MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Symetrický bungalov s bioklimatickou pergolouOstrava

Na nevelkém pozemku na okraji města vznikl velmi nenápadný a střídmý dům v souměrném tvaru "U" ve kterém je umístěna prostorná terasa skrytá okolním zrakům.

Symetrický bungalov s bioklimatickou pergolou - Ostrava - Vizualizace 1
Symetrický bungalov s bioklimatickou pergolou - Ostrava - Vizualizace 2
Symetrický bungalov s bioklimatickou pergolou - Ostrava - Vizualizace 3
Symetrický bungalov s bioklimatickou pergolou - Ostrava - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Pozemek

Stavební parcela leží v okrajové části obce Krásné pole nově rozparcelované developerem. Charakter tohoto území je velice rozličný. Nachází se zde původní a nová postupně se rozrůstající zástavba rodinných domů, polnosti i hospodářské a skladové haly. Okraj obce nedaleko od tohoto území lemuje rychlostní komunikace, která spojuje Ostravu s Opavou – prodloužená Rudná. K řešenému stavebnímu pozemku je ze severní strany dovedena nově vybudovaná komunikace s technickou infrastrukturou - vodovod, plynovod, a elektrická energie. Schází však splašková kanalizace. Pozemek nabízí „hrací plochu“ necelých 800 m2, čímž se zařazuje do kategorie menších parcel. Nejkrásnější výhledy z pozemku se otevírají směrem na jih. Tímto směrem se pozemek také mírně svahuje - celkové převýšení parcely činí cca 1 m. Návrh počítá s tím, že v budoucnu budou sousední parcely také zastavěny rodinnými domy.

Architektura

Architektonické řešení navrženého domu je založeno na praktičnosti a nadčasovosti. Jednoduchá a osově souměrná hmota stavby jde s tímto úmyslem ruku v ruce. Do návrhu nebyly úmyslně vneseny žádné hmotové rošády v podobě oblých tvarů a zborcených ploch, které jsou většinou „módní “ jen v řádu pár let. Protože se v blízkosti nachází tradiční příměstská zástavba, dům se se svým hmotovým řešením nesnaží nikterak provokovat či konkurovat, ale spíše zapadnout. Tato filosofie byla podpořena i přáním klientů, kteří preferovali jednopodlažní dům se zelenou střechou. Hmota domu vytváří rodině co největší možné soukromí. Denní zónu obklopují dvě ramena, která mezi sebou svírají rovněž krytou terasu. Tento princip řešení přirozeně odcloní ruch blízké rychlostní komunikace, případně i oko zvědavého souseda. Protože parcela není nijak rozlehlá, bylo cílem návrhu vytvořit co nejkompaktnější plochu zahrady orientovanou na jih. Z tohoto důvodu byl dům přisazen co nejblíže ke komunikaci a rozpíná se téměř přes celou šířku pozemku. Úmyslem architekta ani klientů není vytvářet umělé terénní násypy, proto dům i přilehlé plochy přirozeně reagují na mírně svažující se pozemek. Návrh je řešen ve třech výškových úrovních. Jednu představuje přístup k domu, který je dán komunikací. Druhou je podlahová úroveň interiéru a hlavní terasy, třetí reprezentuje zahrada a relaxační terasa se swim spa. Jednoduchou fasádu doplňuje velkorysé bezrámové prosklení směrem do zahrady i k výhledům. Povrch domu tvoří maloformátový horizontální keramický obklad světle šedavých odstínů se šedými spárami. Toto řešení vnáší stavbě eleganci a již dříve zmíněnou nadčasovost, protože keramická fasáda je na Ostravsku ověřována desítky let a stále působí atraktivně, ať už ve formě přiznaného režného zdiva nebo obkladu. Směrem od ulice rozbíjí podlouhlou monotónní hmotu vložená betonová deska, která tvoří krytý vstup do domu. Na východní straně domu se deska rozšiřuje a přechází v kryté stání pro dva osobní automobily. Podpůrná konstrukce přístřešku navazuje svým netradičním tvarovým řešením na keramický obklad fasády.

Dispozice

vNavržený rodinný dům je jednopodlažní se standardní dispozicí 5+kk. Srdce domu tvoří denní zóna s kuchyňským koutem, stolováním a sedací soupravou. Toto těžiště domu je sevřeno dvěma klidovými rameny. Jedno rameno je vyhrazeno dětem, druhé rodičům. V dětském rameni zastupuje hlavní provoz dvojice rovnocenných pokojů. Doplňkově se zde nachází vstup do domu, sklad přístupný z krytého stání, denní toaleta a koupelna. V druhém rameni je umístěna ložnice, pracovna, koupelna, technická místnost a podlouhlá šatna, která umožňuje přístup do všech těchto prostorů.

Klidový venkovní prostor tvoří prostorná terasa. Tu zastřešují posuvné lamely, které lze dle potřeby i natáčet. Díky tomu můžeme terasu v létě zastínit a zároveň ji využívat i během deštivého dne. Během zimních měsíců budou lamely natočeny tak, aby do interiéru denní zóny dostaly cenné paprsky slunce. Na hlavní terasu přiléhá výškově oddělená terasa druhá, do které je integrována swim spa.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

33% · 8

Další projekty z kategorie Bungalovy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.