Bungalov s tvarem do písmene "L" s výraznou linkou zastřešení, která probíhá po celé délce domu.
Bungalov s tvarem do písmene "L" s výraznou linkou zastřešení, která probíhá po celé délce domu.
Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům
Přáním klientů byl nízkoenergetický bungalov se vzdušným obývacím pokojem. Úkolem bylo dostat do domu co nejvíce světla.
Novostavba rodinného domu je umístěna v okrajové části obce. Dotčená parcela přiléhá z východní strany ke stávající silniční komunikaci, která se nedaleko řešené plochy napojuje na vedlejší páteřní ulici.
Pozemek je po zbylém obvodu obklopen již vybudovanými stavbami rodinných domů, které nekladou výraznější omezení z hlediska deklarovaných odstupů. V přiléhající komunikaci jsou vedeny již vybudované inženýrské sítě.
Pozemek vykazuje přijatelné geometrické proporce. Z hlediska výškového lze danou parcelu klasifikovat jako rovinnou. Podélná osa pozemku (rovnoběžná s přiléhající vozovkou) je orientována ve směru sever – jih, což se pozitivně promítá do hmotového řešení domu a samotné orientace obytných ramen.
Navrhovaný dům je řešen jako klasická struktura půdorysného tvaru „L“, čímž došlo k odclonění od sousedů a vnitřní strany jsou maximálně proskleny pro dostažení maximálního prosvětlení. Daná stavba je poměrně zřetelně členěná do dvou významných ramen – a to nejen ve smyslu geometrickém, ale i funkčním.
Dvouramenná půdorysná koncepce eliminuje hluchá místa řešeného pozemku (severní a východní pás při hranicích se sousedními parcelami), současně vymezuje intimní sektor zahrady / terasy. Jinými slovy – odstupy ze severní a východní strany jsou maximálně minimalizovány.
Plocha samotné zahrady je naopak maximálně maximalizována. Jihozápadně orientovaná zelená zóna slouží současně jako ústřední směr perforace obvodového pláště.
Návrh člení parcelu do čtyř kvadrantů: příjezdového / přístupového, interního společenského, interního klidového a nakonec zahradního.
Použitím šikmých sloupů a šikmých ploch se zvýšila atraktivita domu.
Dům je zásluhou „L-kové“ kompozice jasně nazónován, což se pozitivně promítá jak ve vnitřním uspořádání, tak i ve vnějším vzhledu stavby.
Rameno domu, které přiléhá k severní hranici řešené parcely, je uvažováno jako společenské, a tedy jako denní (open space prostor pro obývací pokoj, stolování a přípravnu jídla).
Jižně orientované rameno je naopak koncipováno jako klidové = soukromé (trojice dětských pokojů, ložnice, vlastní hygienická jednotka).
Na styku obou ramen dochází k žádoucí funkční filtraci. Je zde umístěn vstup s integrovanou šatní strukturou, toaleta a technická místnost.
Severovýchodně umístěný zahradní sklad funguje jako separátní jednotka, s vlastním vstupem a bez jakékoliv vazby na dříve zmíněné provozy.
Zatímco denní zóna je orientována zcela čistokrevně jižním směrem (a to prostřednictvím masivní prosklené stěny, která účinně potírá fyzický přechod mezi „vnitřním“ a „vnějším“), klidová sekce zůstává věrna západnímu směru, který obstarává intenzivní odpolední proslunění pro trojici dětských pokojů.
Pouze samotná ložnice rodičů, dispozičně vypreparovaná směrem k východnímu líci domu, zastává pasivní pozici.
Společenská zóna je významně orazítkována pouhou přítomností skleněné výplně, vystačí si proto s běžnou omítkovou úpravou (v šedé barvě).
Klidové rameno je naproti tomu řešeno v dřevěném obkladu – s orientací prken ve směru horizontálních linií. Obvodový fasádní lem je zformalizován v bílé omítce.
Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.