MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Dřevostavby vs. Zděné domy - z čeho postavit dům?

23. května 2015

Jaké jsou populární materiály a nové technologie? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody? V současné době jsou stále populárnější dřevostavby. Proč tomu tak je..?

Lukáš Červenka
Lukáš Červenka
Dřevostavby vs. Zděné domy - z čeho postavit dům?

Mohlo by vás zajímat

Z čeho postavit dřevostavby?

V současné době jsou dřevostavby stále populárnější. Dnes už je na trhu spousta různých technologií. Ty by se daly rozdělit do několika základních skupin.

Masivní dřevokonstrukce

Jedná se především o roubené stavby a v dnešní době se používají velice ojediněle.

Skeletové konstrukce

Nejčastěji zastoupené systémem Two by four, kdy nosné stěny jsou tvořeny nosnými dřevěnými hranoly po osové vzdálenosti 600mm, mezi které se vkládá minerální vata.

 • Výhodou těchto dřevostaveb je jejich rychlé provedení, možnost korekce a úprava konstrukce přímo na stavbě.
 • Nevýhodou je velmi nízká tepelně akumulační schopnost, která způsobuje v letních měsících přehřívání. V případě špatného provedení konstrukce riziko kondenzace vodních par nebo zatékání a s tím spojená možnost hniloby nebo nakažení dřevokazným hmyzem.

Panelové systémy

Z našeho pohledu se jedná asi o nejlepší řešení dřevostaveb. U nás je tento typ nejvíce zastoupen systémem NOVATOP, kdy nosné stěny a stropy jsou tvořeny masivní dřevěnou konstrukcí

 • Výhodou těchto dřevostaveb je jejich rekordně rychlé provedení v řádech dnů. Nejraději tento systém používáme pro jeho možnost přiznání pohledového masivního dřeva v interiéru. Menší šíření hluku oproti předchozímu systému a lepší možnost zateplení obvodových konstrukcí bez tepelných mostů.
 • Nevýhodou je v podstatě nemožnost jakkoli stavbu upravovat pokud již panely byly vyrobeny a dále jejich vyšší cena.

Celkově se dá říci, že technologie dřevostaveb se v posledních letech velmi rychle vyvíjí a očekáváme, že to tak bude i nadále. Používané dřevo je vysušené a opatřené impregnací proti houbám a dřevokaznému hmyzu, což výrazně prodlužuje jeho životnost.

Kdy doporučujeme nebo nedoporučujeme dřevostavbu

Když má klient rád dřevo. Když dřevěný dům, tak by mělo být na první pohled jasné, že je dům ze dřeva. Udělat interiér nebo fasády plné krásných dřevěných trámků, vazníků a dalších konstrukcí a povrchů ze dřeva je správná cesta. Nesouhlasíme s dřevostavbami, u kterých jejich konstrukci nepoznáte. Těmto stavbám chybí pravdivost. Dřevostavby doporučujeme jen pro přízemní domy u nichž převažuje požadavek na rychlost výstavby. Naopak je nedoporučujeme pro podsklepené domy nebo domy v terénu. Pro patrové domy jsou spíše nevhodné, jelikož mohou často „vrzat“.

Na co si u dřevostaveb dát pozor

Moderním dřevostavbám často chybí akumulační konstrukce, což způsobuje nekomfortní bydlení. Pro lepší pochopení si představte starou pohádkovou chaloupku, která má uprostřed honzíkovu pec. Velký kus hmoty. Když jste v té peci zatopili, tak hřála ještě dlouhé hodiny a dny. Klidně můžete v zimě vyvětrat, protože taková pec má v sobě tolik tepla, že čerstvý vzduch rychle znovu ohřeje. V létě funguje přesně naopak, brání sluníčku přehřát interiér. Velká masa chladné hmoty chladí celý dům a je v něm příjemně. V dnešních dřevostavbách by se správně měla dělat nějaká akumulační konstrukce. Například masivní vnitřní zeď z betonu nebo plných cihel, nebo alespoň silné lité podlahy. Z finančních a časových důvodů je však většina dřevostaveb nemá a lidé si pak do takových staveb pořizují klimatizace, aby to v létě vůbec vydrželi.

Z čeho postavit zděné stavby?

Představuje tradiční, a v našich podmínkách po staletí prověřený, způsob výstavby. Dnes už se ale - až na výjimečné případy - nepoužívají klasické plné cihly tak, jak je známe. Moderní zděné systémy jsou sestaveny z tvarovek různých materiálů a velikostí. Většina našich domů tyto systémy používá.

