Dům vznikl netradičně rozšířením stávající garáže na zahradě s mnoha vzrostlými stromy, které zůstaly v maximální míře zachovány. Vnitřní atrium a fasádní dřevěný obklad navíc podporuje původního ducha zahrady.
Dům vznikl netradičně rozšířením stávající garáže na zahradě s mnoha vzrostlými stromy, které zůstaly v maximální míře zachovány. Vnitřní atrium a fasádní dřevěný obklad navíc podporuje původního ducha zahrady.
Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům
Řešený dům je navržen na třech parcelách menší obce Kanice nedaleko od Brna. V centru obce se nachází převážně starší jednopodlažní domy se šikmými střechami, na okrajích obce již můžeme nalézt moderní novostavby. Parcely, na kterých je dům umístěn, přiléhají k vedlejší komunikaci obsluhující jen několik okolních rodinných domů. Pozemky jsou oproti přilehlé komunikaci umístěny asi o 1 metr níže. Na východním pozemku stojí větší garáž s vjezdem z ulice. Vedle garáže se dnes nachází průjezd až k jižní hranici a pokračuje na sousední parcelu, která patří rodině investorů. Na všech parcelách dnes roste velké množství listnatých i jehličnatých stromů, díky kterým má pozemek téměř lesoparkový charakter. Řešená oblast se nalézá na okraji CHKO Moravský kras a podléhá tedy zásadám navrhování v chráněném území.
Koncept domu je založen na tvarosloví klasického stavení. Původní usedlosti bývaly složeny z několika různorodých budov svírajících hospodářský dvůr. Místo budov byla navržena homogenní hmota ve tvaru U, která již nesvírá hospodářský dvůr, ale moderní atrium. Objekt zastřešují dvě pultové střechy se klonem do atria, respektive do dvora, jak tomu v minulosti také bývalo. Centrem domu se tedy stává atrium od kterého se odvíjí celá filozofie návrhu. Okolo atria se obtáčí jediná domovní komunikace, na kterou navazují všechny provozy. V západním křídle se nachází technická zóna, do jižní části tvaru U je umístěna soukromá zóna. Z původní garáže se stává východní křídlo a z důvodu nejlepšího výhledu do zahrady je zde umístěna společenská zóna s navazující terasou. Protože jsou původní garáž i přilehlá komunikace umístěny výše, je výše umístěna i společenská a technická zóna se vstupem. Oproti tomu soukromá část je umístěna na terén zahrady.
V mnoha případech moderních novostaveb se na prvním místě nachází dům a okolo něj se navrhuje zahrada, která na dům navazuje. V tomto případě zde byla ovšem první charakterově velmi silná zahrada a bylo tedy potřeba, aby dům stávající zahradu respektoval. Fasádu domu proto tvoří dřevěný obklad, který bude přirozeně stárnout a tmavnout. Okna, terasa i vnitřní dřevěné prvky budou oproti tomu ve světlém odstínu dřeva. Pouze v oblasti atria bude dominovat kov a sklo.
Dům ze všech stran obklopuje zeleň, která se dostává díky atriu i do středu celého domu. Další stromy budou vysazeny okolo terasy. Aby byl ovšem dům dokonale ukryt a splynul se zahradou, byly šikmé střechy navrženy jako zelené. Tím se zároveň půda zahrady zabraná domem vrátí přírodě z velké části zpět.
Z výše uvedeného uspořádání zón je již patrné celé dispoziční řešení objektu. Vstup do domu je umístěn na severní stranu domu přiléhající k ulici. Právě v místě vstupu se nachází jediné místo, kde můžeme z exteriéru vidět atrium a zároveň vidět z atria ven. Po vstupu do objektu se ocitneme v zádveří, které již navazuje na komunikaci okolo atria. Vhledem k tomu, že ze západní strany přiléhá ke stavbě průjezd, byla zde navržena technická zóna s technickou místností, koupelnou pro děti a toaletou. V jižní část se nachází dětské pokoje s nejlepším osluněním. Na ty navazuje zóna rodičů se šatnou, ložnicí a samostatnou koupelnou. Z těchto pokojů je umožněn přímý vstup do zahrady. Ve východní části domu se komunikace okolo atria přirozeně propojí se společenským prostorem, na který plynule navazuje velkorysá terasa s výhledem do zahrady.
Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.