MASTER DESIGN: architekti Praha, Brno, Ostrava - architektonický ateliér - logo 2
Pište na atelier@master-design.cz nebo volejte (Po-Pá 8-16) na 608 761 115CZ EN
MENU

3 mýty o šetření na stavbě, které by měl znát každý

19. února 2016

Domněnky o tom, jak se dá ušetřit za stavbu, se kterými jsem se během posledních 6-ti let setkal.

Jan Jadrníček
Jan Jadrníček
3 mýty o šetření na stavbě, které by měl znát každý

1. Při stavbě svépomocí se dá mnoho ušetřit

Za 6 let našeho působení jsme se mnohokrát potýkali s domněnkami o tom, jaké jsou marže stavebních firem. Přesněji řečeno, setkali jsme se i s názory, že si stavební firmy účtují až 50% marži.

Opak je ale pravdou. Zatímco před více než 10-ti lety, kdy si firmy mohly účtovat až 30% marže, dnes je tomu jinak.

Kvůli velkému nárůstu konkurence ve stavebnictví se během několika předešlých let marže firem stlačily až na úplné minimum, kdy některé z firem přijímaly i zakázky s nulovou marží, nebo pracovaly ve ztrátě.

Od roku 2014, kdy začal pozvolný růst ve stavebnictví, se marže velkých firem pohybují zpravidla kolem 3-4% a středních a malých firem okolo 10%. Vliv má zejména lokalita výstavby.

Výše uvedené vyplývá ze studií analytické společnosti CEEC Research a z našich vlastních zkušeností.

Více si o tom můžete přečíst například zde www.stavebni-forum.cz/cs/article/23823/stavebnictvi-obnova-rustu-konec-zapornych-marzi-mene-korupce-tiziva-legislativa nebo zde www.sci-data.cz/clanky/50-3-zpravy/249-nejlepsim-zdrojem-stavebnich-zakazek-v-cr-jsou-osobni-kontakty.

Reálně tedy při stavbě domu svépomocí ušetříte pouze několik procent. Daní za to je, že budete denně trávit hodiny nakupováním materiálu, fakturací, zadáváním práce, vyřizováním dokumentů, odvozem odpadu, plánováním výstavby, kontrolou jakosti materiálů, dodržování technologických postupů a návaznosti profesí, přebíráním provedených prací a dalším.

2. Známý mi to postaví levněji

Jak už jsem vysvětlil, marže stavebních firem nejsou tak vysoké, tudíž ani sleva, kterou můžeme od známého dostat, není vysoká. Ani ten nejlepší známý nebude pracovat se ztrátou. Nelze tedy počítat s tím, že někdo mávnutím kouzelného proutku postaví dům za polovinu toho, co ostatní.

Z praxe víme, že lidé často cenu nadsazují, a čekají, že ze známosti nabídku přijmete.

Ušetřit díky známosti tedy můžete, neměli byste ale nikdy podcenit výběrový proces a zvážit výběr z několika stavebních firem na základě kvality, ceny a referencí. Přece jen je v sázce spousta peněz.

3. Subkování na stavbě šetří spoustu peněz

Často jsme se rovněž setkali s očekáváním, že lze ušetřit subkováním podružných stavebních prací jako např. elektřina, plyn, voda, kanalizace, vytápění, podlahy, sádrokartony, klempířina, tesařina a podobně.

Opět se jedná spíše o mylnou představu.

Jednak se pouštíte do neznámých vod a často narazíte na špatného řemeslníka. A v lepším případě bude dobrý, ale dá vám vyšší cenu, než za jakou tu stejnou práci dělá pro stavební firmu, se kterou dlouhodobě spolupracuje.

Stavební firmy nemívají tyto profese jako vlastní zaměstnance, ale mají nasmlouvány subdodavatele, se kterými dlohodobě spolupracují.

Stejně tak, pokud dojde na lámání chleba, bude tento subdodavatel primárně dodržovat termíny pro stavební firmu, která tvoří hlavní část jeho příjmu, a vy budete muset čekat.

Jaké máme zkušenosti

Šetření při výběru stavební firmy

Jeden náš klient se rozhodl maximálně šetřit při výběru stavebních firem - jednotlivých subdodávek.

