Klasicky tvarovaný dům do L v jedné z nejvyhledávanějších lokalit současnosti z pohledu pohodlného trvalého bydlení.
Klasicky tvarovaný dům do L v jedné z nejvyhledávanějších lokalit současnosti z pohledu pohodlného trvalého bydlení.
Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům
Přáním klientů byl bungalov. Netradičnímu pojetí byla přikládána velká váha.
Levín u Berouna náleží v současné době mezi nejvyhledávanější lokality z hlediska pohodlného trvalého bydlení.
Konkrétní pozemek nelze vnímat jakožto řadový, uniformní a v soudobém kontextu stísněný. Návrh tohoto faktoru plně využívá.
Přestože jsou parcely vnímány jako jeden pozemek, výsledně je jedna plocha věnována ve prospěch domu a ta druhá (jižně orientovaná, optimální prosluněná) ve prospěch zahrady.
Ostatní podmínky jsou taktéž přívětivé – ať už se jedná o orientační parametry, sklon pozemku, dopravní obslužnost a přítomné technické zasíťování, které bývá v obdobně plozených územích samozřejmostí.
Navržený rodinný dům zastupuje klasicky tvarované „L-ko“, které je rozprostřeno v ploše severně orientovaného pozemku.
Dvouramenný charakter stavby předznamenává pragmatické zónování domu do dvou částí. Zatímco jižním směrem vybíhá rameno společenské, orientované do tří světových stran (a do tří regulérně prosluněných stran), západním směrem vybíhá zóna klidová.
Prvně jmenovaný soubor je zastoupen elementární dispoziční plochou (v podání obývacího pokoje, kuchyně a stolování), druhý balíček sestává z dvojice dětských pokojů, z ložnice s vlastní šatnou a z koupelnového zázemí.
Styková část domu je logicky komponována jakožto přechodová, filtrační, vstupní a technologická.
Parkování vozidel je řešeno externím způsobem – tedy bez klasické obezděné garáže, s vlastními vraty a vnitřním mikroklimatem. Přístřeší je zajištěno vykonzolovanou střešní konstrukcí v přístupovém prostoru, s logickou vazbou na přítomný vjezd.
Vstup do domu je řešen netradičně – mezi auty, v ose střešního prosvětlení.
Důraz je rovněž kladen na samotný terasový prostor, který je utvářen dvojicí ramen.
Výchozí tvar stavby zajišťuje terase potřebné soukromí, pohodu a bezpečí (motiv krytých zad), aniž by byl opomíjen kontakt s navazující zahradou, přísun slunečních paprsků a komunikační faktor na ose exteriér-interiér. V obdobných intencích je postupováno v případě střešní terasy, která vytváří lokální vyvýšení a která si nárokuje přítomnost venkovního schodiště.
Obecně je stavba projektována v jednoduchých objemech, výsledné dílo je však úspěšně kamuflováno asistencí střešních přesahů, které zajišťují domu přívětivé stínění.
Medvědí službu odvádí i související prosklení (plně francouzské, v jistých segmentech stavby jen minimálně ředěné) a prvek exteriérového schodiště. To nevytváří žádný „přílepek“, ale naopak – stává se plnohodnotnou součástí stavby, jejím regulérním orgánem – plně funkčním a esteticky nesmírně poplatným.
Tvář stavby je udávána bílou omítkou, která přísluší horizontálním liniím stavby a oněm segmentům, které se zakořeňují do země, a následně šedými elementy, které vyplňují prostor mezi francouzskými okny.
Ostatní texturace je zajištěna významným prosklením a motivem terasy, které je zamýšlena jakožto plošně nadstandardní.
Samotná terasa je řešena dvouúrovňově. V přízemí je vymezena střešní konstrukcí a samotnou pochozí plochou, v patře je takto činěno pomocí vypreparované střešní desky, která je nesena čtveřicí subtilních sloupků na bázi kovu. Snaha je zřejmá. Na horní terase lze identifikovat následující: motiv lokálního vyvýšení, narušení jednolité výškové úrovně a zejména pak optický klam – motiv levitace. To vše v symbióze s celkem.
Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.