MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Praktický moderní bungalov s party terasou a letní kuchyníKrmelín

Menší a prostorově nenáročný bungalov s důrazem kladeným na pohodlí, klid a propojení se zahradou.

Praktický moderní bungalov s party terasou a letní kuchyní - Krmelín - Vizualizace 1
Praktický moderní bungalov s party terasou a letní kuchyní - Krmelín - Vizualizace 2
Praktický moderní bungalov s party terasou a letní kuchyní - Krmelín - Vizualizace 3
Praktický moderní bungalov s party terasou a letní kuchyní - Krmelín - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2017
  • Dispozice: 6+kk
  • Podlahová plocha: 232 m2
  • Zastavěná plocha: 130 m2

Informace o pozemku

Novostavba rodinného domu v Krmelíně se zřetelně vymyká současnému „bydlícímu standardu“. V prvé řadě je umístěna na relativně malém pozemku a taktéž v poměrně stísněných poměrech – z pohledu existující zástavby.

Samotný objekt zaujímá celou polovinu nabízené metráže, přičemž notná část je věnována statické dopravě – tedy garáži pro dva osobní vozy a přístupové komunikaci. Druhá polovina výměry je věnována zahradě, současně slunci a neředěnému průhledu do zelené opony.

Jižní hranice je totiž přívětivě lemována silniční komunikací, která uzavírá rozvinutou stavební množinu a lemuje „anglicky“ komponovanou louku (s významně vzrostlou separačně-dilatační zelení).

Samotný pozemek je doslova „rovinkou“, která nijak nekomplikuje předpokládané stavební záměry. Z hlediska umístění je logicky zohledňována optimální orientace vnitřních provozů. Rodinný dům (dále členěný na objekt pro bydlení a objekt pro parkování) je koncentrován v severovýchodní koncovce pozemku. Maximálně je tak uvolňován sluncem zalitý jihozápad.

Řešení

Nebýt prostorově vřelé garáže, která je se samotným domem (ne)přímo spojena lokálními průvlaky střešní konstrukce, dala by se daná stavba zatřídit mezi ekonomicky méně náročnou investici. Vlastní bydlení je totiž navrženo pro konkrétní potřeby postaršího manželského páru, čemuž logicky odpovídá i samotná dispozice, resp. celková kvantita.

Dobře tuto situaci dokresluje i praktikovaná půdorysná stopa – v tomto případě ryzí obdélník. Samotný dům je racionálně rozdělen do tří funkčních segmentů. Zatímco při komunikaci jsou vhodně implementovány provozy vstupní, hygienické a technické, ze strany zahrady je rozprostírána jak společenská, tak klidová část.

V domě není užíváno nic, co není shledáno akutně potřebným. Kromě standardizované společenské zóny (v podobě open space prostoru) zde nalezneme pouze ložnici se samostatnou šatnou, malou pracovnu (ve které lze nouzově přespat), izolovanou toaletu, menší koupelnu a technickou místnost, která je sloučena s provozem domácích prací. Vše ostatní má tzv. červenou.

Nevyskytují se zde žádné dětské pokoje, žádné wellnessy, žádné fitnessy, žádné alternativní koupelny… Dům dokonale funguje i v této příjemně komorní „atmosféře“. Všechno je zde po ruce.

Komunikace jsou krátké a přímé, přičemž není nijak infikována samotná zónace. Vše má své pevné (a přitom logické) místo.

Filosofie domu

Minimalistická exhibice uvnitř stavby je analogicky obkreslována i vnějšími fasádami. Nezůstává sice u pouhé omítky (jak by se mohlo zdát), avšak samotné obklady jsou rozmisťovány čistě lokálně a s maximální rozvahou. Formální koncepce fasád sleduje motiv „potřebné atmosféry“.

Pozornost je tedy soustředěna do prostoru terasy, rovněž však do prostoru „myší díry“ - tedy do míst, kde se stýká garáž s vlastním domem. V obou případech je volen kamenný obklad coby prvek, který se dobře pojí s bílou omítkou a který svou nahodilou, maloformátovou a barevně různorodou strukturou vytváří pohledově atraktivní „tapetu“. Tento obklad je kladen do konstrukčně vymezených polí, stává se tedy jakýmsi zarámovaným obrazem, který má jasný počátek a konec.

Racionální přístup je taktéž praktikován v případě prosklení. Upřednostňována jsou převážně okna menší geometrie, avšak výjimku představuje společenská část, kde se objevuje plná perforace jižní stěny. Tak či onak – i v tomto případě lze hovořit o rozumném přístupu. Samotná geometrie dílčích polí je totiž plně standardizovaná a bezkonfliktní z pohledu výroby a výsledné manipulace.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

9% · 14

Další projekty z kategorie Bungalovy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.