MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Čím vytápět v rodinném domě, aneb 10 technologií pro moderní vytápění

6. listopadu 2015

Moderní technologie přináší také spoustu možností, jak dům vytápět. 10 nejpoužívanějších technologií pro dům a jejich výhody i nevýhody.

Michal Janáč
Michal Janáč
Čím vytápět v rodinném domě, aneb 10 technologií pro moderní vytápění

Mohlo by vás zajímat

V době technologického rozmachu, kdy i auta jsou prošpikované technologiemi a mobilní telefon umí skoro vše je poměrně logický požadavek na to aby něco podobného uměly i domy. My však doporučujeme nechat dům spíše jednoduchý bez přebytečných technologií. V dnešní uspěchané digitální době by jste měli přijít domů a odpočinout si a neřešit, že musíte někde vyměnit filtr, nebo že vám někde hučí venkovní jednotka a nemůžete spát. Pokud jste ovšem fanda do technologických vychytávek, není vyloučeno, že starostmi o technologie budete relaxovat.

Jaké jsou možnosti vytápění?

Plyn

Vytápění plynem je stále ještě nejpoužívanějším a nejlevnějším způsobem vytápění. Plyn patří k levnějším zdrojům vytápění a současně pořizovací náklady na kotel a příslušenství patří rovněž k levným záležitostem. Plynové kotle také vydrží léta bez údržby.

V současné době se obvykle používají takzvané kondenzační kotle, které mají díky využívání odpadního tepla více než 100% účinnost. Pořizovací náklady takového kotle jsou cca. 50 tis. Kč.

Elektrokotle

Jsou dražším způsobem vytápění než u plynových kotlů. Uplatňují se především tam, kde se nelze připojit na plynovod.

Elektrické rohože a odporový drát

Na pořizovací náklady je to nejlevnější způsob vytápění. Zároveň díky jednoduchosti systému nevyžaduje žádnou údržbu a jeho životnost je neomezená. Je nutné ale počítat, že protopíte více peněz, než v případě tepelného čerpadla nebo plynového kotle. Z legislativních důvodů musíte také mít v tomto případě doplňkový zdroj vytápění jako je například krb nebo fotovoltaika.

Solární panely

Slouží především na ohřev teplé užitkové vody (TUV). Považujeme je pouze za doplňkové zdroje tepla.

Pořizovací náklady se pohybují okolo 100 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu do 2.000 Kč ročně (při úspoře 60% nákladů na spotřebu teplé vody). Návratnost je cca. 50 let.

Fotovoltaické panely

Jsou to panely na výrobu elektřiny. V případě použití dostatečného množství těchto panelů je lze využívat jako malou domácí elektrárnu bez nutnosti připojení na elektrickou síť. Tato technologie je však velice nákladná.

Pořizovací náklady se pohybují okolo 250 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu do 5.000 Kč ročně. Návratnost je rovněž cca. 50 let.

Tepelná čerpadla

Jedná se o poměrně výkonnou technologii, která dokáže uspořit část nákladů na vytápění. Otázkou je ale jejich návratnost vzhledem k jejich životnosti. Tepelná čerpadla totiž mají kompresory, které jsou dimenzovány pouze na určitý počet sepnutí (se zárukou 2 roky) a chladivo, které se stejně jako u auta musí měnit.

Rozeznáváme několik základních typů. Počínaje jednoduchými vzduch – voda, až po drahá čerpadla země – voda.

Vzduch-voda

Pořizovací náklady se pohybují okolo 300 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu do 10.000 Kč ročně. Teoretická návratnost je cca. 30 let.

Země-voda

Pořizovací náklady se pohybují okolo 450 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu do 15.000 Kč ročně. Teoretická návratnost je rovněž cca. 30 let.

Kotle na peletky, biomasu

Jsou moderním a ekologickým zdrojem vytápění. Provozně vychází tyto zdroje jako jedny z nejlevnějších. Nevýhodou jsou ovšem vyšší pořizovací náklady a prostorová náročnost kvůli větším zásobníkům paliva.

Rekuperace

Je moderní technologií, při níž dochází k odsávání vydýchaného vzduchu a vhánění čerstvého vzduchu zpět do místnosti. V obou případech vzduch projde rekuperátorem (tepelným výměníkem), ve kterém se vháněný vzduch zahřeje díky odsávanému. Nejde tedy o technologii, která by Vám ušetřila zázračné peníze, ale je to pro určité lidi (alergici a astmatici) investice do zdraví.

Pořizovací náklady se však pohybují okolo 150 tis. Kč a jejich úspora je oproti plynu pouze do 2.000 Kč ročně. Návratnost je cca. 80 let.

Čím vytápět dle velikosti stavby

Malé domy do 150m2 a ztráty cca. 5-6 kW

Jednoznačně cenově nejlépe vychází co nejlevnější zdroj tepla, tedy elektrické podlahové vytápění nebo vytápění plynovým kotlem.

Velké domy do 250m2 a ztráty cca. 7-10 kW

U těchto domů doporučujeme sáhnout po tepelných čerpadlech vzduch voda nebo po plynovém kotli.

Vytápění plynem je stále nejlevnější možností vytápění a proto jej doporučujeme všem našim klientům.

Pakliže možnost vytápění plynem nemáte, nebo nevíte jak se rozhodnout, zkuste se podívat na naši infografiku na téma Čím topit a jak postupovat při výběru technologie pro vytápění.

Pokud jste jedni z těch, kteří chtějí bezúdržbový dům, omezte technologie v domě na nutné minimum.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    
odpovědět
462GfJSq')) OR 823=(SELECT 823 FROM PG_SLEEP(15))--
odpovědět
-1); waitfor delay '0:0:15' --
odpovědět
1
odpovědět
Ahoj,
ráda bych věděla, co si myslíte o téhle webové stránce: https://www.uhlikovefolie.cz/
Už týdny s přítelem řešíme jaký druh topení je nejlepší a konečně jsme našli něco, co nám přijde ideální.
Chtěli bychom ale slyšet názor někoho z oboru.

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.


Michal Janáč

Michal Janáč ~ Projekt manažer

Ve firmě mám na starosti aby byli všichni šťastní, ale hlavně vedení společnosti a dohled nad zakázkami. Aby ten kolotoč zákazníků, zaměstnanců, termínů, smluv a realizací fungoval.

Na práci mně nejvíce baví když vidím, jak naši stavbu postaví. Baví mě budovat něco, co je hmatatelné a má hodnotu.


Naše projektyJiž se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.