Díky rozdílných názorů manželů, zda má být návrh moderní nebo tradiční, vznikl originální koncept. Dům se skládá ze dvou odlišných hmot, které společně tvoří půdorys ve tvaru X.
Díky rozdílných názorů manželů, zda má být návrh moderní nebo tradiční, vznikl originální koncept. Dům se skládá ze dvou odlišných hmot, které společně tvoří půdorys ve tvaru X.
Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům
Asi 20 kilometrů jihovýchodně od Prahy leží malá obec Sulice. Historie vesnice sahá až do třináctého století a jádro obce tedy tvoří historické statky a rybníky. Na přelomu tisíciletí se obec začala směrem na sever dramaticky rozrůstat a počet obyvatel se z 500 zvýšil až na 2200. Původní a novější zástavbu spojuje cesta. Původní pole mezi cestou a na západ ležícím lesem bylo rozparcelováno, nicméně západní část pozemků zůstává nezastavitelná. Okolo cesty však už postupně přibývají nové objekty, mezi které se připojí i navrhovaný rodinný dům. Poměrně velká parcela s příjezdem z východní strany se směrem k západu postupně svažuje. Nejkrásnější výhled z parcely je na severozápadní stranu do údolí s lesy. Na severně i jižně sousedící parcele se pomalu začíná s výstavbou rodinných domů.
Pár se dvěma dětmi k nám přišel se zvláštním zadáním. Na svažující se parcele si přáli postavit dům bez schodů. Zároveň měli partneři poměrně odlišný názor na vhled domu. Zatímco žena si přála konzervativnější stavbu inspirovanou historickými staveními, muž si přál moderní rodinný dům.
A právě tento partnerský rozpor definoval základní koncept stavby, kterým se stalo propojení starého a nového. Dům se skládá ze dvou základních hmot. Rovnoběžně s ulicí byla navržena výrazná obdélná budova se sedlovou střechou, která vytváří přirozenou bariéru mezi cestou a zahradou. Dům je umístěn tak, aby přístup z přilehlé ulice byl co nejpohodlnější. Na této části jsou použity tradiční materiály, jako je světlá omítka, dřevěná okna a červená bobrovka na střeše.. Historizující vzhled doplňují soudobé rozměry okenních otvorů. Rytmicky uspořádaná francouzská okna na východní fasádě zakončuje výrazné čtvercové okno se širokým rámem. Vstup a místo pro dvě auta zastřešuje subtilní konstrukce s dřevěnými podporami. Na štítech jsou použita dlouhá obdélná okna a na západní straně bylo opět použita kombinace francouzských oken a okna čtvercového. Na hmotu se sedlovou střechou navazuje ze západu kolmo druhá, charakterově odlišná část s plochou střechou a velkým prosklením. Západní konec střechy vybíhá směrem do zahrady a vytváří tak velkorysou krytou terasu. Protože je dům poměrně rozměrný, je v tomto místě terasa již výše než terén pozemku. Bylo tedy nutné navrhnout přirozené propojení domu se zahradou pomocí násypů z jižní strany a mírných schodů ze strany severní. Při pohledu ze zahrady pak násypy s opěrnou zídkou vytváří originální prvek návrhu.
Vnitřní filozofie domu je postavena na jednoduchém křížení dvou linií. Hlavním vstupem z východní strany domu u krytého stání se dostáváme do zádveří. Díky prosklené stěně zádveří opticky navazuje na jedinou chodbu v domě, která propojuje všechny zóny – soukromou, technickou, hostovskou i společenskou. Technická zóna se nachází na východní straně domu přiléhající k ulici. Na zádveří navazuje malá šatna, která je propojena s venkovním skladem a ten zase s přístřeškem pro auto a zahradou. Z jižní strany sousedí se zádveřím technická místnost, která slouží zároveň jako prádelna. V jižní části domu se nachází soukromá části. Vedle technické místnosti je umístěno samostatné WC a velká koupelna pro rodinu. Chodbu zakončuje komora a dva dětské pokoje s okny na jih. Oba pokoje přijímají světlo také z východu či západu pomocí okna určeného pro sednutí. Pokoje byly navrženy tak, aby mohly sloužit jako dva samostatné pokojíčky nebo ložnice a pracovna. Vedle pokojů se nachází ložnice se šatnou s výhledem do zahrady. V severní části domu je umístěna hostovská zóna s koupelnou a samostatným WC. Hostovský pokoj funguje zároveň jako pracovna a je zde umístěn také klavír. Nejvýraznější části domu se stala velká společenská zóna umístěna v západní části. Velkou kuchyň v severovýchodním rohu doplňuje spíž. Do severozápadního rohu s nejkrásnějším výhledem byla umístěna sedačka s krbem a televizí. V jihozápadním rohu se pak nachází jídelní stůl, který má zase nejlepší výhled do zahrady. Kromě klasické kuchyňské linky, jídelny a sedačky je zde umístěn také čtecí koutek s velkou knihovnou a dalším sedacím oknem. Na velkoryse prosklenou společenskou zónu navazuje ze tří stran terasa. Na kuchyň přímo navazuje severní terasa, která by i v létě nabízela chladný kout a mohou ji využívat i hosté. Pomocí mírného schodiště je tato plocha propojena se západní zahradou. V místě nejluxusnějšího výhledu se nachází krytá západní terasa, která navazuje na obývací prostor a jídelnu. Na jih společenské místnosti se pak nachází rovná plocha vhodná pro dětské hry.
Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.