MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Rodinný dům s bílým cihelným obkladem a výrazným střešním lememZbuzany

Na nevelkém pozemku si mladý pár přál větší rodinný dům s koupacím biotopem. Tísnivá situace si vyžádala jednoduché a chytré řešení s velkým prosklením.

Rodinný dům s bílým cihelným obkladem a výrazným střešním lemem - Zbuzany - Vizualizace 1
Rodinný dům s bílým cihelným obkladem a výrazným střešním lemem - Zbuzany - Vizualizace 2
Rodinný dům s bílým cihelným obkladem a výrazným střešním lemem - Zbuzany - Vizualizace 3
Rodinný dům s bílým cihelným obkladem a výrazným střešním lemem - Zbuzany - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

SITUACE

Na jihozápadním okraji Prahy se nachází malá obec Zbuzany. Stejně jako u mnoha jiných obcí v okolí Prahy se zde projevuje velký zájem o stavební pozemky. Původní pole na okraji vesnice se tak postupně proměňuje v novou čtvrť. Na poměrně malých pozemcích zde vznikají rodinné domy s různorodým charakterem. Jeden z nezastavěných pozemků v této části Zbuzan patří mladému páru, který si zde přeje postavit rodinný dům s koupacím biotopem. K parcele přiléhá ze západní strany místní zklidněná komunikace, ze které je již vytvořen vjezd na pozemek. Parcela, která ze severní strany s řešeným sousední, je již zastavěná, další parcely jsou prozatím volné. Celé území stoupá směrem k jihu, ale zde se stoupání téměř neprojevuje.

ARCHITEKTURA

Protože pozemek není nijak velký a investoři si přáli nadstandardní dům s velkým koupacím biotopem, bylo potřeba najít jednoduché a efektivní řešení návrhu. Pro všechny funkční zóny se zvolil jednotný tvar dlouhého obdélníku. U severní hranice byl umístěn blok s technickou a hostovskou zónou. Na ni navazuje z jihu společenská zóna, která se tak jako nejdůležitější prostor domu dostává do středu parcely. Mezi oběma bloky však vzniká prostor, který slouží jako hlavní domovní komunikace. Ke společenské zóně pak opět z jihu přiléhá krytá terasa zakončená koupacím biotopem. Stejnou linii, tedy od východu k západu, respektuje také soukromé patro umístěné nad technickou a hostovskou částí. Všechny bloky jsou z exteriéru propojeny výrazným střešním lemem, který se obtáčí okolo téměř celého domu a vytváří tak stínění terasy, kryté vstupy i stání pro auto. Exteriér domu byl laděn do moderní šedobílé kombinace. Místo klasické bílé omítky se zde objevuje obklad ze světlých cihel.

DISPOZICE

Vstup i vjezd na pozemek se nachází v severozápadním rohu pozemku. Převis druhého podlaží přes první vytváří kryté stání pro jedno auto a současně zastřešuje hlavní vstup do objektu. V zádveří objektu je po obou stranách navržen vestavěný nábytek a také vstup do technické místnosti. Ta slouží současně jako prádelna i špinavý vstup ze zahrady. Zádveří navazuje skrz prosklené dveře na jedinou chodbu tohoto patra. Tak jako se ze západní strany chodba propojuje přes zádvěří s exteriérem, tak se propojuje i z východní strany oknem na svém konci. Z dlouhé a úzké chodby, která by mohla být nepříjemným prostorem se tak najednou stává jedno z nejzajímavějších míst v návrhu. Uprostřed této komunikace se nachází vstup na schodiště do druhého patra. Vedle schodiště je umístěna spíž, která mimo jiné využívá i prostor, který vzniká pod ramenem a podestou. Severovýchodní roh tohoto patra slouží návštěvám. Kromě ložnice se zde nachází také malá soukromá koupelna. Zázemí objektu ještě doplňuje samostatná toaleta a vestavěné skříně po boku chodby. Do společenské zóny se lze z chodby dostat dvěma vstupy – do obývacího pokoje a do kuchyně s jídelnou. Velkorysý společenský prostor spojuje několik funkcí. Stůl pro osm osob byl umístěn do východní části tak, aby mohl využívat ranní slunce i výhled do zahrady. Uprostřed se nachází kuchyně s ostrůvkem, barovým sezením a vestavěnou částí u severní stěny. Obývací část je od jídelní oddělena příčkou s otevřenými průchody bez dveří. Na celou tuto společenskou část v exteriéru navazuje krytá terasa se stejným režimem, kde byl akorát kuchyňský kout vyměněn za gril. Terasu po celé délce lemuje koupací biotop. Netradičním prvkem v přízemí je místnost, která navazuje na obývací část. Nachází se zde oddělený pokoj pro nerušené sledování televize doplněný pracovním koutem. Druhé patro má velmi podobné liniové členění jako patro spodní s tím rozdílem, že místnosti jsou pouze na severní části půdorysu. Z jižní strany přiléhá k chodbě v úrovni pasu zelená střecha, která se nachází nad společenskou zónou se zvýšeným stropem. Východní část druhého patra je věnována rodičům. Velkou ložnici s líčícím koutkem doplňuje šatna s otevřenými policemi. Uprostřed patra se nachází hygienický blok se samostatnou toaletou a koupelnou. Originálním prvkem, který byl přáním investorů, se stal světlík nad sprchovým koutem. V západní části patra se nachází dvě místnosti. Jeden větší dětský pokoj s oknem na jihozápad a druhý menší, který může sloužit jako hostovský, dětský i jako pracovna.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

24% · 5

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.