MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Rodinný dům v sevřeném údolí vycházející z venkovské architekturyBěstvina

Na velmi úzké a svažité parcele dnes stojí zchátralá stavba, kterou se majitelé rozhodli nahradit novostavbou tak, aby vyhovovala jejich požadavkům a zároveň ctila atmosféru místa.

Rodinný dům v sevřeném údolí vycházející z venkovské architektury - Běstvina - Vizualizace 1
Rodinný dům v sevřeném údolí vycházející z venkovské architektury - Běstvina - Vizualizace 2
Rodinný dům v sevřeném údolí vycházející z venkovské architektury - Běstvina - Vizualizace 3
Rodinný dům v sevřeném údolí vycházející z venkovské architektury - Běstvina - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

SITUACE

U rozhraní Pardubického kraje a kraje Vysočina se nachází historická vesnice Běstvina s pěti sty obyvateli. V obci můžeme najít základ občanské vybavenosti, mnoho původních usedlostí, ale i několik novostaveb. Obec leží na úpatí Železných hor, což výrazně ovlivňuje charakter místa. Rovinatá pole s rybníky a vodní nádrží náhle střídají zalesněné kopce. V jednom z údolí mezi svahy se nachází několik pozemků našich investorů. V jižní části dnes stojí dvě malé chatky, které si zatím přejí majitelé zachovat, ale později by je mohl nahradit objekt s wellness. Naopak v severní části stojí větší dům. Jedná se o přízemní stavbu s obdélným půdorysem 9 x 24m a tradiční sedlovou střechou. Stav domu však není dobrý, takže bylo rozhodnuto, že ustoupí novému návrhu. Z východní strany lemuje pozemky slepá ulice vedoucí ke čtyřem usedlostem v horní části údolí. Ze západní strany již přiléhá k pozemkům prudký svah. Celá řešená oblast tak klesá jak od severu k jihu, tak od východu k západu.

ARCHITEKTURA

Zadáním investorů byl poměrně velký jednopodlažní dům s garáží a krytým stáním. Vzhledem k tomu, že řešené území je velmi úzké a svažité, musel být nově navržený dům umístěn velmi podobně, jako původní objekt – tedy rovnoběžně s cestou. Zachován byl také obdélný půdorys stavby, původní šířka štítu, jen podélný rozměr byl zvětšen na 30 m. Zůstalo také tradiční zastřešení sedlovou střechou. Jednoduchý tvar také odpovídá požadavkům CHKO, na jejímž okraji se řešené území nachází. Jedná se však o novostavbu a proto zde bylo použito také několik moderních prvků. V prvé řadě je to zúžení domu ve třetině jeho délky pomocí zkosených stěn. Z východní strany tak díky tomu vzniká krytý vstup do domu, který je pro příchozího lehce identifikovatelný. Ze západní strany pak vzniká prostor pro krytou terasu. Dalším výrazným moderním prvkem se stal prosklený štít jižní fasády. Hlavní objekt ještě doplňuje druhá nenápadná stavba v horní části pozemku. Objekt slouží pro parkování čtyř vozidel a skladování. Stavba je částečně zapuštěna do terénu a k jejímu skrytí pomáhá také pultová zelená střecha. U obou částí návrhu pak byly použity tradiční materiály – světlá omítka, dřevěná okna, dřevěné podbití přesahů střech.

DISPOZICE

Vstup do domu se nachází ve spodní třetině hlavního objektu a přirozeně tak rozděluje dispozici na část společenskou na jihu a část soukromou na severu. Zádveří se volně prolíná s hlavní domovní chodbou. Ta z velké části sousedí s krytou terasou, díky které se přirozené světlo dostává do středu domu a zároveň můžeme ze zádveří vidět rovnou na zahradu. JIžní část chodby je lemována velkorysou knihovnou. Naproti ní je umístěna toaleta ke společenské zóně a spíž. Na konci chodby se nachází vstup do společenské místnosti s otevřeným krovem a proskleným štítem. Zvláštností je okno u obývací částí vedoucí do pokoje pro psa. Ve středu domu leží ještě krytá terasa se západní orientací a technická místnost. Soukromá zóna domu navazuje na hlavní domovní chodbu. Východní strana byla věnována rodičům – nachází se zde šatna, ložnice a soukromá koupelna. Západní slunce si mohou užít děti ze svých pokojů. Ty jsou doplněny ještě šatnami a společnou koupelnou. V druhém objektu už jsou umístěna pouze dvě krytá stání, dvě garážová stání a sklad.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

34% · 7

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.