MASTER DESIGN: architekti Praha, Brno, Ostrava - architektonický ateliér - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 608 761 115CZ EN
MENU

Z čeho postavit dům

23. května 2015

Jaké jsou populární materiály a nové technologie? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody? V současné době jsou stále populárnější dřevostavby. Proč tomu tak je..?

Lukáš Červenka
Lukáš Červenka
Z čeho postavit dům

Dřevostavby

V současné době jsou dřevostavby stále populárnější. Dnes už je na trhu spousta různých technologií. Ty by se daly rozdělit do několika základních skupin.

Masivní dřevokonstrukce - to jsou především roubené stavby.
Skeletové kontrukce - ty se po jednotlivých prvcích montují na stavbě. Jsou nejlevnější variantou.
Panelové systémy - na staveniště se dovážejí velké, předem smontované části stavby. Díky tomu se výrazně zkracuje doba výstavby a hrubá stavba tak může být hotova za několik dní.

Celkově se dá říci, že technologie dřevostaveb se v posledních letech velmi rychle vyvinula, a očekáváme, že to tak bude i nadále.

Dřevo musí být opatřeno impregnací proti houbám a dřevokaznému hmyzu, což výrazně prodlužuje jeho životnost. Pokud je dřevo zároveň dobře chráněno proti vlhkosti, uvadí se jeho životnost na 120 - 180 let. Některé stavby nám ale dokazují, že jeho životnost může být i mnohem vyšší.

Kdy doporučujeme dřevostavbu

Když má klient rád dřevo. Když dřevěný dům, tak jej udělat tak, aby to šlo poznat. Udělat interiér nebo fasády plné krásných dřevěných trámků, vazníků a dalších konstrukcí a povrchů ze dřeva je správná cesta. Nesouhlasíme s dřevostavbami, u kterých nepoznáte, zda jsou ze dřeva nebo z cihel. Těmto stavbám chybí pravdivost.

Dřevostavby doporučujeme jen pro přízemní domy. Patrové stavby často mohou „vrzat“.

Kdy nezvolit dřevostavbu

U patrových staveb a příliš svažitých pozemků, kde je nutné budovat konstrukce a zdi pod terénem. Dřevěné konstrukce nemohou být například zboku částečně zasypány.

Na co si u dřevostaveb dát pozor

Moderním dřevostavbám často chybí akumulační konstrukce, což způsobuje nekomfortní bydlení. Pro lepší pochopení si představte Honzíkovu pec. Velký kus hmoty. Když jste v té peci zatopili, tak hřála ještě dlouhé hodiny a dny. Klidně můžete v zimě vyvětrat, protože taková pec má v sobě tolik tepla, že čerstvý vzduch rychle znovu ohřeje. V létě funguje přesně naopak, brání sluníčku přehřát interiér. Velká masa chladné hmoty chladí celý dům a je v něm příjemně. V dnešních dřevostavbách by se správně měla dělat nějaká akumulační konstrukce. Například masivní vnitřní zeď z betonu nebo plných cihel, nebo alespoň silné lité podlahy. Z finančních a časových důvodů je však většina dřevostaveb nemá a lidé si pak do takových staveb pořizují klimatizace, aby to v létě vůbec vydrželi.

Zděné stavby

Představuje tradiční, a v našich podmínkách po staletí prověřený, způsob výstavby. Dnes už se ale - až na výjimečné případy - nepoužívají klasické plné cihly tak, jak je známe. Moderní zděné systémy jsou sestaveny z tvarovek různých materiálů a velikostí.

Nejčastěji používané jsou keramické děrované tvárnice, jejichž vzduchové mezery přispívají k lepším tepelně izolačním vlastnostem materiálu. V poslední době se u různých výrobců objevily také tvarovky, které mají vzduchové mezery vyplněny minerální vatou nebo polystyrenem. Zdivo z takovýchto tvarovek již není nutné dále zateplovat.

Nové technologie zdění

Další poměrně novou technologií při výstavbě zděných staveb je použití PUR pěny namísto klasické malty. Tímto se výrazně zrychluje výstavba a odpadá tak mokrý proces zdění. Používají se ale i speciální tenkovrstvé malty, které spojují výhody vyšší pevnosti zdiva (než v případě použití PUR pěny) s minimální tloušťkou vrstvy malty, dík čemuž jsou eliminovány tepelné mosty vznikající zděním na klasickou hrubovrstvou maltu.

Další možnosti

Na trhu najdete spoustu dalších stavebních materiálů, ze kterých lze dům postavit. Některé z nich uvádíme níže:

Plynosilikáty

Nejznámějším zástupcem jsou výrobky Ytong. Vyznačují se rychlým a jednoduchým zpracováním (dají se dobře řezat) a přesností. Pro rekonstrukce starých budov a vyřezávaní atypických tvarů jsou ideálním materiálem. Dá se z něj však postavit i celý dům.

Nevýhodou ale je, že mají malou únosnost a nejsou vůbec odolné proti povětrnostním vlivům - není vhodné nechat rozestavěnou mokrou stavbu promrznout přes zimu.

Vápenopískové cihly

Jsou velice únosné a pevné. Jako hutný a tvrdý materiál mají velice dobrou tepelnou akumulaci, ale hůře se například přiřezávají. Pokud nechcete použít klasické cihelné systémy, jsou vápenopískové cihly velmi zajímavou alternativou. Používáme je pro naše domy asi nejčastěji.

Beton

Velice únosný, pevný a tvrdý materiál. Jako pohledový beton jde o velice módní povrch. Betonové konstrukce se dají libovolně tvarovat a mají téměř neomezenou únosnost díky možnosti vyztužení.


Na trhu samozřejmě existuje i množství jiných technologií a materiálů, které však nejsou tolik používané jako ty, které jsou zde uvedené.

Dřevostavby se staly oblíbené právě díky rychlosti jejich výstavby. My však více doporučujeme použití hutných materiálů, ať už beton, keramické tvárnice (HELUZ, POROTHERM), nebo vápenopísek, pro jejich dobrou tepelnou akumulaci. Takové materiály nám zajišťují optimální fungování domu spojené s nižšími náklady na energie.

Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám do diskuze. Odpovíme všem!


Lukáš Červenka

Lukáš Červenka ~ Projektant

Ve firmě mám na starosti tvorbu projektové dokumentace, 3D modelování a správu pokladny.

Na práci mně nejvíce baví perfektní kolektiv, každodenní výzvy při řešení specifických projektů a polední pauza s Lukošem :-)

To co se zprvu jeví jako nemožné, je pouze výzvou, díky které se posunujeme dále, než když řešíme věci snadné.

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    

Zatím nikdo nekomentoval. Začněte diskuzi..


Napsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.