Keramické děrované tvárnice

nejčastěji zastoupené tvarovkami POROTHERM nebo HELUZ, jejichž vzduchové mezery přispívají k lepším tepelně izolačním vlastnostem materiálu.

 • Výhodou keramických tvárnic je především jejich dostupnost a relativně snadná montáž i dobré tepelně technické vlastnosti. V poslední době se dá urychlit zdění použitím PUR pěny jako pojiva místo malty.
 • Nevýhodou je jejich menší únosnost i akumulace tepla. V případě keramických tvárnic s tepelně izolační výplní pak především větší tepelné mosty v kontaktu s ostatními konstrukcemi.

Plynosilikáty

Nejznámějším zástupcem jsou přesné tvárnice Ytong. Vyznačují se rychlým a jednoduchým zpracováním (dají se dobře řezat) a přesností. Pro rekonstrukce starých budov a vyřezávaní atypických tvarů jsou ideálním materiálem. Dá se z něj však postavit i celý dům.

 • Výhodouje jejich nízká váha, snadná opracovatelnost. Dobře se do nich například drážkují instalace. Tepelně technicky jsou spíše nadprůměrné. Ideální pro rekonstrukce a nástavby.
 • Nevýhodouje především jejich vysoká nasákavost, která jim nedovoluje použití pro suterénní zdivo nebo domy ve svahu. Dále pak jejich špatná únosnost, která v kombinaci s nasáknutým zdivem způsobuje drolení zdiva a jeho totální degradaci.

Vápenopískové cihly

Jsou velice únosné a pevné. Jako hutný a tvrdý materiál mají velice dobrou tepelnou akumulaci, ale hůře se například přiřezávají. Tento materiál je svými vlastnostmi podobný betonu. Používá se především pro nízkoenergetické nebo pasivní domy. Pokud nechcete použít klasické cihelné systémy, jsou vápenopískové cihly velmi zajímavou alternativou. My používáme tyto tvárnice pro většinu našich staveb.

 • Výhodouje jejich velká akumulační schopnost, díky čemuž se stavby v létě nepřehřívají. Dále pak vysoká schopnost tlumit hluk mezi místnostmi i mezi exteriérem a interiérem. V případě staticky složitých staveb se používají pro svou vysokou únosnost. V případě malých pozemků se využívají pro zmenšení zastavěné plochy domu, jelikož pro jejich velkou únosnost lze užít pro nosné zdi tvárnice již od šířky 175mm což u keramických nebo plynosilikátových tvárnic začíná spíše na dvojnásobných hodnotách.
 • Nevýhodouje jejich vysoká hmotnost a pevnost, která dělá zdění s tímto materiálem namáhavějším a složitějším. Naprosto nejhorší je drážkování těchto tvárnic, jelikož jde skutečně o velice tvrdý a pevný materiál.

Monolitický železobeton

Velice únosný, pevný a tvrdý materiál. Jako pohledový beton jde o velice módní povrch. Pro své akumulační schopnosti je stejně jako vápenopísek předurčen pro pasivní a nízkoenergetické domy. Dům z betonu má navíc atraktivní industriální charakter.

 • Výhodoubetonu respektive železobetonu je jeho skoro neomezená pevnost a libovolný tvar konstrukcí. V případě podzemních stěn se pak dá provádět jako tzv. bílá vana bez nutnosti dalšího izolování před podzemní vlhkostí nebo tlakové vodě.
 • Nevýhodouje především vysoká cena, technologické pauzy nutné k vytvrdnutí betonu a složitá montáž, kterou není ochotná dělat každá firma.

Na trhu samozřejmě existuje i množství jiných technologií a materiálů, které však nejsou tolik používané jako ty, které jsou zde uvedené.

Dřevostavby se staly oblíbené právě díky rychlosti jejich výstavby. My však více doporučujeme použití hutných materiálů, ať už beton, keramické tvárnice (HELUZ, POROTHERM), nebo vápenopísek, pro jejich dobrou tepelnou akumulaci. Takové materiály nám zajišťují optimální fungování domu spojené s nižšími náklady na energie.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    
odpovědět
My už máme vybráno https://www.drevostavby-myhome.cz/family-1-05-95-m2-4-kk/ a asi budeme stavět z CLT panelů.

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.


Lukáš Červenka

Lukáš Červenka ~ Projekt manažer


Naše projektyJiž se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.