: přízemního (parkování, sklady) a patrového (obytný celek).

Nižší kvádr je koncipován jako úzká linie kopírující severozápadní hranici řešeného pozemku, kdežto obytná hmota tvoří separační hmotu na trase „ulice – zahrada“ při severovýchodní hranici parcely.

Hmotové řešení notně vyvěrá z původní koncepce zbouraného domu, který byl obdobným způsobem rozdělen na část provozně špinavou a provozně čistou.

Filosofie domu

Výsledný návrh domu toto členění nijak nekamufluje a totéž činí v případě hmotového vyznění. Řešené objemy domu jsou jen minimálně členěny a tříštěny do menších konstrukčních/poh­ledových celků.

Uliční fasáda je navržena coby „anonymní stěna“, s výraznější perforací v úrovni druhého podlaží (s ohledem na hodnotný výhled do parkového údolí).

Zahradní fasáda je významně poznamenána vykonzolovaným stíněním v prostoru denní zóny, které obstarává pomyslný rám objektu a současně dorovnává menší hloubku domu vůči sousední hmotě.

Dispozičně je dům řešen jednoduše, čitelně a střídmě. Přízemí objektu obstarává denní zóna: obývací pokoj se stolováním a s mírně zastrčenou přípravou jídla, hostinský pokoj, hygienická jednotka se saunou a technická místnost s přidruženou funkcí domácích prací.

Patro je řešeno jako maximálně separovaná klidová sekce ve složení: 2× dětský pokoj, ložnice, pracovna a hygienická jednotka s integrovanou toaletou.

Spojení obou zón je zajištěno dvouramenným schodištěm. Pohyb v domě je uskutečňován v přímých trajektoriích, jejichž délka je maximálně minimalizována.

Zmíněné provozy jsou logicky orientovány ve směru jihozápad – severovýchod.

Obytné místnosti jsou směrovány do zahrady – a to prostřednictvím výrazných okenních výplní (přízemí objektu je významně členěno francouzskými okny, kdežto patro okny s parapetem).

Technicko-hygienické provozy jsou orientovány diametrálně – tedy severovýchodně. Výrazné prosklení v úrovni patra je doplněno posuvnými fasádními clonami na bázi dřeva v kovovém rámu.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

33% · 8

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.