Dřevostavby vs. Zděné domy - z čeho postavit dům?
Jaké jsou populární materiály a nové technologie? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody? V současné době jsou stále populárnější dřevostavby. Proč tomu tak je..?

Jaké jsou populární materiály a nové technologie? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody? V současné době jsou stále populárnější dřevostavby. Proč tomu tak je..?
V současné době jsou dřevostavby stále populárnější. Dnes už je na trhu spousta různých technologií. Ty by se daly rozdělit do několika základních skupin.
Jedná se především o roubené stavby a v dnešní době se používají velice ojediněle.
Nejčastěji zastoupené systémem Two by four, kdy nosné stěny jsou tvořeny nosnými dřevěnými hranoly po osové vzdálenosti 600mm, mezi které se vkládá minerální vata.
Z našeho pohledu se jedná asi o nejlepší řešení dřevostaveb. U nás je tento typ nejvíce zastoupen systémem NOVATOP, kdy nosné stěny a stropy jsou tvořeny masivní dřevěnou konstrukcí
Celkově se dá říci, že technologie dřevostaveb se v posledních letech velmi rychle vyvíjí a očekáváme, že to tak bude i nadále. Používané dřevo je vysušené a opatřené impregnací proti houbám a dřevokaznému hmyzu, což výrazně prodlužuje jeho životnost.
Když má klient rád dřevo. Když dřevěný dům, tak by mělo být na první pohled jasné, že je dům ze dřeva. Udělat interiér nebo fasády plné krásných dřevěných trámků, vazníků a dalších konstrukcí a povrchů ze dřeva je správná cesta. Nesouhlasíme s dřevostavbami, u kterých jejich konstrukci nepoznáte. Těmto stavbám chybí pravdivost. Dřevostavby doporučujeme jen pro přízemní domy u nichž převažuje požadavek na rychlost výstavby. Naopak je nedoporučujeme pro podsklepené domy nebo domy v terénu. Pro patrové domy jsou spíše nevhodné, jelikož mohou často „vrzat“.
Moderním dřevostavbám často chybí akumulační konstrukce, což způsobuje nekomfortní bydlení. Pro lepší pochopení si představte starou pohádkovou chaloupku, která má uprostřed honzíkovu pec. Velký kus hmoty. Když jste v té peci zatopili, tak hřála ještě dlouhé hodiny a dny. Klidně můžete v zimě vyvětrat, protože taková pec má v sobě tolik tepla, že čerstvý vzduch rychle znovu ohřeje. V létě funguje přesně naopak, brání sluníčku přehřát interiér. Velká masa chladné hmoty chladí celý dům a je v něm příjemně. V dnešních dřevostavbách by se správně měla dělat nějaká akumulační konstrukce. Například masivní vnitřní zeď z betonu nebo plných cihel, nebo alespoň silné lité podlahy. Z finančních a časových důvodů je však většina dřevostaveb nemá a lidé si pak do takových staveb pořizují klimatizace, aby to v létě vůbec vydrželi.
Představuje tradiční, a v našich podmínkách po staletí prověřený, způsob výstavby. Dnes už se ale - až na výjimečné případy - nepoužívají klasické plné cihly tak, jak je známe. Moderní zděné systémy jsou sestaveny z tvarovek různých materiálů a velikostí. Většina našich domů tyto systémy používá.
nejčastěji zastoupené tvarovkami POROTHERM nebo HELUZ, jejichž vzduchové mezery přispívají k lepším tepelně izolačním vlastnostem materiálu.
Nejznámějším zástupcem jsou přesné tvárnice Ytong. Vyznačují se rychlým a jednoduchým zpracováním (dají se dobře řezat) a přesností. Pro rekonstrukce starých budov a vyřezávaní atypických tvarů jsou ideálním materiálem. Dá se z něj však postavit i celý dům.
Jsou velice únosné a pevné. Jako hutný a tvrdý materiál mají velice dobrou tepelnou akumulaci, ale hůře se například přiřezávají. Tento materiál je svými vlastnostmi podobný betonu. Používá se především pro nízkoenergetické nebo pasivní domy. Pokud nechcete použít klasické cihelné systémy, jsou vápenopískové cihly velmi zajímavou alternativou. My používáme tyto tvárnice pro většinu našich staveb.
Velice únosný, pevný a tvrdý materiál. Jako pohledový beton jde o velice módní povrch. Pro své akumulační schopnosti je stejně jako vápenopísek předurčen pro pasivní a nízkoenergetické domy. Dům z betonu má navíc atraktivní industriální charakter.
Na trhu samozřejmě existuje i množství jiných technologií a materiálů, které však nejsou tolik používané jako ty, které jsou zde uvedené.
Dřevostavby se staly oblíbené právě díky rychlosti jejich výstavby. My však více doporučujeme použití hutných materiálů, ať už beton, keramické tvárnice (HELUZ, POROTHERM), nebo vápenopísek, pro jejich dobrou tepelnou akumulaci. Takové materiály nám zajišťují optimální fungování domu spojené s nižšími náklady na energie.
Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.
Diskuze
Zasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).
31. května 2019