MASTER DESIGN: architekti Praha, Olomouc, Ostrava - architektonické studio - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 910 080 198CZ EN
MENU

Rodinný dům kvádr 3v1 s plechovým obkladem fasádDoksy u Kladna

Spojením tří domů do jednoho vznikla atraktivní stavba s prakticky řešenou dispozicí.

Rodinný dům kvádr 3v1 s plechovým obkladem fasád - Doksy u Kladna - Vizualizace 1
Rodinný dům kvádr 3v1 s plechovým obkladem fasád - Doksy u Kladna - Vizualizace 2
Rodinný dům kvádr 3v1 s plechovým obkladem fasád - Doksy u Kladna - Vizualizace 3
Rodinný dům kvádr 3v1 s plechovým obkladem fasád - Doksy u Kladna - Vizualizace 4
 

Zadání Informace o pozemku Jak jsme řešili Filosofie domuHodnocení Další projekty Chci podobný dům

Nejčastěji vás zajímá

Charakteristiky

  • Navrženo: 2017
  • Dispozice: 6+kk
  • Podlahová plocha: 263 m2
  • Zastavěná plocha: 301 m2

Prohlédněte si interiér této stavby.

Informace o pozemku

Doksy u Kladna se nacházejí v jihozápadní části okresu Kladno. Obec má příměstský charakter a je tvořená především zástavbou rodinných domů, která se pozvolna rozšiřuje. Nabízí se zde rychlá dopravní dostupnost do Kladna a do Prahy, přičemž obec a její okolí nabízí příjemně prostředí pro odpočinek a aktivní trávení volného času.

Obcí protéká Lodenický potok, na západní hranici obce končí křivoklátské lesy a nachází se zde také rybník.

Námi řešený pozemek se nachází na okraji území určeného pro novou zástavbu, svým západním okrajem tedy sousedí i s parcelami se zástavbou původní. Parcela o výměře 1085m2 je podélného charakteru. Její převládající strana se táhne po západo-východní ose a nabízí tedy velkou plochu s přístupem jižního slunce.

S parcelou sousedí celkem 6 dalších pozemků, na pozemcích u východní části se nachází domy, na západní straně mají pozemky spíše přírodní - volný charakter, na jednom se nachází les, na dalším sad a jeden je prozatím nezastavěný.

Řešení

Stavba má vydaným územním rozhodnutím definované vstupní parametry, jako jsou umístění na pozemku, tvar a sklon střechy, atd.

Rodinný dům je tvořený třemi hmotami se sedlovými střechami, přičemž jedna z nich tvoří druhé nadzemní podlaží a zastřešuje terasu a vstup do domu. Hřebeny střech jsou posunuté tak, aby minimalizovaly nevhodné detaily, které by mohly způsobovat problémy s odvodněním střechy, tímto také stavba dostává netradiční výraz. Stavba svůj charakter, definovaný třemi prolínajícími se elementárními hmotami ještě podtrhuje řešením okapních žlabů, které jsou skryté.

Umístění na východní části pozemku navazuje na stávající zástavbu a zachovává volnou část západní, která není stíněná okolními objekty. Do západní části je orientovaný bazén s obytnou zónou a je zde ponechán prostor pro volné pojednání zahrady, která by mohla například volně navázat na sousedící les a sady..

Filosofie domu

Koncepční řešení domu je v tomto případě jednoznačnou odpovědí na otázku, jak pojednat pozemek s takto netypickým tvarem, kde hloubka pozemku opravdu výrazně převládá nad šířkou. Odpovědí jsou tři prolínající se hmoty, které z tohoto tvaru pozemku vycházejí a natahují se také od východu k západu.

Dalším impulsem byl investorův záměr zútulnit vstupní část do domu použitím dřeva v tomto prostoru a velký důraz na prostor terasy, kde chce trávit opravdu hodně volného času. Hmota druhého podlaží vytváří tedy propojující element celého domu, její podhled je tím dřevěným prvkem u vstupu, tím to ale nekončí, dřevěný podhled vytváří linii procházející celým domem, vedoucím uživatele od vstupu do obytné zóny a plynule až na terasu. Dřevěný obklad se stává propojujícím prvkem celého domu.

Dispoziční řešení vychází z jasně definované linie vedoucí od vstupu do obytné zóny, na terasu, k bazénu a dále na zahradu. Na tuto linii se postupně nabalují ostatní provozy. K zádveří přiléhá servisní část domu, dále hala umožňující vstup do ostatních místností a druhého podlaží, ve kterém se nachází klidová část domu. Důležitá je orientace za jižním sluncem a otočení denních místností do zahrady, zajímavý element vytváří průhled od zádveří až na samotný konec zahrady v západní části pozemku.

Řešení fasád reaguje na tvar jednotlivých elementárních hmot domu, jedná se o nenápadné materiálové řešení v přízemí, omítnutém bílou a tmavě šedou omítkou, nad kterým se nachází podlaží druhé zdůrazněné kovovým obkladem v hnědém odstínu. Za účelem optického zkrácení vrchní hmoty je oplechování orientované vertikálním směrem. Vertikální pojednání obkladu také pomáhá definovat prostor pod sebou a pomyslně uzavírá rovinu fasád, která ohraničuje zastřešenou část terasy a vstupu do domu. Horizontálně pojednané okenní otvory druhého podlaží odráží přání klienta i samotný charakter domu.

Líbí se vám tento dům?

Sdílejte jej s přáteli a zeptejte se, co na něj říkají.


Chceme dosahovat pravého mistrovství!

Budeme rádi, když nám řeknete, jak se vám dům líbí.

18% · 10

Další projekty z kategorie Nízkoenergetické domy

Dosáhnout mistrovství nejen v designu
se nám nepodařilo ze dne na den.

200+
staveb na míru
80+
interiérů
6
domů jsme sami postavili
10
let na trhu
3
pobočky
2+mld. Kč
prostavěno
Pojďme spolu probrat váš nový domov.
Nezávazně a ZDARMA.
Pobočky máme v Praze, Ostravě, Brně a Olomouci.

Domluvit schůzku

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.