MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Rodinný dům ve tvaru hvězdy – Čeladná

Přestože tvarové a materiálové řešení domu respektuje tradiční architekturu a krajinu, do které je zasazen, splňuje všechny požadavky na moderní a komfortní bydlení.

Rodinný dům ve tvaru hvězdy – Čeladná - Vizualizace 1
Rodinný dům ve tvaru hvězdy – Čeladná - Vizualizace 2
Rodinný dům ve tvaru hvězdy – Čeladná - Vizualizace 3
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Rodinný dům ve tvaru hvězdy - Čeladná

MÍSTO

Řešený pozemek je od pohledu jiný. Není to obdélník, ale vydatný kus pole, který je zalomen do tvaru písmene „L“ a který se nachází na periferii zastavěného území. Celková výměra (16 000 m2) je omračující a odstupy od okolní zástavby jsou ve své podstatě podružné a malicherné. Bezprostřední okolí je tvořeno zemědělskými polnostmi a doprovodnou separační zelení. Jediný (letmý) kontakt je obstaráván na severu, kde se vyskytuje soubor starších usedlostí.

Nadstandardní jsou rovněž místní výhledy do krajiny. Velmi temperamentní je západní směr, kde opticky působí Skalka - nejvýchodnější vrchol Moravskoslezských Beskyd (931 m). V tomto případě je vzájemný vztah pozemku a pozadí natolik blízký a intenzivní, že by jeho ignorování bylo vysloveně nežádoucí. Obdobně lze nahlížet na jižní partii, kde je styčný background utvářen nikoliv jedním vrcholem, ale rovnou celou siluetou Radhošťské hornatiny (Velká Stolová, Malá Stolová...). Tento směr je vnímán jako hlavní. Přináší nejkvalitnější proslunění, ale i nejhodnotnější pozadí a vysokou míru soukromí.

Velkolepé parametry pozemku jsou vykoupeny několika „ALE“, které jsou však v kontextu nadprůměrné metráže řešitelné a akceptovatelné. Omezujícím faktorem je zcela jistě vedení vysokého napětí (pozemek je ohraničen nadzemním vedením z obou stran) a západně meandrující železnice. Přísné jsou taktéž požadavky vznesené územním plánem. Ačkoliv je dotčený pozemek rozlehlý, k zastavění je vymezena pouze jeho menší část. Relativně nízké je rovněž procento určující maximální možnou zastavěnost (10%).

NÁVRH

Celkový návrh se skládá z pěti malých objemů o pravidelných rozměrech, které jsou na pozemku umístěny do tvaru hvězdice tak, aby se z každého křídla nabízel jedinečný výhled. Každá z pěti částí tvarově odpovídá malému domku a má svou samostatnou funkci. Dvě části, garáž a fitness jsou přístupné z exteriéru a orientovány jsou směrem k sousední parcele. Zbylé části, ve kterých jsou umístěny dětské pokoje, ložnice a obývací prostor jsou propojeny atriem a jsou nasměrované do zahrady. Vzájemně jsou hmoty v pravidelném sklonu od okružní chodby.

Dispoziční řešení se odvíjí od řešení hmotového. Jednotlivé domečky mají svou samostatnou funkci a jsou propojeny okružní chodbou – ta vytváří prostorné atrium s vnitřní zelení. Každé křídlo je ve vztahu k atriu natočeno obdobným způsobem pod stejným úhlem. Z každého ramena je tak umožněn jedinečný výhled do okolí.

Největší křídlo umístěné u hlavního vstupu patří velkorysé garáži a technickému zázemí se samostatným vstupem. Směrem k severu je orientovaná část s fitness také se samostatným vstupem z exteriéru. Stejně tak má křídlo určené pro fitness má svůj samostatný vstup a je nasměrováno k sousední parcele.

Hlavní obytný prostor s kuchyní a jídelnou využívá , stejně jako ostatní malé objekty, vyvýšený střešní prostor. Přes prosklený štít se nabízí výhled do zahrady a na Smrk.

Ložnice s šatnou a samostatnou koupelnou má své křídlo vysazené do zahrady. Poslední, páté křídlo patří dětským pokojům, pokoji pro hosty a koupelně. Tato část je orientována na nedalekou Skalku.

Tvarové a materiálové řešení je navrženo s respektem k tradiční architektuře rodinného domu. Fasádní obklad je tvořen z opalovaných dřevěných prken.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

40% · 9

Další projekty z kategorie Bungalovy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.