MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Atriový bungalov s dřevěným obkladem a výhledem na vrcholky horPržno

Stavba inspirovaná siluetou tradičního venkovského domu obklopující velkou letní terasu.

Atriový bungalov s dřevěným obkladem a výhledem na vrcholky hor - Pržno - Vizualizace 1
Atriový bungalov s dřevěným obkladem a výhledem na vrcholky hor - Pržno - Vizualizace 2
Atriový bungalov s dřevěným obkladem a výhledem na vrcholky hor - Pržno - Vizualizace 3
Atriový bungalov s dřevěným obkladem a výhledem na vrcholky hor - Pržno - Vizualizace 4
Atriový bungalov s dřevěným obkladem a výhledem na vrcholky hor - Pržno - Vizualizace 5
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2017
  • Dispozice: 6+kk
  • Podlahová plocha: 180 m2
  • Zastavěná plocha: 243 m2

Informace o pozemku

Velké pozemky, nepravidelná a relativně roztroušená okolní zástavba, nádherná okolní krajina… Taková je Nová Kolonie v Pržnu. Zdejší parcely nepředstavují žádnou přiškrcenou „developeřinu“. Velikost jednotlivých pozemků je koneckonců následována zdejšími stavebními přírůstky, které využívají nabízené volnosti a unikátních výhledů do atraktivně profilované krajiny. Místní stavební předpisy jsou při těchto manévrech milosrdné, neboť se ohánějí unifikovaným číslem maximální zastavěnosti ve výši 30-ti procent a standardní podlažností (2NP + střecha). Samotná forma není podrobněji zkoumána a prověřována. Výsledkem je potlačení původního rázu sídelní krajiny a zanášení atraktivní půdy bezcharakterní katalogovou produkcí.

Navržená novostavba je v tomto ohledu jiná. Při její formalizaci jsou uplatňovány elementární objemy a tradiční tvarosloví. Rozprostření dispozice do jedné výškové úrovně umožňuje následnou fragmentaci a korelaci vnějšku s vnitřní dispozicí. Oprávněně je ignorována tvarová modifikace mírně svažitého terénu a tolik módní „sochání“ z hlíny. Stavba se tvaru pozemku podřizuje, nikoliv naopak.

Řešení

Tak jako u mnoha jiných staveb na našich stránkách, i zde platí jednoduché pravidlo: „Jaký vnějšek, takový vnitřek.“ Ústřední ingredience obstarávají základní představy investorů a podrobně vyprofilovaná sestava vnitřních místností. Rozdělení objektu do tří segmentů není tedy nijak nahodilé a přirozeně dává tušit, co se kde nachází. Základem je tedy opět a znovu řádně vymyšlená zónace a příbuznost sousedících provozů. Tři stodůlky = tři různě namíchané koktejly. Avšak citlivě, bez nežádoucího mísení.

Středová část je z pohledu ulice zvýrazněna vypreparovaným krytým stáním a současně zastřešeným vstupem do domu. Předsazený přístřešek představuje portál. Jednoduchý, dominantní a přitom stále tradiční a měřítkem vesnický. Navazující interní dispozice vede s vnějším přístupem kontinuální dialog. Zádveří je umístěno přesně na středovou osu. Ze zádveří je dále napájena rozměrná šatna a ústřední komunikační koridor stavby – s přímým průhledem do zahrady (resp. terasy). Povahu středové části nenarušují ani další provozy, které se zde logicky vyskytují: denní koupelna a technické zázemí (sloučené s provozem domácích prací).

Postranní ramena domu mají už ryze obytný charakter. Jižní výběžek (ten kratší) je naplněn soustavou menších pokojů – převážně dětských. Funkční homogenita je podpořena i jednotnou profilací vnitřního prostoru. Typickým reprezentantem je favorizovaný způsob prosvětlení – okno o rozměru 2x2 m, s parapetem ve výši sedacího nábytku…

Nejdelší rameno vybíhá zcela logicky vstříc nádherným výhledům do beskydské krajiny. Pozice v přední linii je příhodně věnována prostoru pro stolování, v němž rohové okno lemuje rohovou lavici. Samotný obývací pokoj (přímo navazující na prostor pro přípravu a konzumaci jídla a pouhým nábytkem předělený) je v tomto směru mírně upozaděný. A to i přesto, že je zdejší míra prosklení hned několikanásobná. Velké okno obkresluje celou hloubku bezprostředně sousedící terasy. Nebezpečí prohřívání je umně potíráno mechanizovanou pergolou s polohovatelnými horizontálními žaluziemi.

Uliční část „společenského ramene“ je zakončena rodičovskou zónou – tedy ložnicí s vlastní šatnou a veřejně přístupnou koupelnou.

Filosofie domu

Výsledně navržená stavba představuje pomyslný manifest proti místním stavebním poměrům. Cílem je tradiční výrazivo a prokázání, že lze vyhovět soudobým požadavkům i tehdy, když se užívají historicky prověřené prostředky. Tento názor je racionálně a pragmaticky vyjádřen rozdělením stavby do tří segmentů a jednotným způsobem zastřešení. Trojice sedlových střech odkazuje zcela vědomě na historickou masku klasické vesnice… Tři kvádry, tři štíty, tři krovy = náves.

Segmentace stavby je notně podpořena vyosenou polohou jednotlivých ramen. Tento manévr není aplikován samoúčelně, ale v kontextu celkového programu domu. Zatímco na straně ulice je vytažením středového tělesa zajištěno ustájení zaparkovaných vozidel, na straně zahrady je zatažením středového objemu vytvořena příhodně zastíněná a klimaticky chráněná terasa.

Perforace obvodového pláště je činěna citlivě a decentně. S výjimkou obývacího pokoje a ústředního koridoru jsou preferována okna s klasickým parapetem (byť nestandardně poníženým na úroveň výšky sedacího nábytku). Obdobně střídmá politika je praktikována v případě fasádního řešení. Zapovězeny jsou aplikace umělých kamenů, betonových stěrek a velkoformátových keramických dílců… Prim hraje dřevo. A to jak v prostoru terasy, tak v prostoru krytého stání.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

13% · 9

Další projekty z kategorie Bungalovy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.