MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Dřevěný dům ve tvaru hvězdy v podhůří BeskydPržno

Parcelu s širokými výhledy dokonale využívá tento přízemní dům se třemi rameny.

Dřevěný dům ve tvaru hvězdy v podhůří Beskyd - Pržno - Vizualizace 1
Dřevěný dům ve tvaru hvězdy v podhůří Beskyd - Pržno - Vizualizace 2
Dřevěný dům ve tvaru hvězdy v podhůří Beskyd - Pržno - Vizualizace 3
Dřevěný dům ve tvaru hvězdy v podhůří Beskyd - Pržno - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2017
  • Dispozice: 4+kk
  • Podlahová plocha: 147 m2
  • Zastavěná plocha: 261 m2

Informace o pozemku

Novostavba rodinného domu v Pržně je umístěna na parcele ve tvaru lehce zkoseného obdélníku. Pozemek nabízí velkolepé výhledy na beskydská pohoří v čele s Lysou horou na jihovýchod a Ondřejníkem na jihozápad.

Jižní stranu pozemku lemují v bezprostřední blízkosti kukuřičná pole. Výhled není zanedbatelný ani severním směrem na rozlehlá pole. Příjezdová komunikace, z jižní strany pozemku, má velmi klidný charakter s minimálním provozem automobilové dopravy.

Jisté omezení vytváří územní studie zpracovaná na tuto oblast, která z jižní strany parcely vymezuje nezastavitelnou plochu veřejného prostranství. Limitující je jižní kratší strana pozemku, kvůli které bylo nutné osadit dům skoro až na samou hranu odstupových vzdáleností od hranice pozemku.

Profilace terénu směrem z jihu na sever výrazně kolísá. Z tohoto důvodu je terén srovnán násypem a dům je osazen mimo tento násyp. Sousedící objekty, tedy ze západu pozemek s chatkou a z východu rodinný dům (momentálně ve výstavbě), nijak neomezují plánovaný záměr.

Řešení

Rodinný dům je řešen jako bytová jednotka charakteru 4+kk. Vstup do domu je z jihu, kam jsou také směrovány požadované výhledy z denní zóny.

Dispozice domu je pomyslně rozdělena na tři samostatné jednotky – denní zónu, zónu rodičů a zónu dětí. Tyto tři části spojuje společné srdce domu, které tvoří vstup, komunikace a technické a hygienické zázemí. Díky tomuto členění je možné splnit plnou separaci ložnice rodičů od obou dalších zón.

Dětská část zahrnuje dva oddělené dětské pokoje. Část rodičů disponuje kromě ložnice také soukromou koupelnou a šatnou. Spojující krček domu umožňuje rychlý pohyb v celém domě díky úsporně navrženým komunikacím, které jsou navrženy v nezbytné minimální, avšak pohodlné velikosti.

Filosofie domu

Trojcípá hmota reaguje na stávající terén především svým umístěním v jižnější části pozemku kvůli plánovanému násypu. Jižně orientované hmoty zajišťují provozy denní a dětské klidové zóny. Na sever, do klidnější části pozemku, je separována odpočinková část rodičů.

Všechny tři hmoty jsou navrženy se sedlovou střechou s mírnějším sklonem. Prostor denní zóny disponuje šikmým podhledem, zatímco ve zbylé části rodinného domu je navržen rovný podhled. Krček všech hmot je navržen s plochým zastřešením, které zvýrazňuje a opticky odděluje zmíněné tři hmoty.

Všechny tři komunikace se setkávají v samotném středu stavby, který je umocněn osazením kulatého světlíku. Místnosti ve středové sekci jsou nepravidelných tvarů. V každé komunikaci jsou na konci vytvořeny průhledy skrz vstupy do jednotlivých místností, které dále pokračují skrz okna ven. V návaznosti na denní zónu vznikla jižní terasa s pergolou.

Objekt disponuje i venkovním skladem, který prodlužuje hmotu denní části a zároveň vytváří jakési uzavření vůči hranicím pozemku a sousedům. Zastřešení obstarává převážně sedlová konstrukce s výjimkou střední části, kde je užita plochá střecha.

Z materiálového hlediska je objekt řešen jako zděný, s dřevěnou konstrukcí stropů. Stavba je zastřešena sedlovou střechou a částečně plochou střechou. Fasády objektu jsou je ve větší míře tvořeny šedou omítkou, dělící krček je v barvě tmavší šedé, která dopomáhá frázování domu. Hlavní obytná část je obložena svislým dřevěným obkladem.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

13% · 12

Další projekty z kategorie Bungalovy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.