MASTER DESIGN: architekti Praha, Brno, Ostrava - architektonický ateliér - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 608 761 115CZ EN
MENU

5 kroků, kterým se určitě nevyhnete při vyřizování stavebního povolení

26. prosince 2015

Vyřídit k projektu domu stavební povolení neobnáší jen vzít hotový projekt a zanést jej na stavební úřad. Je to souhrn mnoha administrativních úkonů, které tomu předcházejí. Vybrali jsme několik základních vyjádření a povolení, která jsou nutná získat pro úspěšné vyřízení stavebního povolení.

Monika Synková
Monika Synková
5 kroků, kterým se určitě nevyhnete při vyřizování stavebního povolení

1. Získání úvodních informací

Nejprve je nezbytné zjistit, zda se na parcele dá stavět a za jakých podmínek. Podmínky výstavby zpravidla určuje územní plán obce. V něm se často můžou objevit regulativy na tvar a orientaci střechy, maximální výšku domu, odstup od silnice nebo maximální procento zastavitelnosti pozemku.

Na co si dát u pozemku ještě pozor si můžete přečíst v našem článku Jak vybrat pozemek pro dům.

Dále je velmi užitečné zjistit, jaká povolení a vyjádření budete pro stavbu potřebovat. Na každém stavebním úřadě je situace trochu odlišná. Seznam dotčených orgánů by vám měli předat na stavebním úřadě. V této chvíli je dobré snažit se získat co nejvíce informací, jelikož v případě, že nějaké vyjádření opomenete, může se povolování stavby protáhnout.

Ze zákona má každý úřad na vyjádření 30 dní.

2. Vyjádření o dotčení od správců sítí

Nejdelším procesem při stavebním povolení je schválení přípojek k rodinnému domu. Prvním krokem je poslat správcům všech sítí (ČEZ, RWE, vodárny a kanalizace, atd.) nacházejících se v okolí pozemku žádost o vyjádření k dotčení. Zpět vám příjdou informace, zda je parcela danou sítí dotčena, jestli je možné se na ní připojit a za jakých podmínek. Na základě těchto vyjádření se poté vypracovává projekt přípojek.

3. Povolení přípojek

Po vyprojektování přípojek se správci sítí musí opět obeslat, tentokrát i s projektem, aby dali souhlasné vyjádření s dokumentací. Na vyjádření musí být výslovně napsáno, že slouží pro účely stavebního řízení / stavebního povolení. Například u ČEZ a RWE je navíc nutné sepsat smlouvu o budoucím připojení.

4. Vyjádření od orgánů státní správy

K projektu rodinného domu se kromě správců sítí vyjadřuje i množství úřadů v rámci státní správy. Jejich seznam se v různých místech může lišit. Většinou se ale jedná mimo jiné o vyjádření odboru životního prostředí, příslušného povodí, hygieny, hasičského záchranného sboru, hlavního architekta, vynětí ze zemědělského půdního fondu, policie ČR, lesy ČR, památkářů, správce komunikace, jiných speciálních a správních úřadů a nebo koordinované stanovisko Magistrátu.

Kromě stavebního úřadu musí stavbu včetně přípojek a oplocení povolit samotná obec.

Pokud je dům do 150m2 a stavba je podána na ohlášku, musí zajistit souhlasy sousedů žadatel. Pakliže je dům nad 150m2, tak souhlasy sousedů zajistí sám stavební úřad ve stavebním řízení.

5. Na stavebním úřadě

Pokud získáte všechna tato kladná vyjádření a povolení, může se projekt podat na stavební úřad.

Pokud má dům do 150 m2 zastavěné plochy, stavba se podává na ohlášku a schválení na stavebním úřadě je výrazně rychlejší.

Pokud má dům nad 150 m2 zastavěné plochy, musí se podat na územní řízení a stavební povolení, což trvá mnohem déle než u první možnosti.

Když je vše v pořádku, vydá vám stavební úřad souhlas s provedením stavby nebo stavební povolení a můžete začít stavět.

Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám do diskuze. Odpovíme všem!


Monika Synková

Monika Synková ~ Inženýring

Ve firmě mám na starosti vyřizování stavebních povolení a ostatní inženýrskou činnost a vše další, co je třeba.

Na práci mně baví začátek každé zakázky. Každá zakázka je individuální a v každé se tedy dají najít malé i velké výzvy.

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    

Zatím nikdo nekomentoval. Začněte diskuzi..


Napsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.