MASTER DESIGN: architekti Praha, Brno, Ostrava - architektonický ateliér - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 608 761 115CZ EN
MENU

Stavební povolení - mýty vs. realita

2. února 2017

Kolem vyřízení stavebního povolení koluje spousta mýtů a dezinformací. Tady jsou ty nejhlavnější z nich.

Michal Janáč
Michal Janáč
Stavební povolení - mýty vs. realita

Když přijde řeč na vyřízení stavebního povolení, většina klientů bývá velmi překvapěná. Každý ví, že vypracovat projekt zabere čas i peníze, ale málokdo ví, že vyřídit stavební povolení je někdy dost strastiplná a hlavně dlouhá cesta.

Kolem vyřízení stavebního povolení koluje spousta mýtů a dezinformací, pojďme se tedy podívat popořadě na ty nejhlavnější z nich.

Stačí zanést projekt na stavební úřad?

Stačí, pokud máme hotový projekt a shromážděna všechna vyjádření a souhlasy od všech zúčastněných a dotčených orgánů a správců sítí. Na každém stavebním úřadě by vám seznam institucí, jejichž souhlasy a vyjádření bude potřeba doložit, měli poskytnout.

Většinou se jedná o:

Jak dlouho trvá stavební povolení vyřídit?

Celkem na vyřízení všeho počítejte s rokem.

Soused dům postavil bez problémů. Proč já nemůžu?

Zákony se vyvíjejí a mění. Stavební řízení jsou čím dál přísnější. Již se nám několikrát stalo, že jsme měli velké problémy na pozemku, kde soused postavil bez problémů dům jen před několika lety.

Komplikaci nám způsobila:

Srážka s … neochotným úředníkem

Nejdříve chci říct, že většina úředníků je ochotných a přátelských. Občas však narazíte na někoho, kdo vám z vyřizování stavebního povolení může udělat peklo na zemi. Ve firmě bychom mohli vydat knihu fejetonů na toto téma.

Namátkově:

  1. úředník ztratil projekt, který mu 2 měsíce ležel na stole,
  2. úředník chtěl opětovně a urputně vyjádření ČEZu, které nám na ČEZu nechtěli vydat se slovy, že takové vyjádření neexistuje a nelze nic takového napsat,
  3. platební příkaz na poplatek za stavební povolení byl vydán na 60 000,- (Správně měl být 6 000,- a úředníkovi to vůbec nebylo divné.)

Je jasné, že úředník je také jen člověk, který se může splést. Většina z nich je opravdu ochotných. Některým dokonce patří velký dík za to, že nám ve složitých situacích sami pomohli a našli aktivně řešení.

Stavební povolení v Praze

Zde se sluší doporučit jen jednu věc. Obrnit se trpělivostí. Praha je v tomto byroktratické království a nikdy nevíte, co se v průběhu vyřizování může stát. Jedno je ale skoro jisté… těméř vždy se něco špatného stane.

Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám do diskuze. Odpovíme všem!


Michal Janáč

Michal Janáč ~ Projekt manažer

Ve firmě mám na starosti aby byli všichni šťastní, ale hlavně vedení společnosti a dohled nad zakázkami. Aby ten kolotoč zákazníků, zaměstnanců, termínů, smluv a realizací fungoval.

Na práci mně nejvíce baví když vidím, jak naši stavbu postaví. Baví mě budovat něco, co je hmatatelné a má hodnotu.

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    
odpovědět
Dobry den,
v lednu roku 2018 jsme rozesilali PD na dotcene organy. Nyni je cerven, eskalaci mame jiz na urovni tajemnika uradu a stale nam chybi vyjadreni zivotniho prostredi a pamatkaru. Nase stavba neni komplikovana. Jake mam moznosti? Mohu po takto dlouhe dobe necinnosti uradu ucinit nejake dalsi kroky a konecne to od nich dostat?

Zdravi a dekuje Michal z Plzenska.
Jan Jadrníček - MASTER DESIGN
 Jan Jadrníček odpověděl(a)
Dobrý den,
jediné co můžete je podat stížnost. Poté se většinou věci dají do pohybu. Bohužel nevím o které dotčené orgány se jedná. Je tedy těžké být konkrétní, natož abych věděl zda jste v právu vy nebo oni.
odpovědět
Dobrý den. Dnes jsme byli řešit stavební povolení a architekt se nam vyjadril, ze dům musí stát kolmo - přesně 90 stupňů k silnici. Vzhledem k tomu, ze pozemek je konicky, nam při dodržení této podmínky zaniká odstup od sousední stavby 7m. Žádali jsme architekta o výjimku, takto projektováný dům je asi 83 stupňů k silnici, tedy je 7 stupňů odchylka. Ale i tak trvají na svém s nehodlají ustoupit. Jsme tedy v patové situaci. Hledali jsme všude možně, zda dům takto opravdu musí byt (na milimetr přesně kolmo vůči komunikaci) nebo jde jen o rozhodnutí jednoho člověka “dle nálady” a nemůžeme nic dohledat. Nevíte prosim, jak situaci řešit? Mockrát dekuji, Novotna
Andrea Hrdinová - MASTER DESIGN
 Andrea Hrdinová odpověděl(a)
Dobrý den, pakliže máte "architektem" na mysli referenta příslušného oddělení územního plánování, pak je potřeba se jeho požadavky řídit. Ty jsou pravděpodobně založené na údajích z územního plánu, územní studie nebo jiného nástroje územního plánování. Neznám bližší informace o Vašem záměru a podmínkách v území, ale z toho, co píšete, tuším, že je požadováno dodržení stavební čáry rovnoběžně s ulicí. Pokud máte problém se na Vaši parcelu vejít s ohledem na odstupy od sousedních staveb, zkuste na oddělení územního plánování prověřit možnost nepravoúhlého půdorysu domu kopírující tvar parcely při zachování stavební čáry rovnoběžně s ulicí.
odpovědět
Dobrý den,
máte nějaké zkušenosti či doporučení jak řešit nesouhlasné vyjádření od památkářů? Aktuálně řešíme situaci kdy všechny dotčené orgány nemají s naším stavebním projektem problém až na památkáře, kteří mají z našeho pohledu zcela neopodstatněné připomínky.
Jan Jadrníček - MASTER DESIGN
 Jan Jadrníček odpověděl(a)
Dobrý den,
doporučuji obrátit se na příslušného referenta stavebního úřadu. Stavební úřad není povinen se nesouhlasným stanoviskem řídit. V případě zamítnutí vydání stavebního povolení je stále možnost odvolat se k nadřízenému stavebnímu úřadu. Také je možné odpovědět památkářům na jejich stanovisko odůvodněnými námitkami. Památkáři se k vašim námitkám vyjádří a je možné, že s některým svých požadavků ustoupí.


Napsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.