MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Bílý atriový dům na vrstevnici s opěrnou zdíHajany

Jednodušeřešený dům s centrálním átriovým prostorem pro nerušenou relaxaci. Dominantní vystupující opěrná zeď vytváří soukromí a ochranu před větrem.

Bílý atriový dům na vrstevnici s opěrnou zdí - Hajany - Vizualizace 1
Bílý atriový dům na vrstevnici s opěrnou zdí - Hajany - Vizualizace 2
Bílý atriový dům na vrstevnici s opěrnou zdí - Hajany - Vizualizace 3
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2018
  • Dispozice: 5+1
  • Podlahová plocha: 334 m2
  • Zastavěná plocha: 220 m2

Informace o pozemku

Jsou pozemky, které poskytují fascinující pohledy, ale souběžně zápolí s malou metráží nebo komplikovaným tvarem. A pak jsou tady pozemky, u nichž je přítomen doslovný opak – pěkná výměra, avšak nulové výhledy. Parcela v Hajanech představuje onu spokojenější výjimku.

Krásná metráž (praktického kalibru v kategorii do 1000 m2) je obohacena žádaným backgroundem – tedy stimulujícími cílovými body v pohledovém pozadí. Zdejší sestava není přitom nijak chudá. Zatímco na severu se romanticky rozpíná ovocný sad, ze západu napřahuje své optické „pařáty“ temný hvozd. Východní strana je „zatarasena“ samotnými Hajany – (ne)velkou obcí s tradiční vesnickou siluetou.

Sympatické prostředí je doplněno dalšími nečekanými „parťáky“: příčným spádem terénu a obecně vzato specifickým zadáním, vylučujícím jednoznačnou orientaci stavby směrem na sever.

Řešení

Výsledný stavební objekt je komponován coby dvoupodlažní struktura, resp. coby částečně podsklepený bungalov. V daných podmínkách, kdy je ulice orientována na jih a zahrada na sever, je logicky upřednostněna netradiční půdorysná stopa. Netradiční znamená v tomto případě nekompaktní, složitá, víceramenná.

Naplnění hygienických limitů je praktikováno prostřednictvím aplikace atriové stavební struktury. Samotný dům přitom nabízí klasickou dispozici, která je moudře „nasáčkována“ do jednotlivých provozních balíčků. Moderní přízemní objem je vnitřně naprogramován kolem středového těžiště – rozlehlé denní zóny.

Z obou konců společenské části vedou vstupy (krátké koridory) do dílčích částí stavby. Zatímco východní partie je věnována dětem a jejich vlastnímu hygienickému zázemí, západní hranici lemuje rodičovské křídlo a opětovně vlastní koupelnové příslušenství.

Směrem do ulice vybíhá netradiční zahradní předprostor, vytvářející žádoucí odstup od veřejného prostranství a poskytující rekreační plochu před jižní fasádou společenské části (v tomto případě před kuchyní s jídelnou). Praktický výpad „hmoty“ je identicky vykonáván rovněž provozní částí stavby – tedy garáží pro dvojici osobních vozidel a vlastním vstupem do objektu.

Filosofie domu

Atriová koncepce stavby je silně vynucena výchozím zadáním domu a rovněž samotným pozemkem a jeho příčným sklonem. Takto tvarovaný objem, který si nevynucuje zběsilé násypové práce, ale který se naopak spontánně zanořuje pod zem a lokálně (v místech k tomu vhodných) vyrůstá nad povrch, je formován naprosto přirozeně a víceméně neřízeně.

Výsledek je jednoduchý, elegantní a nikterak rušivý – navzdory povaze moderního rodinného domu, jenž se snaží implementovat elementární tvary a přísné výrazivo. Ne náhodou funguje objekt bez dodatečné postprodukce. Velké okenní výplně jsou doprovázeny bílou omítkou, zpevněnými plochami a přirozeně navazujícím terénem. Hlavní terasa je spontánně překryta střešní deskou a otevřenému atriu vévodí zcela právem přírodní artefakt – zasazený strom.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

44% · 5

Další projekty z kategorie Bungalovy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.