MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 608 761 115CZ EN
MENU

Jak přistupovat k projektu rodinného domu a jak s ním zacházet při výstavbě

15. ledna 2018

Fakta o projektech rodinných domů, které vám pomohou porozumět celé situaci okolo účelu jednotlivých stupňů a napoví vám, jak k projektům přistupovat.

Michal Janáč
Michal Janáč

Jak přistupovat k projektu rodinného domu a jak s ním zacházet při výstavbě

Co doopravdy obsahují projekty rodinných domů, aneb každý projektant nakreslí něco jiného

Rozsah projektu domu je upraven vyhláškou, ve které je uvedeno, jak se projekty dělí a jaký mají účel. Jsou to například dokumentace pro územní řízení, dokumentace k provádění stavby, dokumentace pro stavební povolení, atd. U každé z nich je pak uvedeno, v jakém měřítku a přibližném detailu daný výkres provést.

Tím to ale končí. Projekt na dům je velmi složitý a individuální dokument. Při jeho zpracování hraje roli zkušenost projektanta, jeho estetické cítění, zvyklosti a předvídavost. Stane se tak, že když si vezmete vedle sebe stejný výkres od dvou různých projektantů, každý bude vypadat úplně jinak. A to nejen v použitém typu písma, ale samozřejmě v jiných technických specifikacích.

Každý projektant okótuje trochu něco jiného a nebo se zaměří na jiné problémové místo. Někdo udělá projekt prakticky a uvede pouze ty informace, které považuje za důležité, někdo je naopak puntičkář a s výkresem si vyhraje, i když by některé informace ve výkrese nemusely být.

Klient jako laik tak není schopen posoudit, jestli je projekt skutečně kvalitní. Může porovnávat snad jen počty výkresů ve složce a množství informací ve výkrese. Úkolem výkresu je však dobře sloužit svému účelu, což může představovat dobrou orientaci pro úředníka a nebo dobře vyřešený detail pro zedníka.

Když dáte projekt do rukou stavební firmy

Stejně jako každý projektant kreslí jiným způsobem, tak i každé stavební firmě vyhovuje trochu něco jiného. Může se tak stát, že kdyby dvě stavební firmy stavěly podle stejného projektu, jedna bude s projektem naprosto spokojená, a ta druhá si v něčem nebude vědět rady. Skutečně se nám stalo, že u jednoho projektu stavební firma chválila, že lepší projekt v rukou nikdy neměla a u druhého jsme museli spoustu věcí vysvětlovat a dokreslovat. Toto nemusí být nutně způsobeno kvalitou stavební firmy nebo projektu. Roli zde hraje i příprava firmy před zahájením výstavby, obsah smlouvy o dílo na dům a zkušenosti stavební firmy s daným typem domu a technických řešení.

Od začátku výstavby (a ideálně i před jejím zahájením) by měla probíhat plynulá komunikace mezi projektantem a stavební firmou. K tomu slouží autorský dozor. Obě strany by se měly scházet na kontrolních dnech a vysvětlovat a řešit spolu práce na stavbě ideálně s předstihem. Díky tomu se podchytí většina nedorozumění a případných nedostatků a stavba probíhá hladce.

Ve stavebnictví neexistuje ideální řešení

V dnešní době existuje na každý problém hned několik řešení. Je dostupné obrovské množství stavebních materiálů a výrobků. A každý má trochu jiné vlastnosti. Ve stavařině nicméně neexistuje jen dobré a nebo jen špatné řešení. Každý materiál má spoustu fyzikálních a technických vlastností a v něčem je dobrý a v něčem zase ne.

Vemte si například základní materiál pro stavbu domu. Mohu mít cihelné tvarovky, Ytong, vápenopískové tvárnice a nebo spoustu jiných materiálů. Jeden má lepší tepelné vlastnosti, ale horší ty akumulační a akustické. Druhý je přesně opačný, ale zedníkům se s tak těžkým materiálem hůře pracuje a nelze do něj pohodlně drážkovat instalace. Nebo jiný příklad: Mám vytápět plynovým kotlem, který je sice levnější na pořízení, ale dražší na spotřebované zdroje, a nebo mám sáhnout po tepelném čerpadle, které to má přesně naopak? Vyplatí se mi to?

Architekti a projektanti s vámi vyberou ideální řešení pro potřeby vaší stavby. Při výstavbě se nicméně můžete setkat s tím, že stavební firma toto řešení nemá ráda nebo s ním nemá zkušenosti. Čistě proto, že z jejich pohledu mají přednost jiné vlastnosti materiálu, než jaké jsou důležité pro vás.

Nejdůležitější je proto komunikace mezi stranami. Vše společně konzultovat a řešit. Když se toto dodrží a na kontrolních dnech bude vždy kromě klienta a stavební firmy i technický a autorský dozor, je zaděláno na hladký průběh výstavby a dobrý výsledek.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    

Zatím nikdo nekomentoval. Začněte diskuzi..

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.


Michal Janáč

Michal Janáč ~ Projekt manažer

Ve firmě mám na starosti aby byli všichni šťastní, ale hlavně vedení společnosti a dohled nad zakázkami. Aby ten kolotoč zákazníků, zaměstnanců, termínů, smluv a realizací fungoval.

Na práci mně nejvíce baví když vidím, jak naši stavbu postaví. Baví mě budovat něco, co je hmatatelné a má hodnotu.Naše projekty

Mohlo by vás zajímatNapsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.