MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Malý rodinný dům v prudkém svahu s dřevěnými fasádami a výhledy do krajinyÚjezd u Plzně

Dům o zastavěné ploše 80m2 v příkrém svahu se díky jednoduchému tvaru a třech podlažích stává velmi dominantním prvkem pro celé své okolí. Krásné výhledy a nebo propojení domu se zahradou přes most dále přidává celé stavbě na atraktivitě.

Malý rodinný dům v prudkém svahu s dřevěnými fasádami a výhledy do krajiny - Újezd u Plzně - Vizualizace 1
Malý rodinný dům v prudkém svahu s dřevěnými fasádami a výhledy do krajiny - Újezd u Plzně - Vizualizace 2
Malý rodinný dům v prudkém svahu s dřevěnými fasádami a výhledy do krajiny - Újezd u Plzně - Vizualizace 3
Malý rodinný dům v prudkém svahu s dřevěnými fasádami a výhledy do krajiny - Újezd u Plzně - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

SITUACE

Na okraji města Plzeň se na spojnici mezi částmi Újezd a Červený hrádek nachází menší chatová osada. Ze severní strany navazují na cestu větší i menší objekty. Z jižní strany lemuje cestu alej vysokých stromů, potok a pole. Zde koupil mladý pár krásný, velký, ale mimořádně svažitý pozemek. Nejnižší bod parcely se nachází v jižním rohu, nejvyšší bod v severním rohu je o 16 metrů výše. Ve spodní části byly v minulosti vytvořeny terénní úpravy umožňující vjezd na sousední pozemek. Ten se bude rušit. Od vjezdu parcela konstantně stoupá až do ľ své délky, kde se sklon trochu zmírní. Parcela se nachází v oblasti s přísnými regulacemi. Plocha nově postavených objektů může mít maximálně 80 m2, jedno podzemní patro, jedno nadzemní a podkroví s maximální nadezdívkou1,5 m. Regulace také nařizují dodržet krajinný ráz a nenarušovat tak původní hodnoty místa.

ARCHITEKTURA

Charakteristický pozemek ve spojení s přísnými regulacemi si vyžádal mimořádné architektonické řešení. Celá obytná část domu byla situována do jednoduché třípodlažní hmoty se sedlovou střechou. Z cesty vystupuje ze svahu celý objem této hmoty, ze strany zahrady se dům postupně zabořuje do svahu. Díky tomu je každé podlaží propojeno s terénem. Hlavní vstup do domu se nachází v jižním rohu spodního patra. V tomto místě je do jednoduché hmoty domu vytvořen jediný, ale výrazný zářez. Vzniká tak kryté závětří a stavba dostává originální vizuální charakter.

Samotná hmota domu byla z důvodu většího soukromí umístěna zhruba do třetiny zahrady. Tím se však spodní úroveň domu dostala 4,5 m nad přilehlou komunikaci. Výškový rozdíl lze překonat buď pomocí přímého schodiště nebo po mlatové cestičce v jižní části zahrady. Vedle schodiště je umístěno kryté stání pro dvě auta s opěrnou zdí a zelenou střechou. Kromě stání doplňuje hmotu domu ještě obytná terasa přiléhající k druhému patru stavby. Pomocí opěrných zdí zde byla vytvořena větší rovná plocha, kterou ze severní strany zastřešuje jednoduchá deska. Terasu a závětří domu propojuje další schodiště lemující hranu terasy. V tomto místě je do budoucna možné vytvořit skladovací prostor pro zahradu. Další terasa pro relaxaci i možnou venkovní posilovnu vzniká ve 2/3 zahrady. Tato část už má organický charakter a propojují se zde tři zahradní cesty – z pobytové terasy, z mostu ve třetím patře a ze sadu v horní části zahrady. Protože se objekt nachází v oblasti, kde příroda hraje důležitou roli, byly podle toho zvoleny i materiály. Hmota domu má obklad z tmavého opáleného dřeva, které má minimální údržbu. Povrch střechy je pokryt šedivou plechovou krytinou. Šedý kov se objevuje i na zastřešení stání pro auta i pobytové terasy. Velké množství opěrných stěn, které ve složitém terénu vznikly, budou obloženy lokálním kamenem. V budoucnu zahradu domu doplní zeleň.

DISPOZICE

Interiér obytné části byl vzhledem k regulaci plochy řešen velice minimalisticky. Ze vstupu v jižním rohu domu se dostáváme do příjemného zádveří. Na něj navazuje chodba s dvouramenným schodištěm. Ve spodní část stavby je také umístěno technické zázemí, prádelna, sklad a malá pracovna s možností přespání. Téměř celé prostřední patro tvoří otevřený společenský prostor se schodištěm. V západní části se nachází obývací část s velkorysým prosklením za výhledem. V části, na kterou navazuje terasa, je umístěn jídelní stůl a kuchyňský kout. V severním rohu vznikla malá koupelna se sprchou a oddělenou toaletou. Podkroví domu je věnováno soukromé části. Přestože byla při návrhu využita maximální výška nadezdívky, poslední patro je šikmou střechou výrazně omezeno. V určitých místech pomáhají se světlem i výškou prostoru střešní okna. V jihozápadním štítu se nachází dva menší dětské pokoje. Vedle nich je umístěna malá komora a ložnice. Všechny prostory vyžadující technologické instalace se nachází v zadní části domu. Proto i v posledním podlaží leží koupelna i toaleta v této části. Na konci chodby je umístěno velké francouzské okno, na které navazuje most propojující třetí patro s relaxační terasou.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

40% · 13

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.