MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Bungalov do L s dřevěným obklademTrojanovice u Radhoště

Bungalov kombinující plochou a sedlovou střechu s elegantním zaobleným přechodem je ideálním moderním domem do horského prostředí.

Bungalov do L s dřevěným obkladem - Trojanovice u Radhoště - Vizualizace 1
Bungalov do L s dřevěným obkladem - Trojanovice u Radhoště - Vizualizace 2
Bungalov do L s dřevěným obkladem - Trojanovice u Radhoště - Vizualizace 3
Bungalov do L s dřevěným obkladem - Trojanovice u Radhoště - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2013
  • Dispozice: 5+1
  • Podlahová plocha: 161 m2
  • Zastavěná plocha: 218 m2

Zadání

Přáním klientů byl nízkonákladový, moderní a zajímavý bungalov s plochou střechou, ve kterém se nebude cítit stísněně. Cílem bylo navrhnout dům s využitím krásných výhledů do Beskyd.

Informace o pozemku

Přízemní bungalov v Trojanovicích je zasazen do malebné, takřka podhorské krajiny – do místa s poměrně rozvolněným charakterem zástavby.

Nebývale silným dojmem se zde prezentuje přírodně-zemědělský faktor, který sehrává v dále prezentované predikci domu zásadní part. Ať už je řeč o nedaleko protékajícím Markově potoku, nebo o něco vzdálenějším Kostelním lese, neoddiskutovatelně se do řešeného domu vpíjí silueta beskydských vrcholů, které poskytují dostatečně únosné pozadí pro střízlivou a racionální architektonickou kompozici.

Samotný pozemek tato slova jen potvrzuje. Jihozápadní orientace a dostatečná plošná rezerva, to jsou faktory, které silně ambiciózní výchozí podmínky umocňují.

Řešení

Trojanovický bungalov je ve své podstatě obyčejný kvádr, jehož geometrie je jen mírně modifikována v důsledku vnitřního zónování a žádoucího proslunění obytných místností.

Naproti požadavku na plochou střechu zde byly přítomny regulace z CHKO a nutnost využití střechy sedlové. Ve finálním návrhu bylo vyhověno oběma požadavkům. Přechod střechy je navíc řešen obloukem, čímž je vytvořen ladný přechod, a dům je tak jednoduše, levně a čistě proměněn v zajímavost.

Šikmá střecha má otevřený prostor pro obývací pokoj, čímž je vyšší a provdušněný.

Společenská sekce domu je důsledně vymezena nejenom plošně, ale i prostorově. Obývací pokoj s kuchyní a stolováním je řešen jako vyvýšená provozní jednotka, s přiznanou krovovou konstrukcí sedlové střechy, zatímco klidová zóna je integrována do přízemní hmoty s plochým zastřešením.

Plynulá návaznost obou objemů je obstarána fasádním lemem v úrovni stropní konstrukce, který plní jak úlohu geometrického pojiva, tak úlohu estetickou a současně i funkční (dochází k potřebnému zastínění terasového prostoru před obývacím pokojem).

Filosofie domu

Z hlediska dispozičního je rodinný dům v Trojanovicích koncipován racionálně a úměrně konkrétním schopnostem / potřebám rodiny. I proto zde absentují přemrštěné plošné výměry a nadstandardní provozy (byť jinde vyhledávané). V tomto ohledu se vymyká pouze denní zóna, která pracuje s motivem vyvýšené stropní konstrukce. Nicméně se takto děje zcela vědomě a úměrně míře důležitosti daného provozu (obývací pokoj je místem střetávání a zdržování členů rodiny).

Místnosti klidové zóny zastávají příkladný opak (takřka standardizované geometrické proporce, běžná úprava stropní konstrukce…).

Obytné provozy jsou poměrně logicky směrovány vstříc jihozápadnímu slunci a současně do maximálně uvolněné zahrady. Zastavěná plocha domu je totiž úspěšně minimalizována nejenom podlouhlým tvarem objektu a jeho modifikací, ale i v důsledku separovaného krytého stání.

Obytným místnostem je tak dopřán skrze esteticky líbivé francouzské výplně maximální kontakt s exteriérem = zahradou, pokračujícími polnostmi a v neposlední řadě beskydským backgroundem.

Severovýchodně orientované provozy vyznávají opačné tendence. Dochází zde k minimalizaci otvorů (a to prostřednictvím pásových oken) a k optickému potlačení měřítka hmoty. Odlišné přístupy se zřetelně propisují do obou tváří řešeného domu.

Zatímco zahradní nároží se rozevírá obdobně jako lidská náruč a přivlastňuje si slůvka jako „vřelé“ a „velkolepé“ (navzdory minimální práci s hmotou), uliční nároží se obdobného dopadu zdráhá a „pouze“ signalizuje svou existenci.

Činí tak ovšem způsobem nesmírně vtipným, neb veškeré handicapy neprosluněných fasád (malá okna do technicko-hygienických provozů, převaha hmoty…) nechává vyšumět pomocí zalomeného nároží.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

33% · 6

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.