MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Plechový dům u lesa s kulatými oknyChotíkov

Plechový obklad v hnědé barvě doplněný o kamenný obklad dává domu eleganci a nenápadnost a zapadá do okolního přírodního prostředí.

Plechový dům u lesa s kulatými okny - Chotíkov - Vizualizace 1
Plechový dům u lesa s kulatými okny - Chotíkov - Vizualizace 2
Plechový dům u lesa s kulatými okny - Chotíkov - Vizualizace 3
Plechový dům u lesa s kulatými okny - Chotíkov - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Parcela

Řešená parcela leží na okraji obce Chotíkov ve směru od Plzně s dobrou dostupností do města. Vzhledem k tomu, že se nacházíme již v dostatečné vzdálenosti od historického centra obce, regulativy v této lokalitě jsou poměrně vlídné. Pozemek disponuje příjemnou výměrou a ideální oriantací, kdy ze severovýchodu máme přístup a zahrada se naopak otevírá jižním směrem. Limitním faktorem pro návrh byla šířka pozemku, která je vzhledem k proporcím parcely a požadavkům investora na plochu domu poměrně malá.

Terén se svažuje optimálním směrem a to jihozápadně. Ze severu přes cestu se nachází vzrostlý les, z východu pak roztroušená zeleň, kde se do budoucna předpokládá další výstavba rodinných domů. Momentálně jediná zastavěná parcela přiléhá k západní hranici řešeného pozemku.

Architektura

Klienti přišli s přáním, abychom jim "navrhli" konkrétní dům z našeho portfolia. A my se rozhodli, že to neuděláme. Přebrali jsme pouze základní prvky, na kterých klienti trvali a navrhli dům jiný, šitý na míru požadavkům investora a specifickým podmínkám daného místa. Těmito prvky byly kruhové okno a horní patro koncipováno jako vykonzolované "oko do zahrady". Vzhledem k tomu, že parcela je v poměru k rozměrům domu realtivně úzká, dovolili jsem si jít cestou minimálním odstupů od hranice parcely a rozdělili jsme zahradu na část "veřejnou" a soukromou.

Hmota domu je pomyslně tvořena čtyřmi kvádry, z nichž každý má svou vlastní funkci. Při příjezdu k domu zaujme dlouhá jednopodlažní hmota ve které je situováno technické zázemí domu se skrytými garážovými vraty, což vytváří kompaktní dojem bez rušivých elementů. Navazující objemy v prvním i druhém podlaží jsou již z hlediska prosklení přizpůsobeny své obytné funkci. Ze severní strany je prosklení v menší míře a to z mléčného skla, které zajišťuje požadovanou míru soukromí. Při pohledu ze zahrady naopak dochází k maximálnímu otevření v obou patrech a vzniká tak dvojice rámů levitujících nad zahradou, čehož bylo možné dosáhnout díky přirozeně klesajícímu terénu. Čtvrtý a zároveň poslední objem je zcela odlišný. Funkčně je zde něco navíc, něco nadstandardního, což se projevuje také v samotném vzhledu. Obdélníková místnost tvoří pomyslný pilíř podpírající druhé patro, který je opticky oddělen od zbytku domu. Horní objem je zde z části vykonzolován a vzniká tak trvale krytá terasa.

Snažili jsme se vytvořit netradiční moderní dům jak zevnitř, tak zvenku. Na majoritní části fasády je použit trapézový plech, který známe spíš z výrobních hal a komerčních objektů, ale v poslední době začíná jeho použití prosakovat právě do staveb obytných. Jedná se o lehký a odolný matriál, vytváří netradiční strukturu fasády, která příjemně zjemňuje velké objemy a díky své výrazné profilaci rozehrává na fasádě hru světla a stínů.

Na rozdíl od zbytku fasády jsou "pilíř" a sokl, které v podstatě vyrůstají ze země a podpírají velkou část domu, obloženy přírodním bílým kamenem. Ten se propisuje také v interiéru a dotváří tak kompaktní objem podpory. Bílá barva je opět u kamenného obkladu poměrně netradiční a příjemně kontrastuje s tmavým plechem.

Dispozice

Do jednopodlažní hmoty vybíhající od domu k přijezdové cestě jsme situovali garáž pro 3 auta, dvě motorky a technickou místnost. Již při příchodu k domu vnímáme propojení vstupu a zahrady, které je zajištěno proskleným průhledem od vstupních dveří přes terasu až do zahrady skrz otevřenou halu. V hale se nachází i otevřená šatna, kterou lze v případě potřeby uzavřít. Na vstupní prostor plynule navazuje společenská část domu, tedy denní zóna, která je napojena na veškeré komunikace jak v prvním, tak druhém patře. Jídelna a obývací část je maximálně prosklena směrem do zahrady, nad kterou elegantně levituje. Přestože kuchyň není tolik na očích, stále má skrz denní zónu dostatečný výhled a můžeme tak i odsud sledovat dění odehrávající se v exteriéru. Na denní zónu je navázána také koupelna s toaletou a pracovna, kterou lze v budoucnu snadno předělat na skromnější ložnici.

Toto všechno se odehrává napravo od vstupu, vlevo se pak nachází samostatná místnost fitness vybavená mimo jiné kulečníkovým stolem. Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o architektonicky odlišnou část se specifickým prosklení ve tvaru kruhu. Okna v protilehlých stěnách jsou totožná, vytváří pomyslný průnik hmotou a vizuálně odlehčuje konstrukci podpory.

V samotném centru domu se nachází lehké ocelové schodiště, kterým se dostáváme do druhého podlaží. To má čistě klidovou funkci. Patro můžeme rozdělit do dvou částí. V sekci rodičů se nachází ložnice, šatna a prostorná luxusní koupelna. Tyto místnosti jsou orientovány převážně na sever, ložnice pak na severozápad za výhledy na obec Chotíkov. Druhou polovinu tvoří část dětí, resp. prozatím jednoho dítěte a případných návštěv. Pokoje mají společnou průchozí šatnu a samostatnou koupelnu se separovanou toaletou. Pokoje jsou orientovány za jihozápadním sluncem, což je idální poloha vzhledem k jejich funkci.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

40% · 3

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.