MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Venkovský rodinný dům s kamenným obklademSedlnice

Spojení tradičních materiálů jako je kámen a dřevo a využití moderních prvků dodávají domu ve venkovském stylu šmrnc, díky kterému vynikne avšak nenaruší okolní zástavbu.

Venkovský rodinný dům s kamenným obkladem - Sedlnice - Vizualizace 1
Venkovský rodinný dům s kamenným obkladem - Sedlnice - Vizualizace 2
Venkovský rodinný dům s kamenným obkladem - Sedlnice - Vizualizace 3
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Parcela

Řešená parcela se nachází v obci Sedlnice jejíž historie sahá až do 13 stol., obec je založena na podélném systému, jehož osou je potok Sedlnice a k němu souběžná komunikace. Postupem času se obec začala rozšiřovat do stran. Z obou stran potoka přibyly další souběžné ulice, lemovány novými parcelami pro výstavbu. Taktéž řešený pozemek se nachází v jedné z nových částí vesnice, na jejím úplném okraji. Za pozemkem se rozprostírá už jen široké pole, které je příčinou malého nedostatku pozemku. Tím je voda, která na něj z pole stéká.

Domy v bezprostřední blízkosti, jsou většinou bungalovy s valbovou nebo sedlovou střechou. Z pozemku je také výhled na kostel.

Dům je umístěn do přední části pozemku podél komunikace, tak aby respektoval pomyslnou uliční čáru. Jeho půdorys, dlouhého obdélníku, vychází také z tvaru a sklonu parcely. Jelikož směrem od komunikace stoupá, bylo vhodné umístit dům podélně, aby nemusel překonávat mírné avšak nezanedbatelné převýšení. Objekt také účelně rozděluje zahradu na dvě části, veřejnou a soukromou.

Architektura

Rodinný dům je navržen moderně, ale tak aby respektoval principy vesnické zástavby a nenarušoval okolní prostředí. Proto byl zvolen jednoduchý obdélníkový tvar se sedlovou střechou, která se přizpůsobuje okolním stavbám. Spojení tradičních materiálů jako je kámen a dřevo a využití moderních prvků, dodává domu šmrnc a nechává mu prostor vyniknout.

Jedná se o jednu kompaktní hmotu, která je v různých místech vykousnutá. Z hmoty je vybrán prostor pro parkovací stání na severu, jenž je odděleno od zahrady svislými lamelami, které slouží, aby při pohledu ze zahrady auta částečně skryly a zároveň sloužily jako větrolamy. Štíty na obou stranách domu jsou také tvořeny z dřevěných svislých lamel a vytváří tak zajímavý prvek, který doplňuje a rozjasňuje fasády, které jsou všechny obloženy kamenným obkladem. Z hmoty jsou vybrány také dvě terasy. Západní terasa, která se nachází v prostřední části domu, navazuje na obývací pokoj a propojuje jej se zahradou. Vzniká tak velkorysý společenský prostor, který bude sloužit za každého počasí. Tím, že je terasa zasunutá do domu, zajišťuje dostatečné soukromí jeho obyvatelům. Jižní terasa je přístupná ze soukromé části domu, a také je chráněná od okolí štítem z dřevěných lamel, což poskytuje větší soukromí a zároveň zachovává propojení se zahradou.

Dispozice

Vnitřní rozložení domu navazuje na filozofii vnější obálky. Dům je rozdělen na tři části, soukromou, společenskou a technickou. Po podélné ose jej protíná komunikační chodba, která všechny tyto části propojuje.

Do domu se vstupuje přes kryté parkovací stání, což umožňuje vstup do interiéru "suchou nohou". Následuje zádveří s prostornými skříněmi. Odtud máme přístup do skladu, který je zároveň přístupný garážovými vraty z exteriéru. Dále jsou zde dveře do technické místnosti a do pokoje nejstaršího syna, který může být v budoucnu využíván také jako hostinský pokoj. Také je zde umístěna malá toaleta, tak aby byla přístupná jak ze společenské zóny, tak z exteriéru.

Ze zádveří přímo vstupujeme do prostorného, vzdušného společenského prostoru. Do hmoty domu je zde "vykouslá" krytá terasa, která je prosluněna skrz střešní okna. Obývací pokoj je s ní propojený prosklenou stěnou, vzniká tak velká společenská zóna, kde se prolíná interiér s exteriérem. Zóna je rozdělena na obývací část s krbem a na jídelní část s jídelním stolem a kuchyní. Prostor je pomyslně oddělen pohovkou, se které jde vidět velkým oknem do ulice. Obyvatelé tak mohou s pohodlí gauče pozorovat přicházející návštěvy, či dění v ulici. Krb je umístěn u stěny společné se skladem, odkud se bude přikládat, aby v obývacím pokoji byla zachována čistota.

Na společenskou část navazuje soukromá zóna, ta je rozdělena chodbou. Na východní straně je ložnice rodičů propojená s šatnou a soukromou koupelnou. Na jižní straně se nachází koupelna přístupná z chodby, dětský pokoj s okny do zahrady a pracovna. Jedna strana chodby je vybavena skříněmi, které opticky tvoří stěnu. Chodba je ukončena oknem směrem na jih na menší terasu. Na tu je přístup jak z ložnice, tak z pracovny.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

53% · 8

Další projekty z kategorie Bungalovy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.