Vybral samostatně firmu na hrubou stavbu, která dala nejnižší nabídku, a neověřil si, jak pracují - dal na radu známého. Druhá nejnižší nabídka nebyla ani o 100 tis. Kč dražší. Vidina ušetření byla ale tak silná, že kvalitu klient neřešil.

Po vyzdění bylo zjištěno, že zdi jsou vychýlené o 5 cm, nejsou vzájemně provázané a uložení překladů nad okny bylo výrazně pod normami.

Celá stavba držela pohromadě jen silou vůle. Nevypadala dobře ani vizuálně. Klient neměl čas na stavbu jezdit a kontrolovat (což je při dnešním pracovním tempu pochopitelné), a tak přišel na stavbu po kompletním vyzdění - o to větší jej čekalo zděšení.

Nakonec se ještě zjistilo, že firma použila jiné cihly, než byly v projektu - samozřejmě s nižší únosností. Následovaly hádky, reklamace, přestavování, opravy, a hlavně časové prodlevy a vícepráce.

Výsledkem byly kompromisy a stavba, která je rozměrově velmi nepřesná (kratší, užší a okna jsou menší než v projektu, čímž se celkově rozbil koncept návaznosti fasád).

S firmou, která podala druhou nejnižší nabídku jsme se setkali na jiné stavbě, kde vše probíhalo naprosto v pořádku a s profesionálním přístupem - v termínech, dohodnutých cenách a bez komplikací.

Známý, který dá slevu na materiál

Několik našich klientů přišlo s tím, že materiál - zejména okna a cihly - jim dodá jejich známý s lepší cenou.

Ve 100% případů byla sleva nakonec jen na DPH a musely se dělat kompromisy a předělávky přímo na stavbě.

Závěrem bych dodal, že z dlouhodobých zkušeností můžu říci, že lidé často hledají cestičky a mylně si nalhávají, že to nějak půjde. Lépe řečeno hledají lidi, co jim slíbí nesplnitelné a potvrdí cokoliv. Nehledají pravdu, ale komplikace.

Když si přečtou, že něco stojí 2 mil. a oni mají 1 mil., hledají někoho, kdo jim řekne, že za 1 mil. to jde taky. A je jim jedno, jestli to je pravda.

O reálné ceně moderní novostavby jsme psali v našem článku Kolik stojí postavit rodinný dům (včetně výpočtu) .

Pomohl vám článek? Zajímá vás něco dalšího?
Napište nám do diskuze. Odpovíme všem!


Jan Jadrníček

Jan Jadrníček ~ Projekt manažer

Ve firmě mám na starosti zjišťování a zajišťování potřeb klientů. Na projektu pracuje někdy až 10 lidí současně a je tedy nutné, aby měl někdo ucelenou představu totožnou s tou klientovou a dbal na její dodržování.

V poslední době se taky hodně věnuji ekonomické stránce staveb - aby naše stavby odpovídaly klientovi jak v estetické stránce, tak i v té finanční.

Zaujal vás tento článek?

Podělte se o něj s přáteli.


Nové články do vašeho mailu


Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.

DiskuzeZasíláte odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).


Jméno
(Povinné)
E-mail (Vyplňte pouze pokud chcete upozornit na odpověď. Nebude zveřejněno.)
Text příspěvku    

Zatím nikdo nekomentoval. Začněte diskuzi..


Napsali o nás

Napsali o nás - Idnes.cz Napsali o nás - Novinky.cz Napsali o nás - MŮJ DŮM Napsali o nás - Dřevo&Stavby Napsali o nás - MSSTAVBY Napsali o nás - Bydlení IQ

Reference

Spolupracovali jsme - OSTRAVA Spolupracovali jsme - LÁZNĚ KLIMKOVICE Spolupracovali jsme - CTP Spolupracovali jsme - RPG Spolupracovali jsme - MAYZUS Spolupracovali jsme - AVICENA SPA

Již se k nám připojilo více než 1800 fanoušků a odběratelů

Žádný spam. Žádná reklama. Odhlášení kdykoliv.