MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Nízkoenergetický nepravidelný dům se sedlovými střechamiNetovice u Slaného

Luxusní dvoupodlažní dům s přírodními obklady a atypickým tvarem.

Nízkoenergetický nepravidelný dům se sedlovými střechami - Netovice u Slaného - Vizualizace 1
Nízkoenergetický nepravidelný dům se sedlovými střechami - Netovice u Slaného - Vizualizace 2
Nízkoenergetický nepravidelný dům se sedlovými střechami - Netovice u Slaného - Vizualizace 3
Nízkoenergetický nepravidelný dům se sedlovými střechami - Netovice u Slaného - Vizualizace 4
Nízkoenergetický nepravidelný dům se sedlovými střechami - Netovice u Slaného - Vizualizace 5
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2016
  • Dispozice: 7+1
  • Podlahová plocha: 256 m2
  • Zastavěná plocha: 310 m2

Zadání

Přáním klientů byl prostorný dům s hezkým výhledem z přírodních materiálů. Důraz se kladl na propojení interiéru s exteriérem a na hranaté tvary.

Informace o pozemku

Parcela sestává ze dvou pozemků. Nadstandardní plošná výměra tvoří společně s bezkontaktní (též rozvolněnou a formálně různorodou) sousedskou zástavbou ústřední pozitivum.

Zásadně se do výchozích podmínek (a koneckonců – do návrhu jako takového) propisuje faktor složitého terénu. Významné výškové převýšení paty a hřebene je naštěstí ve vítané korelaci s jižní orientací.

Komplikovanější příjezdové podmínky, které pramení z předpokládaného osazení domu poblíž vrcholu pozemku, jsou umocněny dalším parametrem – a to přítomností koncového obratiště. To poněkud zásadně poznamenává jinak atraktivní jihovýchodní kout parcely.

Nutné odsazení domu od příjezdové komunikace je tedy zcela vyžádané a předem pasuje stavbu do pozice obletovaného stavebního příspěvku. Participace objektu na celkovém charakteru místa je naprosto neoddiskutovatelná.

Řešení

Novostavba rodinného domu v Netovicích je navržena coby dvoupodlažní stavební jednotka, která nabízí jedno suterénní a jedno nadzemní podlaží. Obě úrovně stavby jsou uvažovány jako obytné.

Podzemní část objektu poskytuje útočiště zaparkovaným vozidlům a následně interním provozům ve skladbě: 1x dětský pokoj, 2x pracovna, obývací pokoj se stolováním a přípravou jídla. Samozřejmostí je v této úrovni související hygienické zázemí a potřebné skladové kapacity.

Patrová, resp. přízemní část stavby následuje obvyklé trendy, co se provozní náplně týče. Nachází se zde rozměrná ložnice s vlastním koupelnovým a šatnovým příslušenstvím, dva dětské pokoje (oba příkladně orientované směrem k jihu) a společná koupelna.

Z dispozičního hlediska představuje prezentovaný dům „nadstandard“. Dílčí výměry pokojů jsou toho jednoznačným důkazem. Minimální plochy jsou totiž ve všech případech překračovány za účelem dosažení žádoucího prostorového komfortu. Je to případ obývacího pokoje (s vyvýšenou stropní konstrukcí), plně soběstačné ložnice rodičů a taktéž dvojice pracoven.

Pozadu nezůstává ani formální stránka domu. Markantní prosklení společenské části je následováno obdobně štědrým prosvětlením ostatních provozů.

Minimalizovány jsou taktéž veškeré fasádní omítky. Prakticky celý dům je záměrně navržen v obkladovém materiálu. Na stavbě jsou postupně prostřídány tři základní povrchy: dřevo, kámen, tmavě šedý plech. Bílé barvy je užito pouze v jednom případě – a to v podhledech vykonzolované střešní konstrukce.

Filosofie domu

Vnější tvář domu – stejně tak jako její elementární tvarová koncepce – je do značné míry udávána místními motivy a především i logicky přednastaveným regulem stavebního orgánu. Výsledkem je implementace šikmých střech i samotné založení stavby pod úroveň přilehlého terénu.

Fragmentace celkového objemu do tří (resp. čtyř) stavebních částí je pak dílem architektonického návrhu. Cílem je potlačení měřítka na přípustnou úroveň vesnické zástavby.

Výsledný objekt tak ne náhodou připomíná řadové domy. Avšak řadové domy nepravidelné, formálně hravé a materiálově rozličné.

Maloformátový kámen přináší obdobně jako dřevěné obložení nepravidelnou texturu, specifické detaily a dochází tak k jisté symbióze s proudem života, času...

Geometrické hrátky se mohou jevit jako nahodilé, avšak veškeré zákroky jsou praktikovány v přísném modulovém režimu. Dům ustupuje ulici a omezujícímu obratišti v pravidelných délkách.

Výstupem je minimalizace severní zahrady a naopak zcela vítaná maximalizace zahrady jižní.

Samotný dům se pak tváří jako socha na piedestalu, což je dáno obnažením suterénních zdí směrem k jihu, možnosti svažitého terénu a výškovým osazením místní komunikace. K této úloze je přistupováno s maximální úctou. Prezentovaný dům se neotáčí k ulici zády, ale naopak – plně se k ní otevírá. Dochází k intenzivnímu kontaktu s místní krajinou. Jedná se o kontakt výrazný, soudobý a přitom stále tradiční.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

3% · 47

Další projekty z kategorie Luxusní domy a vily

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.