MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Atriový dům s cihelným obkladem fasádPraha Libuš

Ve starší a velmi nesourodé zástavbě jsme navrhli jednoduchý a klidný dům, který se obrací sám do sebe přináší svým majitelům potřebné soukromí.

Atriový dům s cihelným obkladem fasád - Praha Libuš - Vizualizace 1
Atriový dům s cihelným obkladem fasád - Praha Libuš - Vizualizace 2
Atriový dům s cihelným obkladem fasád - Praha Libuš - Vizualizace 3
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

O parcele

Navržený rodinný dům je umístěn v městské části Praha – Libuš, konkrétně v území, které je ohraničeno ulicemi Za Větrem, Jirčanská, K Novému sídlišti a Mašovická. Tato oblast je z pohledu zástavby stabilizovaná. Neplatí zde tzv. kód míry využití území, který by podrobně a závazně deklaroval zastavěnost a velikost vnitřní dispozice. Charakter okolních staveb je rozmanitý. Zatímco ulice K Novému sídlišti je lemována dvoupodlažní řadovou zástavbou (doslovně srovnanou do latě), zbylé linie jsou mnohem různorodější. V zásadě jsou praktikovány přízemní a dvoupodlažní objemy, které jsou zastřešeny sedlovou, případně valbovou střešní konstrukcí. Pozemky náležící k jednotlivým objektům jsou relativně malé. Na každém z nich se přitom vyskytují další samostatně stojící objekty – ať už garáže, sklady nebo dílny. Tyto vedlejší stavby se zásadně podílejí na specifické atmosféře jednotlivých zahrad. Mezi sousedy častokrát chybí transparentní oplocení. Přítomny jsou zpravidla plné vysoké stěny, které opticky zmenšují venkovní prostor, avšak které posilují jejich intimní faktor.

Stavbou dotčený pozemek se nalézá na ulici Jirčanská a vyskytuje se na něm přízemní rodinný dům, jehož hlavní objem je zastřešen nízkou valbovou konstrukcí. Samotná parcela je pravidelného obdélníkového tvaru a je více-méně bez spádu. Na straně ulice je praktikován jednotný odstup domů od přilehlé komunikace. V rámci realizace stavebního záměru se předpokládá demolice stávajícího objektu a jeho kompletní náhrada novostavbou.

O formě

Navržený rodinný dům reflektuje prostředí, do něhož je zasazen. Ne však v tom smyslu, že by napodoboval okolní zástavbu, která je rozličná jak půdorysně, tak vertikálně, ale v tom smyslu, že se snaží přispět k určitému zklidnění. Navržený objekt tedy neroste do výšky, nekombinuje různé typy střešních konstrukcí a nepokouší se tvářit příliš temperamentně. Návrh praktikuje elementární stavební objem, který je přízemní a kompaktní. Čtvercová půdorysná stopa je příhodně "oslabena" centrálním atriem. Uzavřený venkovní prostor představuje logickou reakci na místní limity. Umožňuje integraci okrasné zeleně a zajišťuje domu dostatečný přísun slunečních paprsků. Samotné atrium je současně komponováno jako pobytové. Může zde být umístěna jak lavice, tak stolek se židlemi / křesílky.

Centrální zahrada uprostřed domu je jeho těžištěm a ústředním generátorem. Jednotlivé místnosti jsou umístěné rovnoměrně po jeho obvodu. Konkrétní pozice řešených provozů reflektuje typologické a hygienické předpoklady. Samotný dům sestává výsledně ze tří typů fasád. Z uliční, zahradní a „sousedské“. Velký důraz je kladen na symetrii a vyváženost. Dobře to dokresluje fasáda směrem do ulice, která slouží jak autům, tak příchozím uživatelům / návštěvníkům. Kryté stání je zde řešeno v rámci výchozího objemu stavby. Vytváří centrálně osazený záliv, jehož geometrie obkresluje šířkovou dimenzi vnitřního atria. Vstupy do domu jsou umístěně excentricky po stranách. Zadní stěna krytého stání je vyzděna z průsvitných luxfer.

Zahradní fasáda praktikuje identické principy. Jednotlivé místnosti jsou vřele prosklené. Jedno okno přechází plynule v druhé a dohromady vytváří symetricky komponovaný obrazec.

Obvodové stěny podél hranic se sousedy jsou naopak anonymní. Jednoznačně zde převládá hmotový charakter. Prosklení je lokální, maloformátové a jako by nahodilé.

Fasáda domu je opatřena obkladem z červených cihelných pásků. Vybrané partie stavby jsou řešeny v tmavě šedé omítce / stěrce.

O vnitřku

Řešená novostavba nabízí bytovou jednotku charakteru 5+1. Jak už bylo poznamenáno výše, jednotlivé místnosti jsou umístěné podél atria. Značný důraz je kladen na minimalizací vnitřních komunikací, a proto jsou vybrané provozy řešeny jako průchozí (jako například v případě šatny u ložnice).

Čtvercový tvar stavby umožňuje rytmické a symetrické řazení jednotlivých místností. Podél ulice je logicky umístěna technicko-skladová zóna se vstupem a krytým stáním pro 2 osobní automobily. Vstupní zádveří navazuje přímo na kuchyni s jídelnou, současně na hostovskou sekci s malou koupelnou.

Zahradní část je lemována privátními prostory investorů. Umístěn je tady obývací pokoj (který je oddělen od jídelny), malířský ateliér a manželská ložnice s koupelnou. Jižní fasáda (tzv. sousedská) přísluší šatně, pánskému pokoji, hostovské ložnici a velkému skladu.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

Zatím nehodnoceno. Buďte první.


Další projekty z kategorie Bungalovy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.