MASTER DESIGN: architekti Praha, Brno, Ostrava - architektonický ateliér - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 608 761 115CZ EN
MENU

Čím topit v domě, aneb 7 technologií pro moderní vytápění

6. listopadu 2015

Moderní technologie přináší také spoustu možností, jak dům vytápět. 7 nejpoužívanějších technologií pro dům a jejich výhody i nevýhody.

Michal Janáč
Michal Janáč
Čím topit v domě, aneb 7 technologií pro moderní vytápění

Plyn

Vytápění plynem je stále ještě nejpoužívanějším a nejlevnějším způsobem vytápění. Plyn patří k levnějším zdrojům vytápění a současně pořizovací náklady na kotel a příslušenství patří rovněž k levným záležitostem. Plynové kotle také vydrží léta bez údržby.

V současné době se obvykle používají takzvané kondenzační kotle, které mají díky využívání odpadního tepla více než 100% účinnost. Pořizovací náklady takového kotle jsou cca. 30-40 tis. Kč.

Elektrokotle

Jsou dražším způsobem vytápění než u plynových kotlů. Uplatňují se především tam, kde se nelze připojit na plynovod.

Solární panely

Slouží především na ohřev teplé užitkové vody (TUV). Považujeme je pouze za doplňkové zdroje tepla.

Pořizovací náklady se pohybují okolo 100 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu do 2.000 Kč ročně (při úspoře 60% nákladů na spotřebu teplé vody). Návratnost je cca. 50 let.

Fotovoltaické panely

Jsou to panely na výrobu elektřiny. V případě použití dostatečného množství těchto panelů je lze využívat jako malou domácí elektrárnu bez nutnosti připojení na elektrickou síť. Tato technologie je však velice nákladná.

Pořizovací náklady se pohybují okolo 250 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu do 5.000 Kč ročně. Návratnost je rovněž cca. 50 let.

Tepelná čerpadla

Jedná se o poměrně výkonnou technologii, která dokáže uspořit část nákladů na vytápění. Otázkou je ale jejich návratnost vzhledem k jejich životnosti. Tepelná čerpadla totiž mají kompresory, které jsou dimenzovány pouze na určitý počet sepnutí (se zárukou 2 roky) a chladivo, které se stejně jako u auta musí měnit.

Rozeznáváme několik základních typů. Počínaje jednoduchými vzduch – voda, až po drahá čerpadla země – voda.

Vzduch-voda

Pořizovací náklady se pohybují okolo 300 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu do 10.000 Kč ročně. Teoretická návratnost je cca. 30 let.

Země-voda

Pořizovací náklady se pohybují okolo 450 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu do 13.000 Kč ročně. Teoretická návratnost je rovněž cca. 30 let.

Kotle na peletky, biomasu

Jsou moderním a ekologickým zdrojem vytápění. Provozně vychází tyto zdroje jako jedny z nejlevnějších. Nevýhodou jsou ovšem vyšší pořizovací náklady a prostorová náročnost kvůli větším zásobníkům paliva.

Rekuperace

Je moderní technologií, při níž dochází k odsávání vydýchaného vzduchu a vhánění čerstvého vzduchu zpět do místnosti. V obou případech vzduch projde rekuperátorem (tepelným výměníkem), ve kterém se vháněný vzduch zahřeje díky odsávanému.

Pořizovací náklady se však pohybují okolo 200 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu pouze do 2.000 Kč ročně. Návratnost je cca. 100 let.

Vytápění plynem je stále nejlevnější možností vytápění a proto jej doporučujeme všem našim klientům.

Pakliže možnost vytápění plynem nemáte, nebo nevíte jak se rozhodnout, zkuste se podívat na naši infografiku na téma Čím topit a jak postupovat při výběru technologie pro vytápění.

Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám do diskuze. Odpovíme všem!


Michal Janáč

Michal Janáč ~ Projekt manažer

Ve firmě mám na starosti aby byli všichni šťastní, ale hlavně vedení společnosti a dohled nad zakázkami. Aby ten kolotoč zákazníků, zaměstnanců, termínů, smluv a realizací fungoval.

Na práci mně nejvíce baví když vidím, jak naši stavbu postaví. Baví mě budovat něco, co je hmatatelné a má hodnotu.

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    

Zatím nikdo nekomentoval. Začněte diskuzi..


Napsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.